Aby sa tak nestalo, máme tu pár vysvetlení rokmi pretrvávajúcich neprávd:

1. Napoleon bol krpec
Nebol. Taliansky cisár a francúzsky kráľ Napoleon Bonaparte (1769 – 1821) mal telesnú výšku 1,68 metra. V skutočnosti bol teda vyšší ako vtedajší priemerný Francúz. Za týmto starým tvrdením treba hľadať iba ohováračskú kampaň Britov, ktorá sa ho snažila vykresliť ako malého nahnevaného tyrana. Označenie „napoleonský komplex“ teda nie je na mieste.

2. Nevyužívame celú kapacitu mozgu
Trochu do sci-fi zachádza tvrdenie, že väčšiu časť mozgu nevyužívame, a stále máme skrytý potenciál ho odomknúť celý, čo by z náš urobilo superinteligentných jedincov. Len pri spánku využívame viac ako 10 percent našej mozgovej kapacity. Počas dňa a pri riešení problému dosiahneme 100 percent. Nič viac, nič menej.

3. Rohaté prilby Vikingov
Minimálne škandinávski historici sa doslova chytajú za hlavy z tohto starého mýtusu. Bojovať a plieniť s takou prilbou by bolo pre nositeľa maximálne nepraktické. Vysvetlenie je jednoduché. Stereotyp pochádza od návrhára kostýmov z 19. storočia, ktorý tvoril róby pre operu Richarda Wagnera. Ak si pozriete moderné seriály s vikingskou tematikou, nikde rohaté prilby v akčných scénach neuvidíte.

4. Osem pohárov vody
Je to len odporúčaný denný objem tekutín. V skutočnosti každé si telo „pýta“ svoj vhodný prídel vody aj bez presného počítania. Zoberte si len výšku, hmotnosť a telesnú aktivitu dvoch náhodných ľudí. „Osem pohárom“ je tak individuálnych. Základom je dostatočne piť ešte pred pocitom smädu (hlavne staršie osoby).

5. Vtáky opustia mláďatá, ak budú cítiť pri nich ľudský pach
Nie je to pravda. Vtáky nemajú veľmi dobrý čuch a určite kvôli krátkej ľudskej prítomnosti neopustia svojich potomkov. Stále však platí, že hniezdiace vtáčiky by ste mali nechať na pokoji. Dospelé vtáky sa nebudú k nim počas ľudskej „návštevy“ hniezda približovať, radšej obďaleč chvíľu počkajú až odídete.

Mohlo by vás zaujať:

5 mýtov a faktov o ultrafialovom žiarení
Pravda alebo mýtus? Ženy túžia po sexe viac ako muži
Pozrite si najčastejšie mýty a fakty o kreatíne

Facebook Comments