Je mnoho teórií, ako golf vznikol. Už za raných čias Rímskej ríše hrali ľudia z vidieka hru zvanú paganica. O jej pravidlách sa vie málo, ale hra sa hrala s ohnutou palicou a koženou loptičkou naplnenou perím, tak ako tomu bola v prvých začiatkoch golfu v Škótsku, aj keď loptička bola väčšia ako golfová. Rimania tak mohli dostať túto hru do Európy. Paganica tak mohla byť základom ďalších hier, ktoré sa hrali neskôr vo Francúzsku a Holandsku.

Foto: iStock

V Holandsku sa dodnes hrá hra zvaná kolven (alebo kolf), ktorá je vo svojom pôvode hrou indoorovou, ale hrala sa počas zimy aj na zamrznutých plochách. Táto hra má asi najbližšie ku golfu. Teórií je skutočne veľa, ale všetkým hrám, ktoré predchádzali golfu, chýbala jedna podstatná vec – golfová jamka. A tak sa treba vrátiť do 13. storočia a do Škótska. Tam sa nachádza najstaršia dochovaná zmienka o golfe. Na kamennom portáli okna katedrály v Gloucesteri je zobrazená postava bez hlavy, ktorá predvádza golfový švih. Jasné je však to, že golf bol obľúbenou zábavou, o čom svedčí aj množstvo zákazov, ktoré vydali vtedajší panovníci. Škótsky kráľ Jakub II. v roku 1457 vydal zákaz hrania golfu výnosom škótskeho parlamentu, pretože sa ľud viac venoval tejto hre ako tréningu lukostreľby. Edikt škótskeho parlamentu z roku 1491 vyhlásil golfistov za čudákov, ktorí zanedbávajú svoju rodinu. Golf všetkým týmto príkoriam odolal a je tu s nami až dodnes. V priebehu 16. storočia sa golf stal tak populárny, že ho začal hrať aj samotný škótsky kráľ Jakub VI. ešte predtým, ako nastúpil na anglický trón ako Jakub I. Golf mala v obľube aj jeho matka, ktorá sa dokonca kvôli tejto svojej vášni dostala do sporu s cirkvou, ktorá jej vyčítala, že hrala golf len niekoľko dní po vražde manžela v roku 1567. Popularita golfu, samozrejme, smerovala aj k zjednoteniu jeho pravidiel. Centrom svetového golfu sa stalo St. Andrews, mestečko na východnom pobreží Škótska. V roku 1744 bolo spísaných prvých 13. pravidiel golfu a o rok neskôr vznikol The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews, ktorý je najvýraznejšou autoritou golfu do dnešných čias. V St. Andrews sa nachádza aj jedno z najstarších golfových ihrísk na svete The Old Course. V Škótsku vznikol aj najstarší golfový turnaj na svete, slávny The Open, ktorý sa prvýkrát hral v roku 1860. The Open je súčasťou štyroch major turnajov sezóny v mužskom golfe, čo je rovnaké ako grandslamové turnaje v tenise. Golfové pravidlá priniesli aj ustálenie počtu jamiek na golfovom ihrisku. Jedna z najväčších golfových fám hovorí, že na golfovom ihrisku je preto 18 jamiek, lebo v malej fľaši, ktoré sa vtedy v Škótsku kupovali, je 18 štamperlíkov. Pravda to však nie je.

Foto: iStock

Na Slovensku začal golf písať svoju históriu v roku 1906, keď sa na dostihovej dráhe v Tatranskej Lomnici odohral prvý turnaj v Uhorsku. O tri roky neskôr bolo v Tatranskej Lomnici otvorené prvé golfové ihrisko v Uhorsku. V roku 1914 bolo otvorené ihrisko v Piešťanoch, kde sa v medzivojnovom období hrali Majstrovstvá ČSR žien v golfe. V roku 1932 bol založený Golfový zväz Česko-Slovenský, ktorý patril k zakladajúcim členom EGA (European Golf Association). Po druhej svetovej vojne však golf na Slovensku nebol vládnucou stranou podporovaný a ihriská zmizli zo športovej mapy. K čiastočnej obnove golfu prišlo až v roku 1974, keď vznikol golfový klub pri telovýchovnej jednote Elán Bratislava. Tento klub v 80. a 90. rokoch minulého storočia organizoval v tom čase na jediných troch 18-jamkových ihriskách v ČSSR – Mariánske Lázne, Karlove Vary a Šilheřovice – jeden z dôležitých nominačných turnajov v Československu, ktorý sa stal neoficiálnymi Majstrovstvami ČSSR dvojíc. Golfové ihriská sa na Slovensko vrátili až po zmenách v roku 1989. Najskôr v roku 1991 vznikla Slovenská golfová únia a v roku 1993 bol otvorený 9-jamkový golfový areál v Bernolákove. Neskôr sa k nemu pridal 9-jamkový areál na Alpinke v Košiciach. V tom čase sme sa mohli pýšiť absolútnou svetovou raritou, najväčším 18 jamkovým ihriskom na svete. Po deviatich jamkách v Bernolákove ste si mohli vziať lietadlo alebo odcestovať autom na druhú deviatku do Košíc. V dnešnej dobe je golf rozšírený po celom Slovensku a je mnoho možností, kde si tento krásny šport môžete zahrať alebo po prvýkrát skúsiť.

Foto: iStock

GOLFOVÉ IHRISKÁ NA SLOVENSKU

Žilinský kraj:  Prvý žilinský golfový klub,  Golf Park Rajec

Trnavský kraj:  Golf Trnava,  Penati Golf Resort,  Golf & Country club Piešťany, Sedin Golf Resort,  GGGR Skalica, GC Welten

Trenčiansky kraj:  GK Agama,  Golfový a športový klub Trenčín, Golfový klub Bojnice

Prešovský kraj:  Black Stork, Royal Valley Golf Club

Nitriansky kraj:  Airport Golg Club,  Golfový klub Meander, Red Oak Golf Club

Košický kraj:  GC Alpinka Košice, Red Fox Malá Ida

Bratislavský kraj:  Black River,  Golf Club Carpatia,  Golfový klub Elán,  Green Resort Hrubá Borša,  Lozorno, Pressburg Golf Club v Dunakiliti,  White Eurovalley Golf Resort

Banskobystrický kraj:  Golf Club Scotland, Gray Bear,  Golf & Country Club Hron

Mohlo by vás zaujať:

Golf, šport pre každého
Wimbledon golfového sveta má meno …
Rýchlo si ho môžete zamilovať: Footgolf

Facebook Comments