Prechádzky v prírode na niektorých miestach pripomínali skôr účasť na povianočnom výpredaji v obchodnom centre. Mnohí zvažovali, kde ísť a ako sa vyhnúť polovici mesta. Jedna z alternatív by bola skúsiť golf. V Malej encyklopédii telesnej výchovy a športu, ktorá bola vydaná v roku 1982, sa golf definuje nasledovne: „Terénna triafacia športová hra. Cieľom hry je čo najmenším počtom úderov golfovou palicou dostať loptičku postupne do 18 jamiek.

Golf vplýva na rozvoj telesnej kondície (v hre prejde hráč aj 10 km, vykoná vyše 100 silných úderov). Vysoké náklady na výstroj a rozsiahla hracia plocha však netvoria predpoklady na rozšírenie tejto športovej hry u nás.“ A hlavne posledná veta tejto definície akoby zostávala v našich hlavách aj v súčasnosti. Golf tu ale je. Už ho máme aj na olympiáde, ale stále, aj keď neprávom, má prívlastok šport pre bohatých. Avšak už dávno to tak nie je. Začať s golfom môže úplne každý. Muž či žena, vysoký či nízky, bohatý či chudobný, skúsený či neskúsený, mladý či starý. Golf je jednoducho šport pre každého bez obmedzenia veku.

Ako však začať?
Prakticky máte tri možnosti. Prvá možnosť je chodiť na odpalisko – driving range, cvičné plochy a golfovú akadémiu s kamarátom golfistom, ktorý vám môže požičať palice, ukázať približne čo a ako hrať, ako držať palice, čo robiť a ako sa správať na ihrisku. Ak je váš priateľ dostatočne skúsený a trpezlivý, máte šťastie. Po niekoľkých takýchto stretnutiach sa môžete prihlásiť na golfovú skúšku, kde si zahráte pár jamiek a napíšete jednoduchý test z pravidiel buď s klubovým profesionálom, alebo predsedom športovo technickej komisie klubu, čo stojí približne 50eur.

Druhá možnosť je podobná ako prvá, avšak na golf nepôjdete s kamarátom. Dohodnete a zaplatíte si 3 až 4 hodiny s profesionálnym trénerom golfu a medzi nimi budete chodiť trénovať vy sami a na záver opäť skúška za približne 50 eur a 25 – 50 eur za hodinu tréningu (záleží od trénera a ihriska).

Tretia možnosť, časovo aj finančne najnáročnejšia, ale určite najlepšia, je absolvovať celý kurz „zelenej karty“. Je to golfový „vodičák“, kde vás profesionálny tréner naučí všetko, čo je potrebné. Kurz končí absolvovaním skúšky a získaním certifikátu, tzv. zelenej karty. Priebeh kurzu sa môže líšiť. Môžete absolvovať aj víkendový kurz „zelenej karty“, ale nemusí to byť ono. Golf chce trpezlivosť. Aj keď golfový pohyb ni  je zložitý a ťažký, telo človeka si musí na daný pohyb zvyknúť, čomu je určite lepšie venovať viac času ako jeden víkend. Celý kurz sa skladá z 10 – 11 hodín, najlepšie s profesionálnym trénerom, ktorý sa vám bude osobne venovať počas tohto kurzu (niekedy môže byť aj skupina, max. však 4 ľudia) a na záver opäť skúška. Cena sa začína od 250 eur na osobu.

Foto: archív Sedin Golf Resort

Samozrejmosťou je, že všetky náklady, ako napríklad požičanie palíc, loptičky počas tréningu, rôzne poplatky za vstupy a záverečná skúška, sú zahrnuté v cene. Na internete nájdete ceny od 180 eur, avšak treba si overiť, či cena obsahuje už spomínanú skúšku, či kurz vedie profesionálny tréner, počet hodín a zároveň aj to, či ide o víkendový kurz. Pre maximálny zážitok a prínos by mal byť kurz rozdelený do dvojhodinových stretnutí, ktoré budú medzi sebou opakované každý druhý až tretí deň. Profesionálny tréner sa určite prispôsobí vašim požiadavkám a zosúladí aj časový plán kurzu s vašimi možnosťami. Medzi jednotlivými lekciami je dobré trénovať aj samostatne, aby ste si mohli skúsiť potrénovať to, čo ste mali na kurze. Po úspešnom absolvovaní golfového kurzu – „zelenej karty“ vám tréner rád pomôže aj s výberom vlastného kompletného golfového setu, pričom ceny začínajú od 200 eur. Takáto výbava vám vydrží bez problémov niekoľko rokov.

Foto: archív Sedin Golf Resort

Na Slovensku máme v súčasnosti pätnásť 9-jamkových ihrísk, sedem 18-jamkových golfových rezortov, tri 27-jamkové golfové rezorty a jeden 36-jamkový golfový rezort. Slovenská golfová asociácia mala na konci roka 2020 celkovo 8002 členov. Miest, kde si tento skvelý šport môžete skúsiť, je veľa a možno aj vďaka vám dosiahne členská základňa hranicu 10-tisíc. Tréningové možnosti nájdete v mestách, na ich okrajoch, ale aj mimo civilizácie, kde si okrem športového relaxu doprajete aj duševný. Sadnúť si po tréningu či hre na terasu a pozerať sa na hladinu jazera napríklad v Golf Resort Sedín, je dnes opäť možné.

GOLF RESORT SEDÍN
18-jamkové ihrisko PAR 73
2-janmková golfová akadémia
300 m odpalisko + kryté s podložkami Huxley
Chipping and putting area
Vynikajúca klubová reštaurácia
Party house s krásnym výhľadom na jazero
Golf Diggest ST C&S ho zaradil do  TOP 3 golfových ihrísk v SR

Mohlo by vás zaujať:

Wimbledon golfového sveta má meno …
Kultové golfové turnaje: Ihrisko Augusta je určené len pre tých vyvolených
Krásna Bella ovláda tvrdé loptičky dokonale

Facebook Comments