Napriek tomu, že záujem o elektrické autá aj na Slovensku rýchlo rastie, väčšina vodičov ich stále považuje za menej praktické v porovnaní s bežnými naftovými či benzínovými vozidlami. A preto mnohí začínajú nad elektromobilmi rozmýšľať zväčša keď hľadajú druhé auto do rodiny, prípadne, keď auto využívajú najmä v meste a jeho blízkom okolí. Tento trend sa však bude už v najbližšom období pravdepodobne rýchlo meniť. Výrobcovia totiž postupne zvyšujú dojazdy a rýchlosť nabíjania. Práve tieto dva parametre pomôžu k ešte väčšiemu boomu elektromobilov na trhu vozidiel.

Elektromobily sú čoraz dostupnejšie

Okrem nízkych dojazdov a dlhého nabíjania hovorila donedávna v neprospech elektrických áut aj ich cena. Len málokto bol ešte pred 3-5 rokmi ochotný zaplatiť si za elektromobil podstatne viac ako za auto na benzín či diesel v podobnej triede a výbave. Obzvlášť, keď sa musel výrazne obmedzovať robením častejších prestávok a pokiaľ ho nenabíjal doma, tak aj trávením desiatok minút pri nabíjacom stojane. Tomuto je však, zdá sa, koniec.

Faktom totiž je, že aktuálne má vo svojom portfóliu elektrický, prípadne hybridný model veľká väčšina automobiliek. To na jednej strane klientovi rozširuje možnosti výberu a na druhej strane tlačí ceny elektromobilov smerom nadol. V tomto prípade jednoznačne platí, že zväčšujúcou sa  konkurenciou sa stávajú elektrické autá dostupnejšie pre čoraz väčšiu skupinu obyvateľstva.

Čo očakávate od elektrického auta?

Otázkou samozrejme je, čo od elektromobilu očakávate, prípadne, čím vás môže presvedčiť, aby ste sa preň rozhodli. Určite rozhoduje, či hľadáte auto na elektrický pohon, ktoré má byť hlavným vozidlom v rodine alebo či ho budete využívať ako druhé auto. V prvom prípade vás určite zaujmú tieto vlastnosti elektromobilov:

  • Vysoký výkon a výborné zrýchlenie bez oneskorenia odozvy plynového pedála
  • Nízke prevádzkové náklady
  • Komfort a minimálna hlučnosť (samotné elektromotory počuť ani nebudete)
  • Výborné jazdné vlastnosti, samozrejme v závislosti od konkrétnej značky a modelu
  • Užitočné moderné technológie

Určite sa budete tiež pýtať na dojazd a rýchlosť nabíjania. Reálne dojazdy viacerých nových modelov sa už blížia k 500 km, niektoré automobilky deklarujú, že už onedlho začnú dodávať elektromobily s ešte vyšším dojazdom. Rýchlosť nabíjania závisí od nabíjacej stanice a samozrejme od typu batérie, ktorý má váš elektromobil. Spýtajte sa predajcu, akou teoretickou rýchlosťou bude možné váš elektromobil nabíjať. Ak bývate v rodinnom dome, prípadne máte zásuvku v garáži, máte výhodu – nabíjať budete doma za veľmi výhodných podmienok.

Skvelý príklad toho, ako sa to má robiť: Mazda MX-30

Jednou z automobiliek, ktoré svojim modelom dávajú už z diaľky jasne rozoznateľný dizajnový charakter, je nepochybne Mazda. Nie je to tak dávno, čo do jej rodiny pribudol skutočne podarený plne elektrický model MX-30. A ten nám môže poslúžiť ako ideálny príklad elektromobilu vhodného pre široký okruh (potenciálnych) kupcov. Mazda ním svetu ukázala, že vie, ako sa má robiť úspešný elektromobil.

MX-30 už na prvý pohľad vzbudzuje dojem, že si od svojich súrodeneckých modelov so spaľovacími motormi vzala to najlepšie. A to následne doplnila technológiami moderného elektromobilu. Mazda totiž vsadila na osvedčený nadčasový dizajn, ktorý badať v CX-30. Dizajnéri sa, podľa nás veľmi správne, riadili očividne heslom „načo vymýšľať teplú vodu.“ V tomto prípade, načo investovať zdroje do nového dizajnu, keď sme už vytvorili jeden krásny a úspešný. A prekvapením tiež nie je, že prvý elektrický model je z kategórie mestských SUV. V danej kategórii totiž patrí Mazda dlhodobo medzi lídrov a túto pozíciu ďalej potvrdzuje aj s MX-30.

Okrem atraktívneho vzhľadu a priestranného interiéru sa MX-30 pýši ziskom všetkých 5 hviezdičiek v rámci nových, prísnejších, hodnotení odolnosti proti nárazu Euro NCAP 2020.

Prečo však rozmýšľať nad elektrickou Mazdou MX-30? Kvalitná batéria s osemročnou zárukou, prípadne zárukou na 160 000 km vám umožní prejsť na jedno nabitie až do 200 km. To je úplne postačujúce na všetky bežné denné aktivity. Bez problémov sa pohodlne odveziete do práce, za nákupmi, na svoje obľúbené koníčky aj na návštevu priateľov. Vďaka možnosti nabíjania striedavým prúdom toto štýlové SUV nabijete za pár hodín aj doma, ak ste však na cestách, na nabíjacích staniciach dobijete batériu na 80 % kapacity za výborných 40 minút. Ak ste doteraz nemali tú česť s elektromobilom, výkon 107 kW vás určite prekvapí najmä svojou dynamikou pri rozbiehaní či zrýchľovaní. Verte, je to úplne iný pocit, ako zrýchľovať autom so spaľovacím motorom s podobným výkonom.

Mohlo by  vás zaujať:

SUV iba pre bohatých ľudí? Toto neplatí už dávno
Mazda MX-5: Patrí do garáže snov
Mazda MX-5 RF oslňuje eleganciou a zaťahovacou strechou

Facebook Comments