Vedeli ste, že aj pivo môže byť luxusným zážitkom a že za neho môžete zaplatiť hoci aj polovicu výplaty? Ukážeme vám, že stovky eur nemusíte minúť len za drahé šampanské, rumy či vína, ale že aj unikátne pivá môžu mať svoju cenu. Tak schválne, koľko by ste boli ochotní zaplatiť za najdrahšie pivá sveta?

The Lost Abbey Cable Car Kriek (USA)
Unikátne americké pivo so zvláštnym a zbytočne dlhým názvom, ktoré tento rok oslávilo svoje desiate narodeniny sa medzi najdrahšími pivami sveta rozhodne nestratí. V histórii piva je síce nováčikom, no v luxusných rebríčkoch zamiešal karty, pretože ho nevyrába žiaden z pivovarov a tak patrí medzi absolútnu raritu. Dokonca tak veľkou, že si ho môžete vychutnať len na troch miestach na svete a je zakázané ich odtiaľto vynášať. Exkluzivita tak rastie a vždy sa nájdu záujemcovia, ktorí sú ochotní za unikátny zážitok poriadne zaplatiť. Ak sa z tohto piva napijete, ostanete zrejme v jemnom šoku, pretože na jazyku ucítite bublinkovú chuť kyslých višní, hrozna či dokonca sliviek. Všetky tieto chute dotvoria pivo typu „Ale“ a hoci nebude chutiť každému, nie každý ho počas života ochutná. Za jednu fľašku tohto piva (0,75l) zaplatíte cca 780 €. Tak čo, ešte máte pocit, že doma pijete drahé pivo?

Vielle Bon Secours Ale (Belgicko)
Toto belgické pivo si dlho držalo svoju povesť najdrahšieho piva sveta, no dnes už o tento titul musí súperiť s viacerými kandidátmi. Ak sa však pozrieme na hodnotu jednej jedinej fľašky, tak potom je Vielle Bon Secours Ale skutočne rekordérom, pretože jej 12-litrová fľaška sa predala za cca 980 euro. Rozpočítané na litre to nie je také zlé ako to znie, ale často viete svojich tisíc eur investovať aj inak, no nie? Ak by ste po ňom zatúžili, môžete prehľadať celý svet, no podávalo sa len v jednej jedinej reštaurácii sveta a teda v Belgo Bierdome v britskom Londýne. Fígeľ ako si udržalo tak vysokú cenu spočíva v exkluzivite a teda sa malo vyrobiť len 12 fliaš.

Carlsberg Jacobsen Vintage No.1 (Dánsko)
Viete si predstaviť, že by ste si objednali pivo pri ktorom by jeden mililiter stál cca 0,90 €? Ak táto suma nie je problémom, potom je tu pre vás prémiové a luxusné pivo, ktoré pripravil legendárny dánsky Carlsberg vo svojej limitovanej edícii „Jacobsen Vintage“. Pri výrobe tohto unikátneho piva sa im podarilo vytvoriť akýsi hybrid medzi chuťou jačmeňu a vína. Je pomerne silné, pretože má až 10,5 % alkoholu a jeho chuť dofarbí aj dozrievanie vo francúzskych a švédskych dubových sudoch, kde strávi pivo šesť dlhých mesiacov. Z tejto série sa vyrobilo iba 600 pivových fliaš a predáva sa výlučne v Dánsku. Za fľašku piva (0,375l) zaplatíte cca 335 €.

Sam Adams Utopia (USA)
Sam Adams Utopia je ďalším americkým zástupcom medzi najdrahšími pivami sveta. Pochádza z amerického štátu Massachusetts a niekedy ho prezývajú aj „Bostonský ležiak“. Limitovaná edícia má svoju špecifickú chuť, pretože keď sa hrali s receptom a rozmýšľali ako vytvoriť niečo unikátne, vzali bavorský, viedenský aj moravský slad, premiešali ho s karamelom a napokon sa do receptu pridal chmeľ zo štyroch odrôd. Táto zmes neexplodovala, ale dala základ zaujímavému pivu. Vyrábajú ho iba každé dva roky, pretože dozrieva v starých sudoch po škótskej whisky či koňaku po dobu 18 mesiacov. Ak toto pivo ochutnáte, chvíľku budete váhať či ste naozaj vzali fľašku s pivom alebo omylom ochutnávate brandy. Perličkou Sam Adams Utopie je aj fakt, že toto pivo má až 28 % alkoholu a tak ho dokonca nepredávajú v 11 amerických štátoch. Fľaška piva (0,75l) vás vyjde v prepočte na cca 200 euro.

Foto: iStock

Brewdog The End of History (Škótsko)
Hoci sa Škótsko vo svete preslávilo svojou perfektnou whisky, karty zamiešalo aj medzi najdrahšími pivami sveta. S určitosťou môžeme povedať, že toto pivo bude najbizarnejším pivom aké ste v živote videli. Nielen pre jeho cenu, ale najmä pre jeho výzor akoby vystrihnutý zo zlého, hororového filmu. Škótska firma totiž vsadila na netradičnú fľašku. Každá je ručne robená a je uložená do vypchatého tela veverice (všetky prišli o život prirodzeným spôsobom). Tie sa špeciálne vypchajú v britskom Doncastri a každá fľaška je tak absolútnym unikátom, no tento morbídny zážitok nie je rozhodne pre každého. Fľaškou sa podarilo šokovať, no zaujímavý je aj jej obsah. Pivo má neskutočných 55% alkoholu a obsahuje aj škótske lesné bobule či jemnú chuť rašeliny. Vyrobilo sa len 12 fliaš tohto unikátneho piva a za jednu (0,33l) by ste zaplatili v priemere 650 euro. Na aukcii sa dokonca v roku 2016 objavila jedna z fliaš a predala sa za cca 20 000 dolárov!

Sapporo Space Barley (Japonsko)
Medzi unikátnymi a drahými pivami musí mať svoje miesto aj japonský zástupca z dielne Sapporo, pretože je jediné svojho druhu. Nepatrí k najdrahším, no ani k najlacnejším, ale je akoby z iného sveta. Tento krát to skutočne berte doslova, pretože ide o jediné pivo sveta, ktoré pochádza z vesmíru! Na jeho počiatku bol test japonských a ruských vedcov o tom, či môže rásť jačmeň aj vo vesmíre a keď sa pokus vydaril, o niekoľko rokov neskôr sa Sapporo pustilo do výroby „vesmírneho piva“. Základom sa stali semená jačmeňa, ktoré vyrástli na medzinárodnej vesmírnej stanici, pričom päť dlhých mesiacov lietali v kozme. Dnes teší toto pivo tých, ktorí hľadajú unikátne zážitky. Ak by ste si ho chceli dopriať, pripravte si cca 100 euro. Dobrou správou je, že to nezaplatíte za fľašku ale za celý „six pack“. Zohnať ho dnes nie je najľahšie a tak jeho cena bude rásť do astronomickejších výšok. Toto pivo s tým skúsenosť už má!

Antarctic Nail Ale (Austrália)
Svoje želiezko v ohni najdrahších pív sveta má aj Austrália, ktorá vsadila na unikátnosť vďaka tomu, že na svoju výrobu použila ľad z antarktického ľadovca. Ten vzala posádka helikoptéry v Južnom oceáne a exportne sa transportoval na ostrov Tasmánia, odkiaľ pokračoval do Perthu. Pivo s príbehom. Ľadu nebolo veľmi veľa a tak z neho vyrobili iba 30 fliaš, ktoré sa dostali na aukciu. Tá prvá vystrelila cenu jednej fľašky piva (0,5l) na cca 650 euro a v druhej aukcii sa dokonca vyštverali na sumu okolo 1500 euro. Zaujímavosťou tohto piva je to, že má 4,6 % alkoholu a viac než 90 % jeho obsahu tvorí voda, vďaka čomu o sebe pivo tvrdí, že je najčistejšie a vďaka ľadovcu aj najstaršie pivo sveta. Za unikátny zážitok sa proste platí.

Tutankhamun Ale (Škótsko)
Mali sme tu už vesmírne pivo a svoje miesto v rebríčku si nájde aj pivo vytiahnuté zo staroveku! Recept na jeho výrobu sa totiž našiel priamo počas vykopávok v Egypte, kde sa podarilo objaviť staroveký pivovar kráľovnej Nefertiti, ktorý bol starý viac než 3200 rokov. Vďaka tomu, že sa recept preložil, podarilo sa vyrobiť 1000 fliaš unikátnou metódou a duch starovekého Egypta si mohli užiť ľudia z dnešných dní. Pivu dali meno Tutanchamón a senzácia bola na svete. Dokonca tak veľká, že prvá fľaška piva sa predala za astronomických za 7686 dolárov (dnes cca 6500 euro). Neskôr už bola cena „ľudová“ a keď ste na ňu natrafili tak ste za fľašku zaplatili „iba“ 45 euro. Dnes už pivovar neexistuje a ak sa objavia fľašky Tutanchamóna, jeho cena poriadne rastie.

Foto: iStock

A čapujeme veselo ďalej:

Koľko bubliniek je v pohári piva?
„Na zdravie“ má pri pití piva už aj vedecký dôkaz
Remeselné pivo je trend

Facebook Comments