História sídla začala približne pred tisíc rokmi. Gróf zo Schaly, Sieghard X, dal postaviť obytný hrad s mohutnými obvodovými múrmi na ochranu pred okolitými dedinami. Opevnená budova prežila nezmenená takmer celé tisícročie. Rozkvet nastal asi pred 500 rokmi zásluhou Hansa Wilhelma von Losensteinena, ktorý ho inšpirovaný talianskymi návrhmi premenil na najskvostnejší renesančný zámok severne od Álp. Schallaburg sa delí na vysokú vežu, hlavné nádvorie, malý dvor, zrúcaný obytný hrad, poľovnícky dom, románsku kaplnku, záhradné rytierske zápasisko, sídlo lovca, ochranný parkán, severozápadnú a severovýchodnú vežu.

Foto: pixabay.com / Schwoaze

Určite vás zaujme nádvorie hradu s dvojpodlažnou arkádou. Až 1600 terakotových figúrok odráža, aké dôležité bolo pre staviteľa klasické vzdelanie: sú tu bájne bytosti, drzé grimasy, bohovia a honosné erby. Opisujú sa grécke a rímske mýty, ale aj miestne legendy – napríklad tá o psej panej, ktorá tu dodnes údajne straší. K zámku patrí aj udržiavaná záhrada s tvarovanými záhonmi, vzácnymi rastlinami a pravdepodobne poslednou renesančnou strelnicou v Európe.

Foto: pixabay.com / bogitw

Info pre turistov: Zámok je dobre viditeľný z diaľnice A1 kúsok za St. Pölten (ak idete od Viedne).  Od roku 1967 je miestom využívaným pre rôzne medzinárodné výstavy a spoločenské akcie počas celého roka. Viete sa tu občerstviť kulinárskymi pochúťkami, zmrzlinovými špecialitami alebo šálkou chutnej kávy. Aby ste sem nešli nadarmo, tak otvorené majú od 20. marca – 7. novembra v časoch pondelok – piatok: 9:00 – 17:00 hod / víkend + sviatky: 9:00 – 18:00 hod. Posledný vstup je hodinu pred záverečnou. Vstupné: dospelý 12 €, deti od 6-18 rokov 3,50€, rodinný lístok 12 / 24 €. Za návštevu stojí aj blízky honosný kláštor v Melku, ktorý najväčším benediktínskym kláštorom v Európe.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Rozprávková Moszna
Hrady a zámky Európy: Bled
Hrady a zámky Európy: Rožmberk

Facebook Comments