Na mape Ruska je len malou bodkou, ale ponúka veľa neuveriteľných a vzrušujúcich pohorí. Altaj je horský masív v centrálnej časti Ázie na hraniciach Ruska, Mongolska, Kazachstanu a Číny. Jeho dĺžka je približne 2 000 km a maximálna šírka 600 km. Najvyšší vrch je Belucha (4 506 m), ktorý je zároveň najvyšším vrchom Sibíri. Pomenovanie pochádza z mongolského slova altau/altay (Zlaté hory), nakoľko v pohorí sú početné staré náleziská zlata.

Krajina je tvorená vysokohorskými stepami a lesmi, v mongolskej časti aj polopúštnymi oblasťami. Podnebie je chladné a vlhké. Najdaždivejším mesiacom je júl. Zima nastupuje v novembri, a snehová pokrývka dosahuje dva až tri metre. Od 2 600 m. n.m. sa sneh udrží celoročne. Najchladnejším miestom je Čujská step (v zime tu namerali −62 °C).

Foto: pixabay.com / Natalia_Kollegova

Altaj je obľúbená výletná destinácia Rusov aj cudzokrajných turistov. Všetkých sem láka zachovaná príroda, relatívne ľahká dostupnosť horských masívov a splavovanie riek. Od roku 1998 je oblasť Zlatých hôr zapísaná do zoznamu svetového dedičstva ako prírodný región zahrňujúci všetky výškové pásma vegetácie v centrálnej časti Sibíri a miesto výskytu ohrozených zvierat (leopard snežný a ovca argali).

Krásu tejto pre nás málo známej oblasti najlepšie priblížia videá z vtáčej perspektívy.

Miestna príroda je jedinečná a nesmierna. Altaj na jar, v lete a na jeseň – to sú úplne odlišné svety. Keď sem prídete v rôznych ročných obdobiach, niekedy ani nepoznáte známe miesta.

Z Ruska ešte prikladáme:

Vorkuta: Zamrznuté mesto duchov
Z Čukotky na Aljašku … cez zamrznutý Bering
Strategický štít Petrohradu má svoje tajomstvá

Facebook Comments