Dnes patrí automobilka Rimac spolu s dovolenkovými rezortmi, krásnou prírodou či športovými talentmi k top klenotom malej krajiny na severozápade balkánskeho polostrova. Čaro mladej značky zameriavajúcej sa na výrobu vysokovýkonných superšportov je totiž ukryté v sofistikovaných technológiách, ktoré do praxe aktuálne prenáša model Nevera.

Obdobie pred Neverou
Automobilový fanúšikovia možno netušia, že Rimac sa nesústredí len na výrobu superšportov. Jeho značka je rešpektovaná aj ako producent špičkových e-bajkov. Sen o výkonnom elektromobile z Chorvátska začal naberať reálne kontúry v časoch, keď Mateja prerobil pôvodné BMW E30 na pretekársky špeciál s elektrickým pohonom. Dva roky po založení spoločnosti predstavil Rimac na autosalóne vo Frankfurte model Concept One. Elektrický superšport zaujal predovšetkým špičkovou technológiou a celkovou vyladenosťou. Neskôr sa objavil aj v pozícii riaditeľského „pace car“ počas pretekov elektrickej Formuly E. Na celom projekte je najviac šokujúce, že Chorvátom sa za extrémne krátky čas podarilo vyvinúť a postaviť technologicky špičkový produkt. Rimac Automobili si tu zároveň v porovnaní s globálnymi automobilovými gigantmi vystačil v podstate len so symbolickým rozpočtom. Značka sa aj preto automaticky zaradila medzi najlepších technologických lídrov v segmente elektrického pohonu. Dnes vlastní podiel v značke Rimac napríklad Porsche. Chorváti okrem toho spolupracujú aj so značkami Aston Martin, Koenigsegg, Renault alebo Hyundai a Kia.

Foto: Rimac Automobili

Stredomorská búrka na scéne
Z prvého elektrického superšportu Concept One s cenovkou 1 milón eur sa v sériovej podobe vyrobilo len 88 kusov. Pri nástupcovi má značka už citeľne smelšie plány. Pri vývojovej fáze sériového modelu Nevera používal Rimac onačenie Concept Two. Výsledný produkt sa od pôvodného konceptu odlišuje až natoľko, že mu automobilka dopriala nové označenie. Aj keď názov Nevera v slovenčine neznie príliš optimisticky, tak v domovskom jazyku ide o pomenovanie pre rýchlu a neočakávanú stredomorskú búrku. A presne taký má byť Rimac Nevera aj v porovnaní s konkurenciou. Hneď na začiatok treba zdôrazniť, že drvivá väčšina všetkých kľúčových automobilových kompomentov elektrického superauta bolo vyvinutých doma v Chorvátsku. To platí aj pre batérie a systém pohonu.

Foto: Rimac Automobili

Výkonové parametre, ktoré vyrážajú dych
Komplexnú technologickú vyspelosť modelu Rimac Nevera najlepšie podčiarkujú technické parametre. Srdcom elektromobilu je výkonná batéria s kapacitou až 120 kWh. Lithium-mangán-niklová konštrukcia akumulátora pozostávajúca z 6960 samostatných článkov s tekutým chladením. Batéria je, samozrejme, uložená v odolnom a veľmi pevnom module v tvare písmena H. Ten ako taký vo významnej miere zvyšuje celkovú tuhosť vozidla. Sofistikovaný tvar batérie zároveň prispieva nielen k nízkemu ťažisku, ale aj ideálnemu rozloženiu hmotnosti v pomere 48/52. Akumulátor už teraz počíta s teoretickým nabíjacím výkonom 500 kW. Ten dnes ale špičkové sériové nabíjacie stanice nepodporujú. Pri adekvátne výkonnej nabíjačke je Neveru možné dobiť na 80 % dojazdu aj napriek tomu už za 22 minút! O pohon všetkých kolies sa starajú celkovo až štyri elektromotory. Predné si vystačia s jednostupňovou prevodovkou a dvojica na zadnej náprave už spolupracuje s unikátnou dvojstupňovou prevodovkou. Rimac Nevera v sumári ponúka neuveriteľný výkon 1914 koní a krútiaci moment až 2360 Nm. O prenos výkonu na cestu sa musí logicky postarať aj automobilkou špeciálne vyladená trakčná kontrola All Wheel Torque Vectoring druhej generácie. Maximálna rýchlosť dosahuje šialených 412 km/h. Ešte impozantnejšie pôsobí zrýchlenie. Z pokoja na 100 km/h na tento úkon Nevera potrebuje len 1,85 sekundy. Za 9,3 sekundy už dokáže dosiahnuť rýchlosť 300 km/h! O skrotenie takejto výkonovej nálože sa starajú výkonné karbónové keramické brzdy značky Brembo. Brzdová sústava inteligentne pracuje s rekuperačnou jednotkou. Vďaka tomu sa pri extrémnej záťaži ani jeden z komponentov potenciálne neprehrieva. Hmotnosť ťažkej batérie kompenzuje karoséria z uhlíkových vlákien. Dizajn elektrického superauta bol prispôsobený čo najefektívnejšej aerodynamike. Tá je v sérii o viac ako tretinu účinnejšia ako tomu bolo v prípade štúdie Concept Two. Nevera zároveň ponúka moderný koncept dvojmiestnej kabíny s prevahou digitálnych riešení.

Foto: Rimac Automobili

Beštia viacerých tvárí
Vďaka dostupným jazdným módom dokáže Rimac Nevera v jednom balení ponúknuť automobil viacerých tvárí. Pre extrémnu športovú jazdu sú určené módy Sport a predovšetkým Track. V režime Drift sa elektromobil mení na driftovacie monštrum. Naopak, v režime Comfort by malo ísť o „pohodlné“ cestovateľské GT. Poslednou možnosťou je režim Range, ktorý by mal byť zárukou čo najlepšieho dojazdu. Samotný výrobca v tomto prípade hovorí o veľmi peknom dojazde na úrovni 550 km. Chorváti plánujú zo svojej elektrickej búrky vyrobiť celkovo len 150 kusov. Výsledná astronomická cenovka 2 milióny eur napriek tomu šokuje rovnako ako celý Rimac Nevera.

Foto: Rimac Automobili

Rimac Nevera
Motor: štyri elektromotory
Maximálny výkon: 1408 kW (1914 koní)
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 1,85 s
Maximálna rýchlosť: 412 km/h
Cena: 2 milióny eur

Mohlo by vás zaujať:

Najrýchlejšie elektromobily našej planéty
Alpha Superwolf: Drsný pick-up, ktorý si len ticho pradie
Rally Dakar má dokonale otestovať špeciál Audi RS Q e-tron

Facebook Comments