O čo ide: Spisovateľ Jozef jedného dňa získa nečakanú schopnosť – mimoriadny sluch v podobe zajačích uší. Ten mu umožňuje výborne počuť nielen hlasy ďalších ľudí, ale predovšetkým ich myšlienky… Stretnutie cudzích a vlastných predstáv o sebe samom otvorí Jozefovi oči. Keď mu potom jeho mladá priateľka Katka oznámi, že s ním čaká dieťa, Jozef vie, že je to posledná šanca, ako si usporiadať doterajší život a urovnať rodinné vzťahy.

Táňa Pauhofová a Miroslav Krobot. Foto: garfieldfilm.sk

Zo zákulisia: „V každom filme, ktorý robím s Martinom Šulíkom, sa skrýva nejaký náš postoj k životu, nejaký vzťah, ktorý sa práve aktuálne deje, alebo nejaké spoločenské súvislosti. Martinove scenáre reagujú na niečo, čo pozná zo života, čo ho zaujíma, čo sa ho dotýka. A to sa väčšinou dotýka aj mňa. Ako konkrétne v Mužovi so zajačími ušami motív zrelého muža,“ hovorí o filme producent Rudolf Biederman, ktorý sa aktívne podieľal aj na výbere hercov. „Herecké obsadenie je môj koníček. Tentoraz sme to mali uľahčené. Myslím si, že sme nikdy neuvažovali nad nikým iným , ako nad Mirkom Krobotom do hlavnej role. Čo sa týka Oldřicha Kaisera, Martin mal obavu, či nie je príliš odvážne požiadať ho o spoluprácu. Nakoniec však diváci uvidia, prečo to hrá práve on. Obsadiť ženské postavy bolo veľmi ľahké,“ dodáva.

Oldřich Kaiser. Foto: garfieldfilm.sk

Miroslava Krobota scenár okamžite zaujal. „Tematicky sa týka toho, v čom pracujem,“ tvrdí. „pre človeka mojej generácie je to navyše film veľmi poučný, taký výpočet, resumé našich celoživotných snáh“. Keď si človek myslí, že už všetko vie a nemôže ho nič prekvapiť, tak sa mu život úplne obráti. Nájde iné hodnoty, iné možnosti, ktoré prehliadal,“. Ako sa dalo očakávať, filmovačku so zajačími ušami si veľmi užíval… „Náročná bola najmä príprava, dve hodiny inštalácie a hodina a pol odstránenia,“ smeje sa. Mimochodom, pri filmovaní sa použilo 10 kusov zajačích uší, ktoré sú výtvorom šikovného maskéra aj veľkých hollywoodskych produkcii Martina Jankoviča. Po viacerých pokusoch o vytvorenie najvhodnejších uší podľa predstáv režiséra, boli uši vytvorené zo silikónu. Mali štyri vrstvy, ktoré im pridávali na hmotnosti – mali takmer 400 gramov. Ich výroba bola podľa M. Jankoviča najnáročnejším sústom jeho praxe. Srsť musel po jednom chlpe do silikónu vpichovať a M. Krobot musel kvôli ich tvorbe podstúpiť dvakrát odliatie formy svojej hlavy a nakrúcať s nimi mohol vždy len pár hodín.

Zuzana Mauréry. Foto: garfieldfilm.sk

Dôležitú postavu Katky, mladej priateľky hlavného hrdinu si zahrala slovenská herečka maďarského pôvodu Alexandra Borbély, ktorá sa zase vytrápila so slovenčinou. „Keď sme mali skúšku, tak Martin Šulík povedal, že mám text improvizovane prečítať po maďarsky. Potom povedal, že“ „Vidíš? Teraz tam bolo to, čo som tam chcel počuť!“ Najprv bolo pre mňa pomerne náročné hrať po slovensky, ale veľa som skúšala a na ďalšej skúšačke mi už povedal, že je to cítiť, že je tam to, čo odo mňa chce,“ dodáva herečka.

Alexandra Borbély a Miroslav Krobot. Foto: garfieldfilm.sk

Réžia: Martin Šulík
Námet a scenár: Martin Šulík, Marek Leščák
Koho uvidíte: Miroslava Krobota, Oldřicha Kaisera, Táňu Pauhofovú, Alexandru Borbély, Zuzanu Mauréry, Zuzanu Krónerovú …
Žáner: tragikomédia
Slovenská premiéra: 1.7.2021


Mohlo by vás zaujať:

Bond. James Bond … bezkonkurenčný špeciálny agent
Viggo Mortensen: Nenápadný chlapík plný prekvapení
Bábovky: Niektoré stretnutia môžu navždy zmeniť život

Facebook Comments