Tour de France, najslávnejšie cyklistické podujatie sveta, priláka aj tento rok k obrazovkám milióny divákov po celom svete. Kým slovenskí priaznivci budú sledovať, či Peter Sagan získa etapové víťazstvo a ôsmy zelený dres pre najlepšieho špurtéra, domáci Francúzi budú veriť v zlomenie čiernej série. Francúzsky cyklista totiž Tour de France nevyhral už 35 rokov. Posledným domácim víťazom bol ešte Bernard Hinault v roku 1985.

Foto: letour.fr

Výstup mesačnou krajinou
Stoôsmy ročník pretekov odštartuje v Bretónsku na severozápade krajiny. Pôvodne mala tzv. „Grand Départ“ hostiť dánska Kodaň, avšak pre kolíziu s futbalovým Eurom sa tento štart posunul o jeden rok. Pre kolíziu s olympiádou bol zas začiatok Tour posunutý o týždeň skôr. Vrcholmi ročníka budú stúpania na legendárne kopce ako Mur de Bretagne, Col de la Colombiere, Col du Peyresourde, Col du Tourmalet či Col du Portet. Najvyššie však cyklisti vystúpajú na Port d´Envalira s nadmorskou výškou 2408 metrov nad morom.

Najväčšiu pozornosť bude nepochybne priťahovať jedenásta etapa s výstupom na Mont Ventoux. A to nie s jedným, ale hneď s dvomi výstupmi v rámci jednej etapy! Môže to byť zlomový moment celej Tour.

Mont Ventoux predstavuje stúpanie dlhé takmer 16 kilometrov s priemerným sklonom 8,8 %. Považuje sa za jedno z najnáročnejších vôbec, keďže ide o „holý“ kopec a jazdcov v jeho druhej časti pred silným vetrom nechránia žiadne stromy. Prirovnaný preto býva k mesačnej krajine a cyklistom naň trvá výstup aj viac ako jednu hodinu. Mont Ventoux vidia cyklisti už z veľkej diaľky, pričom jeho dominantou je meteorologická stanica a telekomunikačná veža.

V roku 1967 počas stúpania naň zomrel počas pretekov Brit Tom Simpson. Dôvodom bola absolútna vyčerpanosť z kombinácie tepla a záťaže, a najmä z užívania amfetamínov a alkoholu. Nezabudnuteľným bol aj ročník 2016, keď líder pretekov Chris Froome po kolízii so sprievodným motocyklom už svoj poškodený bicykel nemohol ďalej použiť. A kým dostal náhradný, začal do cieľa utekať, aby nestratil čas na svojich konkurentov.

Foto: letour.fr

Zatiaľ šesť Slovákov
Na Tour de France doposiaľ štartovalo šesť cyklistov zo Slovenska. Prvým bol v roku 1987 Milan Jurčo, na ktorého nadviazal Ján Svorada. Ten v roku 1994 dokonca ako prvý Slovák vyhral jednu etapu. Ďalšie víťazstvá v špurtérskych koncovkách pridal neskôr v čase, keď už mal české občianstvo. Z bratov Peter a Martin Velitsovci zanechal výraznejšiu stopu Peter, ktorý sa v celkovom poradí pravidelne umiestňoval v prvej tridsiatke. Najlepší konečný výsledok dosiahol v roku 2011, keď skončil osemnásty.

Druhou bratskou dvojicou sú Juraj a Peter Saganovci. Starší Juraj sa na štart postavil zatiaľ raz: v roku 2017 skončil po ôsmej etape. Najdlhší je pochopiteľne výpočet úspechov Petra Sagana, ktorý rekordných sedemkrát získal zelené tričko v bodovacej súťaži, vyhral dvanásť etáp a ako jediný Slovák v histórii štyri dni nosil aj žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie. Sagan sa už počas svojho prvého štartu na Tour v roku 2012 zaradil medzi najväčšie osobnosti cyklistického pelotónu.

Foto: letour.fr

TOUR DE FRANCE 2021

Dátum: 26. jún – 18. júl
Počet etáp: 21
Voľné dni: 2
Celková dĺžka: 3383 km
Počet tímov: 23

Cyklista zje toho toľko ako jedna rodina
Na Tour podstupujú cyklisti počas troch týždňov obrovskú fyzickú záťaž a do pedálov šliapu aj viac ako päť hodín denne. S tým zákonite súvisí aj obrovský výdaj energie, ktorú musia dôsledne dopĺňať. Priemerne ide o 5000 kilokalórií, pri najnáročnejších horských etapách to dokonca môže stúpnuť až na 8000 kcal. Pre porovnanie, dospelý muž pri fyzicky stredne náročnom zamestnaní spotrebuje približne 2500 kcal. Počas samotnej etapy okrem energetických gélov a tyčiniek konzumujú pretekári ovocie, ryžové koláčiky či žemle so šunkou. Najvýdatnejším jedlom dňa je pre nich večera a tímoví kuchári pripravujú najčastejšie ryby, kuracie mäso, ryžu, syry, ale hlavne rôzne druhy cestovín.

Na bicykloch ešte ostaneme:

Cyklisti, pozor! Je tu ISN
Krvavý reštart: Cyklisti padali ako hrušky často nie vlastnou vinou
Staňte sa nachvíľu profi cyklistom aj od monitora

 

Facebook Comments