Za takouto možnosťou využitia rozšírených zemiakov si stojí švédska výskumníčka v oblasti potravín Eva Tornbergová z prestížnej Lundskej univerzity. Podľa nej je to výživná, ekologickejšia (do atmosféry sa dostane o 1/4 menej CO2) a udržateľná alternatíva oproti dojeniu zvierat. Článok o tom uverejnil aj web foodnavigator.com

Pre ľudí, ktorí majú alergiu na mlieko alebo mliečne výrobky to môže byť jedna zo schodných ciest. Technicky môže byť ťažké previesť rastlinné produkty na krémové výrobky, pretože rastlinné bielkoviny sú ťažšie ako živočíšne. Profesorka Tornbergová zistila, že krémovitosť sa dá dosiahnuť, ak sa bielkoviny a škrob v zemiakoch zahrievajú špecifickým spôsobom a zmiešajú s repkovým olejom, ktorý je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Výsledný nápoj bude obsahovať 6 percent repkového oleja, čo znamená, že 250 ml smoothie pokryje polovicu denných požiadaviek na omega-3. Navyše neobsahuje žiadne alergény a môže byť vyrobený lokálne. Je to aj jediná rastlinno – mliečna alternatíva, ktorá obsahuje aj kyselinu mliečnu.

„Zemiaky sú veľmi dobrá plodina pre trvalo udržateľný rozvoj. Rastú po celom svete v mnohých typoch pôdy vrátane hôr, nepotrebujú kvalitnú ornicu, v porovnaní s inými plodinami majú aj nižšiu spotrebu vody, takže ich pestovanie menej zaťažuje životné prostredie v porovnaní s pestovaním iných plodín,“ dodáva profesorka Tornbergová.

Foto: pixabay.com / ponce_photography

Ako na to? Stačí len pár prísad, okrem repkového oleja aj hrachové proteíny a vláknina z čakanky. Spôsob výroby je už vo Švédsku patentovaný spoločnosťou Veg of Lund ako mlieko Dug. Výrobca tvrdí, že zemiaky sú z hľadiska pôdy dvakrát hospodárnejšie ako ovos a spotrebujú až 56x menej vody, ako by na rovnakej výmere spotrebovali mandle.

VIDEO: Ako si viete zemiakové mlieko pripraviť v domácich podmienkach, to už ukazuje nasledujúce video. Možno sa necháte inšpirovať.

Mohlo by vás zaujať:

Čo o vás prezradí váš obľúbený ranný nápoj?
Najdrahšie syry sveta. Ako chutí syrový luxus?
Šesť vecí, ktoré by ste raňajkovať určite nemali

Facebook Comments