Na zaskočených Poliakov sa zo západnej hranice valil prúd živej a obrnenej sily, ktorú zo vzduchu podporovalo letectvo. Západní Spojenci síce o dva dni neskôr reagovali na tento útočný  akt vyhlásením vojny Nemecku, ale inak neboli ochotní Poľsku významnejšie pomôcť. Poľská obranná vojna (resp. invázia do Poľska) oficiálne skončila 6. októbra toho istého roku. Dejiny však ukazujú, že to bol len začiatok niečoho oveľa väčšieho.

Nemci sa po 1. svetovej vojne nikdy nezmierili so stratou územia, ktoré teraz patrilo Poľsku, a svoje spravila aj Hitlerova chuť rozširovať nemecký životný priestor smerom na východ. Preto 5.1.1939 Hitler požiadal o navrátenie meste Gdaňsk, čo bolo zamietnuté. Koncom marca prichádza poľskej vláde jeho druhá ale ostrejšia nóta, na ktorú už o štyri dni dostal odmietavú odpoveď. O mesiac neskôr Nemecko jednostranne zrušilo spoločnú dohodu o neutralite z roku 1935.

Briti a Francúzi vyslali do Sovietskeho zväzu vyslancov, aby s nimi rokovali o obrane Poľska pred nemeckým útokom. Stretnutia stroskotávali hlavne na neochote Poliakov umožniť vstup spriatelenej Červenej armády na svoje územie. Nemcom sa navyše podarilo 23.8. 1939 uzavrieť dohodu na úrovni ministrov zahraničných vecí. Tzv. Pakt Molotov –  Ribbentrop o neútočení medzi ZSSR a Nemeckom mal tajné dodatky, v ktorom si tieto štáty v podstate rozdelili Poľsko a európske územie svojich budúcich záujmov.

Boje v uliciach obsadzovaných miest. Foto: Bundesarchiv

Nemci svoj vpád 1.9.1393 odôvodnili údajným poľským prepadom vysielačky v Gliwiciach, z predchádzajúceho dňa. V skutočnosti za akciou stáli nemeckí agenti oblečení v poľských uniformách. Hoci Poľsko už od jari 1393 postupne mobilizovalo armádu, a koncom augusta dokonca vyhlásilo aj všeobecnú mobilizáciu, na nátlak Spojencov ju predčasne zastavilo. V čase nemeckého útoku malo zmobilizovaných približne 65 percent síl, ktoré boli odhodlané brániť krajinu. S čím však nepočítali bol fakt, že už 17.9. 1393 sa z východu pridal útok od Sovietskeho zväzu, aby spoločne s Nemeckom donútili krajinu ku kapitulácii.

Postup útočníkov bol rýchly a poľská armáda utrpela ťažké straty. Dňa 8.10.1939 boli  západné časti Poľska priradené k Tretej ríši. Vo zvyšku „nemeckej časti“ vznikol tzv. Generálny gouvernement. Asi dve tretiny obsadilo nacistické Nemeckom, zvyšok prakticky bez boja pripadol Sovietom. Do konca vojny čelili Poliaci krutému zaobchádzaniu a týraniu od oboch víťazných strán. Poľské straty počas 2. svetovej vojny boli podľa odhadov na úrovni 6 miliónov vojakov a civilistov.

Mohlo by vás zaujať:

Operácia Jubilee: Krvavé fiasko pri Dieppe
Operácia Bagration: Poriadna facka Wehrmachtu na východe
Operácia Biting: Ten radar musíme mať!

Facebook Comments