Na firemnej základni spoločnosti Joby Aviation situovanej oblasti v Big Sur prebiehajú aktuálne letové skúšky (od 30.8. – 10.9.2021).  Získané údaje sú potrebné na to, aby stroj získal oficiálne povolenie na leteckú prevádzku od hlavného regulátora amerického vzdušného priestoru – Federal Aviation Administration (FAA). Plánom je zaradiť podobné lietajúce taxíky, drony a ostatné nové lietajúce prostriedky do existujúcej dopravnej infraštruktúry.

Foto: jobyaviation.com

Nad vývojom svojho air taxi Joby strávil tím dizajnérov a inžinierov desať rokov. Výsledok? Na jedno nabitie batérii preletí 150 míľ (cca 240 km) a odvezie okrem pilota ďalších štyroch pasažierov. Na vertikálny štart, let a pristátie využíva šesť elektromotorov, ktoré neprodukujú  žiadne emisie a minimálny hluk. Podľa vývojárov je aerotaxi schopný dosiahnuť rýchlosť až 322 km.

Zakladateľ a CEO tejto kalifornskej spoločnosti Joeben Bevirt k míľniku uviedol: „Dosiahli sme niečo, čo si mnohí mysleli, že je s dnešnou technológiou batérií nemožné.“ „Urobili sme tak prvý krok k tomu, aby sa pohodlná letecká doprava bez emisií medzi miestami ako San Francisco a Lake Tahoe, Houston a Austin alebo Los Angeles a San Diego stala každodennou realitou.“ Komerčné uvedenie Joby na trh je naplánované na rok 2024.

Mohlo by vás zaujať:

Možno sa pozeráte na svoje budúce lietajúce auto
ES-19: Svet chce lietať bez emisií
Cestujte 50 rokov vpred! Máme sa na čo tešiť

Facebook Comments