Naháňačka v Istanbule na Hondách
Azda každý si pamätá legendárnu scénu začiatku časti Skyfall ako agent MI6 naháňa unikajúcu postavu po strechách a rímsach neďaleko historického centra Istanbulu. Obaja jazdci sedia na motorke Honda CRF250R a snažia sa vymaniť zo spletitého bludiska uličiek. Ako to už býva zvykom, motorky siahnu na dno svojich možností a ukážu, čo všetko by ich bežný jazdec rozhodne nemal skúšať. Natáčanie však nebolo jednoduché. Prípravu mal na starosti celý tím, pričom dablér si na začiatku nacvičil svoj kúsok na presnej kópii striech a dráhy pekne dole na zemi. Na filmovanie bolo potrebných 20 kusov tejto obratnej motokrosovej dvojstovky, medzi ktorej prednosti patrí špičkový výkon od spodných otáčok a prudký nárast výkonu v stredných otáčkach.

Šialená jazda v putách na BMW
V časti Zajtrajšok nikdy nezomiera sme mali možnosť vidieť Jamesa Bonda na BMW R1200C, ako jazdí ulicami Saigonu spoločne s krásnou aziatkou. Tá je navyše pripútaná putami k jednej z jeho rúk, čo pre hlavného hrdinu očividne nepredstavuje nič komplikované. Okrem adrenalínovej jazdy tak dvojicu určitým spôsobom spája aj nie príliš romantické puto. Musia sa však popasovať s prenasledovateľmi na autách a vrtuľníku, čo sa im podarí na jednotku. Aj keď pomerne veľká motorka spočiatku pôsobí trochu nemotorne, nie príliš veľkú obratnosť motocykla nakoniec vynahradí šikovnosť jazdca. Počas naháňačky jazdec preskočí z jednej strechy na druhú i ponad vrtuľu vrtuľníka. Aby bol kúsok vykonaný správne, musel ísť kaskadér rýchlosťou 96 km/h a uskutočniť 13 metrov dlhý preskok. Počas filmovania scény bolo použitých 15 motoriek, z ktorých  bolo 12zničených.

Foto: sonypictures.com

Britský triumf
Jednu z najkrajších bondovských motoriek predstavili tvorcovia filmu o špeciálnom britskom agentovi v traileri novochystanej bondovky No Time To Die. Skonštruovala ju britská značka Triumph Motorcycles Ltd. v rámci limitovanej edície na počesť oslavy bondoviek. Kráska s názvom Triumph Scrambler 1200 XE je radový dvojvalec s výkonom 90 koní. Označenie XE predstavuje univerzálnosť motorky, ktorá spočíva v jej možnosti jazdiť nielen na diaľniciach, ale aj v teréne. Bolo vyrobených iba 250 kusov motoriek, pričom každá má štítok s vlastným označením. Vo filme by sa mala predstaviť legendárnym skokom na námestie v talianskom meste Matera. Už sa nevieme dočkať, kedy ju uvidíme na filmovom plátne.

Foto: unsplash.com / Thanuj Mathew

Španielska špecialistka
Quantum of Solace je ďalšia z bondoviek, kde agent 007 ukázal, že s motorkami to naozaj vie. Tentokrát išlo o trialový motocykel Montesa 4RT. Motorku vytrhol Bond z rúk prenasledovateľa v snahe zachrániť svoju milú pred zlým generálom. V Port-au-Prince na Haiti si tak vyskúšal, aké to je skákať z dokov na idúcu loď. Dvestopäťdesiatka španielskeho pôvodu to, samozrejme, hravo zvládla. Vďaka obratnosti a kompaktnosti motocykla mohol Bond prenasledovať svojho protivníka a zaskočiť ho na nečakaných miestach. Motocykel ste mohli vidieť aj u jeho filmového konkurenta v Bournovom ultimáte.

Foto: sonypictures.com

Na úteku z ruskej továrne
Počas snahy infiltrovať ruskú chemickú továreň na výrobu zbraní a pokusu o útek využil James Bond vo filme GoldenEye motorku Cagiva W 16 600 talianskej výroby. Išlo o populárnu motorku medzi európskymi policajnými a ozbrojenými silami. V snahe vymaniť sa spod kontroly nad bezpilotným lietadlom, Bond poháňa motocykel, ktorý ukradol sovietskym vojakom až na okraj horskej dráhy, kde z neho vyskočí. James prežil, motocykel takúto šancu, žiaľ, nemal. Cagiva bola vybavená elektronickým zapaľovaním, kotúčovými brzdami a elektrickým štartérom, pričom dosahovala maximálnu rýchlosť 144 km/h.

Foto: pixabay.com

Mohlo by vás zaujať:

Nadupaný motosvet: Horúce novinky roku 2021
Legenda je spať: Limitka Jamesa Bonda – DB5 Goldfinger
Chlapská psychohygiena na dvoch kolesách

Facebook Comments