Rozdeľujú ľudí na dva tábory, no kto im podľahne, toho ich chuť zaplní nadšením a nebude sa ich vedieť prejesť. Milovníci morských plodov si teraz prídu na svoje. Napadlo vám niekedy, za aké chuťovky zaplatíte najviac? Vyberme sa na luxusnú gastronomickú jazdu!

Kedysi boli u nás morské plody veľkou neznámou a poznali sme ich len zo zahraničia, ale doba sa zmenila, svet sa scvrkol a dnes si takmer kedykoľvek môžete vychutnať dary mora na svojom tanieri od homárov, cez krevety až po rôzne druhy mušlí. Nie všetky morské plody sú však rovnaké a boli by ste prekvapení, že niektoré sú také drahé a lukratívne, že sa oblečú do astronomických cien. Aj dary mora tak môžu byť luxusom, na ktorý miniete niekoľko výplat. Koľko z nich ste už ochutnali?

Počuli ste už o miniatúrnych úhoroch?
Na svete sú miesta, kde sa idú zblázniť za maličkými „baby“ úhormi a najväčší „fajnšmekri“ za ne neváhajú vyhodiť stovky eur. Mláďatká úhorov vám na prvý pohľad pripomínajú misku plnú rezancov, no bližší pohľad ich už prezradí. Ich cena je vysoká, pretože platíte za unikátnu chuť a tie najlepšie úhory pochádzajú z amerického štátu Maine, odkiaľ ide väčšina na ázijské markety, ktoré tieto morské plody považujú za diamant medzi podobnými chuťovkami. Ešte nedávno boli časy, kedy ste za kilogram „baby“ úhorov zaplatili bez problémov 3-tisíc eur, ale pandémia spôsobila pokles cien, pretože bolo komplikované obchodovať s ázijskými krajinami. Stále však za misku úhorov zaplatíte viac než za zaujímavú zaoceánsku obojsmernú letenku. Japonsko má dokonca svoje vlastné farmy pre mláďatá úhorov a ich cena často prekoná aj tie americké!

Foto: iStock

Krab, strojca šťastia?
Krab u nás zrejme nepatrí medzi najpopulárnejší seafood, pretože stále sa s ním mnohí dokážu vytrápiť. Byť na prímorskej dovolenke a vychutnať si kraba stojí rozhodne za to. Medzi najdrahšie kraby patria tie, ktoré pochádzajú z americkej Aljašky alebo ruskej Kamčatky, no krab rekordér má svoje korene v Japonsku. Viete si predstaviť, že by ste za jedného jediného kraba zaplatili 38-tisíc eur (5 miliónov jenov)? Presne toľko zaplatil záujemca za 1,2 kilogramu veľkého „snežného kraba“ z vôd Tottori, kde sú vďaka čistote a teplote vody ideálne podmienky na to, aby sa z kraba stala svetová delikatesa. Nie každý „snežný krab“ však stojí takúto horibilnú sumu, pretože v prípade tohto rekordéra ide aj o tradíciu a status. Kúpiť najlepšieho kraba hneď v prvý deň sezóny má vraj priniesť šťastie. Skúsite to o rok vy?

Foto: iStock

Poznáte Abalone?
Milujete rôzne druhy mušlí a radi skúšate nové chute? Medzi najlukratívnejšie mušle na svete patria Abalone, ktoré nájdete vo viacerých krajinách. Niekde sú vyhlásené dokonca medzi ohrozené druhy, a tak majú rybári zákon, že ich za deň môžu vyloviť len desať. Mäso z týchto mušlí je medzi kulinármi cenené, a tak si veľmi rýchlo získalo prezývku „biele zlato“ práve pre svoje charakteristické zafarbenie. Abalone sú pomerne citlivé na klimatické zmeny, a preto sa z niektorých miest vďaka mnohým vplyvom jednoducho vytrácajú. Aj to tlačí ich cenu nahor a svoju povesť najdrahších mušlí získali po tom, keď sa začal kilogram predávať za 400 eur. Za kilogram však po vylúpaní napokon získate len 250 gramov mušlí! Tie najlukratívnejšie sa v luxusných reštauráciách v Číne či v Hongkongu predávajú bez problémov aj za 200 eur za kus. Koľko kúskov si dáte na obed?

Foto: pixabay.com / hongdeockhyo

Lahodné homáre
Ak počujete slovné spojenie „luxusné morské plody“, na čo si ako prvé spomeniete? Bude to homár? Pre mnohých ľudí je práve obľúbený homár akýmsi symbolom luxusu, a hoci nepatrí v porovnaní s rekordérmi medzi najdrahší seafood sveta, svoj punc lukratívneho jedla si zachoval. Na svete dnes nájdeme rôzne druhy homárov, ktoré pochádzajú z viacerých svetových oblastí, no medzi tie najchutnejšie a najospevovanejšie patria homáre z amerického štátu Maine. Zahanbiť sa nedá ani Kanada, Nový Zéland, Škótsko či Mexiko. Za kvalitného homára z Maine zaplatíte za kilogram v priemere okolo 120 eur, no trik je v tom, že z kilogramového homára vydolujete „iba“ 230 gramov mäsa. Aj homár však zažil svoju slávu medzi najdrahšími jedlami sveta, pretože v New Yorku si môžete objednať tzv. „The Zillion Dollar Lobster Frittata“. Dostanete frittatu s kúskami homára a obrovskou porciou kvalitného kaviáru a za túto špecialitu zaplatíte 2-tisíc dolárov, teda okolo 1680 eur. Niet divu, že sa za rok predá maximálne 12 kúskov.

Foto: pixabay.com / sintec

Čierne krevety
Najobľúbenejšie morské plody na svete? Často tento rebríček vyhrávajú krevety a naozaj sa pri nich niet čomu diviť. Nájdete ich toľko druhov, že sa vám z toho zatočí hlava, a určite ste sa s mnohými stretli aj vy. Od tých najmenších až po obrovské tigrie krevety, ktoré sú šťavnaté a dokonalé. Rozmýšľali ste však niekedy, aké krevety sú najdrahšie na svete? Odpoveď nájdeme na Taiwane. Práve tu totiž žijú unikátne čierne krevety známe ako „Black King Kong“, teda „Čierny King Kong“. Nejde tu o ich veľkosť ani dĺžku, ale skôr o to, že sú dokonalou raritou. Sú mimoriadne zriedkavé a majú veľmi malú životnosť. Podľa odborníkov však majú nesmierne zaujímavú chuť, ktorá sa nedá so žiadnymi inými krevetami porovnať. Zaujímavosťou je aj to, že tieto dokonalo čierne krevety sú skvelým úlovkom aj pre zberateľov či chovateľov a nie je nič neobvyklé, ak sa dozviete, že za jeden kus niekto zaplatí aj pár stoviek dolárov.

Foto: iStock

Luxusné ustrice
Podobne ako homár, aj ustrice majú v sebe náboj luxusu či zmyselnosti a mnohí ich milujú pre ich povesť afrodiziaka. Nájdete ich po celom svete, ale ak sa chcete vybrať za tými najdrahšími, museli by ste cestovať na juh Austrálie neďaleko mesta Adelaide, konkrétne do zátoky Coffin Bay. Kedysi boli ustrice jedlom chudobných a tí ich mali toľko, že sa ich prejedli. Neskôr sa svet obrátil naruby a z ustríc sa stalo lukratívne jedlo bohatých. Ustrice z Coffin Bay sú známe pre svoju veľkosť, pretože môžu mať úctyhodných 18 centimetrov. Najväčšie kusy majú dokonca jeden kilogram a ak poznáte bežné ustrice zo Stredomoria, viete si predstaviť, s čím tu máte dočinenia. Vďaka tejto unikátnosti sa ich cena za kus vyšplhá na 100 dolárov! Najlepšie sú surové, aby ste si mohli vychutnať ich prirodzenú chuť.

Foto: pixabay.com / jsbaw7160

Zlatý kaviár
Medzi luxusné chute vylovené z mora patrí aj kaviár. Ten najkvalitnejší na svete pochádza z jesetera, hoci sa u nás často objavuje aj červený kaviár z lososa. Jeseter žijúci v Kaspickom mori má aj svoj veľmi zriedkavý albínsky druh a práve z neho sa na stôl dostáva ten najlukratívnejší kaviár. Nemá čiernu ani červenú farbu, ale tento kaviár má unikátne zlaté zafarbenie, čím podčiarkne svoj luxus. Iránsky kaviár Almas dokonca zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najdrahší kaviár sveta, pretože 1 kilogram tohto vzácneho kaviáru sa predával za 10-tisíc dolárov (8400 eur)! Ak by vám to bolo málo, tak The Caviar House & Prunier vymyslel k tomuto kaviáru aj špeciálne balenie z 24-karátového zlata, ktoré vám po skonzumovaní kaviáru zostane. Cena za túto škatuľku sa napokon dostane na sumu 25-tisíc dolárov, teda okolo 20 800 eur. Dobrú chuť!

Foto: Almas Caviar

Mohlo by vám zachutiť:

Chuť luxusu: Guľatá pochúťka pre fajnšmekrov
Najlepšie polievky sveta: Určite si ich niekde objednajte
Trúfate si na najpikantnejšie jedlá na svete?

Facebook Comments