Mnohí gurmáni z celého sveta každoročne čakajú na príchod 1. októbra, kedy sa oficiálne začína zber týchto malých, ale vzácnych hríbov, ktoré sa ukrývajú pod zemou.

Exkluzívny pôvod
Tieto nevšedne vyzerajúce hríby rastú takmer exkluzívne v regióne Alba v severnom Taliansku a na rozdiel od hľuzoviek čiernych ich nie je možné kultivovať. Hľuzovky biele sú veľmi zriedkavé a k dispozícii sú iba pár mesiacov v roku. Patria dokonca k luxusným komoditám, považujú sa za vzácnosť a vďaka tomu sa ich hodnota za posledné roky rapídne zvyšuje. Hovorí sa, že hľuzovky biele sú tak náramne žiaduce, na ich zbere sa majitelia psov snažia navzájom otráviť, čo sa, našťastie, nestáva často. Keď je leto suché, ich zber nie je veľmi bohatý, darí sa im najmä počas obdobia dažďov.

Foto: iStock

Nevšedný zber
V minulosti sa na ich náročný zber používali ošípané alebo diviaci, súčasne sa využívajú špeciálne trénované psy, ktoré ich v porovnaní s ošípanými pri úspešnom nájdení nezjedia. Náruživí milovníci týchto vzácnych hríbov potrebujú na ich zber špeciálne licencie, dokonca aj majitelia pôdy či pozemku, kde by mohli rásť. Za jeden deň je povolené nazbierať zriedkavú úrodu len do hmotnosti jedného kilogramu, ktorého hodnota je 2000 – 2500 eur. Hľuzovky biele sú vo svete známe aj pod prezývkou „biele diamanty“, ktoré pri zbere nevyzerajú najlákavejšie, avšak napriek tomu si právom držia prvenstvo v rebríčku najdrahších jedál na svete.

Foto: unsplash.com / Andrea Cairone

Gurmánska tradícia
Zber hľuzoviek bielych je v Taliansku dôležitá súčasť národnej kultúry a tradície, ktorú si v mestečku Sant´Agata Feltria pripomínajú oslavami a trhom počas každej nedele v októbri. Ulice a námestie sa zaplnia miestnymi zberateľmi so svojimi úlovkami, ako aj rôznymi farmármi a obchodníkmi s vínom, syrmi, medom či ručne vyrobenými tradičnými predmetmi. V ponuke sú aj výrobky z hľuzoviek, napríklad paštéty, cestoviny, olej, soľ, a k najväčším delikatesám patria syry a mäso s príchuťou lahodných hľuzoviek. Ich sezóna je veľmi krátka, pretože 1. decembra sa zber končí. Táto delikatesa sa po uvarení odporúča zjesť čím skôr, pretože rýchlo stráca svoju špecifickú vôňu a chuť.

Foto: iStock

„Hľuzovky biele sa uprednostňujú jesť v kombinácii so šampanským, alebo bielymi suchými vintage vínami, napríklad Chardonnay, Pinot Noir, alebo Barbaresco. Ich sviežosť vyzdvihne jedinečnú chuť hľuzoviek.“

Foto: iStock

K téme:

Najdrahšia potravina na svete? Hľuzovka, zoznámte sa!
Kulinársky diamant: Lahodná huba za stovky euro
Univerzita pre štvornohých hľadačov pokladov

Facebook Comments