Položili sme im pár otázok, ktoré sa týkajú ich športových predstáv na tomto športovom sviatku. Samozrejme, všetkým držíme palce, aby domov doniesli mnoho medailovej radosti.

1. Paralympiádu preložili pre pandémiu o celý jeden rok. Ako to ovplyvnilo vašu prípravu?

2. Aký cieľ ste si stanovili na paralympiáde v Tokiu – je to zisk cenného kovu?


3. Tento sviatok parašportu budú sledovať milióny divákov z celého sveta, tentoraz však pre pandemické opatrenia prevažne pred televízormi a online. Bude vám na tomto najväčšom športovom podujatí chýbať divácka kulisa a fanúšikovia?

 

Marián Kuřeja (atletika) – bronzový z Ria 2016

1. Nebol som veľmi nadšený, pretože som mal výborne naladenú formu práve na tú PH 2020, ale chápal som vážnosť situácie. Samozrejme, musel som prispôsobiť ďalšiu prípravu na tento rok 2021. O to to bolo ťažšie, že športoviská boli dlhodobo zatvorené. Trénovali sme v domácich podmienkach, čo ale nedokáže plnohodnotne nahradiť profesionálne prostredie. Keď to situácia dovolila, sadli sme si spolu s trénermi a spoločne sme prispôsobili plán tréningu. Robíme maximum preto, aby som bol pripravený čo najlepšie.

2. Samozrejme, pomýšľam na jednu z medailí, každá z nich by ma veľmi potešila. Bude to však veľmi náročné vzhľadom na stále zlepšujúcu sa konkurenciu. Obhájiť medailu je niekedy ťažšie ako získať tú prvú. Verím a urobím všetko preto, aby to tak bolo.

3. Tento sviatok parašportu budú sledovať milióny divákov z celého sveta, tentoraz však pre pandemické opatrenia prevažne pred televíznymi obrazovkami a online. Bude nám na tomto najväčšom športovom podujatí chýbať divácka kulisa a fanúšikovia. Burácajúce tribúny budú určite chýbať. Budem sa však musieť sústrediť na seba, svoj výkon a opatrenia, ktoré budú nastavené. Osobne si myslím, že Japonci naplnia všetky športoviská do povolených kapacít. A my športovci si to na športovisku užijeme.

 

Veronika Vadovičová (streľba) – držiteľka 4 medailí: dve zlaté, jedna strieborná a jedna bronzová

1. Dúfam, že pozitívne. Pandémia nám trošku pomenila životy. Ale za seba môžem povedať, že pozitívne. Veľa času sme trávili tréningami. Tréningové výsledky mám lepšie ako som mala vlani alebo pred paralympiádou v Riu 2016. Chýbajú nám len súťaže. Ale neviem zhodnotiť, či tie výsledky sú dobré, alebo slabé proti súperom. Naposledy som bola na súťaži v novembri 2019. Mali sme problém s nábojmi. Nemohli sme si ich vybrať, ako sme mali zvykom. Ale aj to sa môjmu trénerovi podarilo nakoniec vyriešiť a dostalo sa k nám kvalitné strelivo.

2. Ciele si nestanovujem. Nie je to dobré. Idem tam podať čo najlepší výkon a uvidí sa až po súťaži.

3. Na strelnici nebýva veľa divákov. Sme na to zvyknutí. A ak aj sú, tak sa musia dodržiavať určité pravidlá, najmä čo sa týka hluku. U nás to nie je také ako napríklad na plavárni alebo na basketbalovom ihrisku, kde nie je počuť vlastné slovo.

 

Patrik Kuril (paracyklistika) – bronzový z Ria 2016, aktuálny majster sveta

1. Moju prípravu to neovplyvnilo nijak, akurát som zas o jeden rok starší, čo človek vníma od chvíle, keď zistí, že mu už postupom času jeho vek prestáva dávať, ale naopak, začne si brať. Tak je to aj u mňa, mám častejšie zranenia, pomalšie regenerujem. Paradoxne ma však preloženie paralympiády veľmi potešilo z dvoch dôvodov. Nezrušila sa, len preložila a potreboval som ešte jednu sezónu, aby som sa úplne zotavil zo zranení a konečne spravil kvalitnú zimnú prípravu, čo sa mi presne tak aj podarilo. Dôkazom je fakt, že už na začiatku sezóny som bol na majstrovstvách sveta v road race najlepší.

2. Áno, je to zisk medaily, hoci na to zatiaľ nemám. Časovka nie je pre mňa nijako ušitá a iba na pomyslenie na úspech by som sa potreboval v tejto disciplíne zlepšiť o jednu triedu. Robím pre to maximum. V road race sa zas nerozlišujú kategórie, budem teda jazdiť proti pretekárom, ktorí majú najľahšie možné zranenie pre klasifikáciu paracyklistu a sú to profesionáli.

3. Divácka kulisa mi chýbať nebude, budem len ochudobnený o tú magickú atmosféru, ktorá je proste úžasné ópium. Môj výkon však bude rovnako kvalitný aj bez tohto povoleného dopingu.

Mohlo by vás zaujať:

Exkluzívne s Jánom Riapošom: 25 rokov Slovenského paralympijského výboru
Vieme, ako vyzerá nová poštová známka k Paralympijským hrám v Tokiu
Ľubomír Souček: Účasť na hrách je česť, víťazstvo je výnimočná vec

Facebook Comments