Počas novej letnej ofenzívy Wehrmachtu v Sovietskom zväze vypočuli Spojenci zúfalé volanie z Moskvy po  otvorení západného frontu. Britské velenie s veliacim lordom Mountbattenom sa tak v apríli 1942 rozhodlo pre pokračovanie v prípravách nerealizovanej operácie Rutter, ktorá mala byť útokom v rovnakej oblasti. Prístav bol vybraný s ohľadom na fakt, že bol v dosahu britskej RAF a nemecká obrana tu nebola silná. Už predtým britské Commandos uskutočnili niekoľko úspešných útokov na  nemecké pozície v okupovanom Francúzsku (február 1942 – prepadnutie nemeckého radaru pri Brunévale,  marec 1942 – prepad ponorkovej základne Saint Nazaire). Tieto akcie zaskočili Nemcov a splnili určené ciele. Nadobudnuté skúsenosti využili pri plánovanej Jubilee.

19. augusta ráno sa vyloďovacie plavidlá Spojencov priblížili k francúzskej pevnine. Prakticky od začiatku sa stretli s nemeckou obranou, ktorá o ich plánoch pravdepodobne vopred vedela. Ľavé krídlo výsadku (3. oddiel Commandos) sa ešte počas plavby stretlo s nemeckými člnmi pobrežnej stráže, ktoré potopili niekoľko ich člnov. Zvyšok jednotiek čakala na pobreží drvivá nemecká paľba. Pravé krídlo (4. oddiel Commandos) malo väčšie šťastie. Ako jedinému z výsadku sa mu podarilo splniť misiu, zlikvidovať nemeckú batériu pri Varengeville a stiahnuť sa späť. Na ostatných úsekoch však situácia vyzerala kriticky. Kanadské jednotky sa oneskorili, kráľovský pluk neďaleko dediny Puys, okamžite pribila na zem nemecká guľometná paľba. Asi 60 Nemcov zabilo na pláži 225 Kanaďanov, 264 ďalších sa vzdalo a iba 33 sa podarilo naspäť nalodiť a uniknúť.

Nemeckú obranu tvorili dva pechotné pluky, ktorých palebnú silu zvyšovalo niekoľko batérií 150 a 170 mm kanónov pri Varengeville a Bernevall. Pláže a prístav v okolí Dieppe ovládala batéria 88 mm kanónov, niekoľko desiatok protilietadlových zbraní menšieho kalibru, guľomety a mínomety. Nemecké loďstvo malo v oblasti len hliadkovacie člny a letectvo tvorili iba dve stíhacie a dve bombardovacie perute.

Foto: wikipédia / voľné dielo

Postup dvoch kanadských plukov nemeckí obrancovia čoskoro zastavili a pri ústupe im spôsobili veľké straty. Kanaďania mali slabú podporu lodného delostrelectva, ale ani letectvo nezasahovalo kvôli hustému dymu nad plážami. Hlavnú časť ich vyloďujúcich jednotiek tvoril tankový pluk s podporou pluku ľahkej pechoty a strelcov. Hoci sa väčšine tankov podarilo vylodiť, iba pätnástim sa podarilo prejsť pláž a podporiť pechotu v ďalšom boji. Čoskoro narazili na intenzívna paľbu protitankových zbraní a zátarasy. Pojazdné tanky sa nakoniec vrátili na pláž aby kryli ústup, ktorý sa začal o 10:50. Podporné lode britského námorníctva nemali dostatočný dostrel, ktorý by im dovoľoval viesť paľbu na nemecké jednotky bez toho, aby boli sami ohrození paľbou z pevniny. Slabá bola aj komunikácia medzi útočiacimi jednotkami.

Presné údaje o stratách sa tu rôzna, ale pri akcii zomrelo, bolo zranených alebo zajatých 4384 zo 6068 vojakov, ktorí sa dostali na pobrežie. Operácia Jubilee skončila pre západných Spojencov veľkým fiaskom. Bola ale cennou lekciou, z ktorej sa poučili pri neskorších operáciach na pobreží. Skúsenosti z Dieppe ukázali na potrebu špeciálnych obrnených vozidiel, ktoré dovolia ženistom viesť  činnosť aj pod paľbou protivníka. Zdokonalila sa aj komunikácia medzi pozemnými a námornými silami, ktoré mali paľbou podporovať vyloďujúce sa jednotky.

 

Mohlo by vás zaujať:

Operácia Bagration: Poriadna facka Wehrmachtu na východe
Operácia Biting: Ten radar musíme mať!
Zbrane 2. svetovej vojny: Desivý „Karl“

Facebook Comments