Štúdiu na túto tému  publikoval odborný časopis Social Psychological and Personality Science, a aj web inews.co.uk. Láska na prvý pohľad najlepšie funguje v romantických filmoch, ale realita je iná.

Vedci na vzorke 1900 vysokoškolákov a dospelých zistili, že väčšina ich vzťahov najprv začala priateľstvom. A to až v 68 percentách prípadov. Rozdiely medzi pohlaviami, úrovňou vzdelania alebo etnickými skupinami boli malé. Takže byť s vyhliadnutým náprotivkom spočiatku iba kamarát, a až potom začať s milostným životom sa javí ako kvalitný základ pre dlhodobý vzťah. Aj keď mnohí už zažili pocit, že na párty alebo dovolenke vzplanuli silnými sympatiami k druhej osobe, také rýchle zamilovanie iba výnimočne končí  dlhodobým vzťahom. Ale, nie je samozrejme nemožné.

„Je veľa ľudí, ktorí  by sa cítili veľmi sebavedomo pri tvrdení, že vedia, prečo a ako si ľudia vyberajú partnerov a stanú sa párom a zamilujú sa do seba, ale náš výskum naznačuje, že realita je iná. Môžeme dobre rozumieť, ako sa dvaja cudzí ľudia začnú priťahovať a začnú randiť, ale to nie je to isté, ako začne fungovať pretrvávajúci vzťah,“ tvrdí profesor psychológie Danu Anthony Stinson z University of Victoria v Britskej Kolumbii..

Leto praje rýchlej zamilovanosti. Foto: pixabay.com / adamkontor

Mohlo by vás zaujať:

Aké telo, taký sex? Ako našu sexualitu vnímajú ostatní?
Sex … a spaľovanie kalórií
Akí muži majú byť najlepší v posteli?

Facebook Comments