Legendy miesto spomínajú ako staré templárske sídlo. Historici to usudzujú z objavenia starých pivníc nájdených počas rekonštrukčných prác začiatkom 20 storočia. Po druhej svetovej vojny sa našli aj stredoveké palisády. História zámku sa ale datuje k 18. storočiu. Už z diaľky vyzerá ako filmová kulisa. Pôvodný majiteľ mal asi v pláne stráviť každú noc v inej izbe, ktorých tu je 365. Súčasťou vonkajšej architektonickej výzdoby je 99 vežičiek. Za jeho súčasnou podobou ale treba hľadať veľký požiar z noci 2.4. 1896, ktorý zničil pôvodný hrad. Vtedajších majiteľov ale neodradil, a opravili ho čo najvernejšie k bývalému stavu. Rekonštrukčné práce zahŕňali rozšírenie sídla. Krídlo budovy vo východnom neogotickom štýle bolo postavené do roku 1900 spolu so susednou oranžériou . V rokoch 1912 – 1914 bolo pristavané západné krídlo v novorenesančnom štýle. Architektonická podoba hradu obsahuje širokú paletu štýlov, a preto ho možno všeobecne definovať ako eklektický. Interiéri majú celkovú rozlohu 7 000 m2.

Po druhej svetovej vojne nemal hrad stáleho majiteľa a bol domovom rôznych inštitúcií až do roku 1972, keď sa stal zotavovňou. Neskôr sa z neho stalo Centrum verejného zdravotníctva pre liečbu neuróz. Od roku 1998 bola v zámku galéria, v ktorej sú na výstavách prezentované diela rôznych umelcov.

Foto: pixabay.com / domeckopol

Info pre turistov: Zámok sa nachádza na rozsiahlom pozemku o výmere 330 hektárov. Krajinný park s vyše storočnými dubmi a lipami  je voľne spojený s poľami, lúkami a lesmi. Je zaradený medzi chránené kultúrne pamiatky. V rozprávkovom zámku je okrem organizovania konferencií a kultúrnych podujatí možné sa dokonca aj ubytovať, v ponuke sú priestranné štýlové apartmány.  K výzdobe zámku patria aj vitráže s poľovníckymi scénami, a návštevníci tu nájdu aj erby rodín príbuzných s rodinou Tiele -Winckler. Urobte si tu čas minimálne na poldenný výlet.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Bled
Hrady a zámky Európy: Rožmberk
Hrady a zámky Európy: Gjirokastër

Facebook Comments