Na severovýchode Spojených štátov nájdete kuriózny prírodný úkaz, ktorého vznik zamestnáva mysle ľudí už stáročia. Podobné miesta sa tak nevyhnú rôznych legendám. Jedna spomína príbytok zlého ducha či boha, ktorý nenávidí ľudí a počas búrok búcha do hromových bubnov. Ďalšia spomína sedem Bohom zachránených sestier, ktorým spod nôh vyrástol kamenný blok ako záchrana pred zúrivým grizzlym. Dievčatá sa potom zmenili na jasné hviezdy Plejád na oblohe. Svoju teóriu vzniku miesta majú aj ufológovia. Podľa nich má v sebe táto 389 metrov vysoká skala negatívnu energiu a tá ovplyvňuje okolie. Šírka na úpätí zalesnenej hory je približne 300 metrov, vrch skosenej plošiny má šírku 85 metrov. Za pekného počasia je viditeľná z diaľky až 150 kilometrov. V širokej prérii je to veľmi dobrý orientačný bod.

Geológovia Carpenter a Russell však majú tiež svoje vysvetlenie vzniku. Pred cca 50 miliónmi rokov  bola oblasť pod hladinou praoceánu na ktorého dne vyvrela z hlbín horúca magma. Tá vplyvom studenej vody stuhla do tvaru kamenného pňa. Po ústupe vody jeho tvar ďalej tvarovali prírodné živly. Ich verzia má niečo do seba.

Foto: pixabay.com / Steppinstars

Okrem bežných návštevníkov a bádateľov je Diablova veža vyhľadávaným miestom aj pre horolezcov. Tých sa tu za rok vystrieda niekoľko stoviek. Všetci sú povinní sa zaregistrovať u strážcu parku pred a po pokuse o výstup. Na vrchole nie je dovolené nočné kempovanie. Prvý doložený výstup sa z roku 1893 pripisuje miestnym farmárom Williamovi Rogersovi a Willardovi Ripleymu.

Od roku 1906 je skala chráneným národným prírodným výtvorom. Pre indiánov, hlavne z kmeňov Lakotov a Kiowov,  bolo doslova posvätným miestom.

Mohlo by vás zaujať:

„Brána do pekla“ horí už 50 rokov!
Angels Landing: Miesto len pre skúsených turistov
Tridrangar: Miesto, kde vám zombie apokalypsa nehrozí

Facebook Comments