Mosuovia si držia viaceré, pre nás bizarné zvyky. Ako to však je vo svete zvykom, kultúra nie je nikdy bizarná, len jej musíme porozumieť.

Azda málo kultúr na svete má toho toľko čo ponúknuť ako Čína. Keď sa vám zdá, že už o nej viete veľa, čoskoro zistíte, že ste sa veľmi mýlili. Jedinečné zvyky naprieč provinciami vytvárajú úplne odlišné svety. Príkladom je nepočetný kmeň Mosuo, ktorý neuzatvára manželstvo blízke žiadnej inej kultúre. Nejde pritom o legálny manželský zväzok spoločného spolužitia v domácnosti, o romantike nehovoriac. Mosuovia chápu manželstvo trochu inak. Praktizujú tzv. „walking marriages“, ktoré môžeme voľne preložiť ako chodiace či vychádzkové manželstvá. Nie, nejde o sexuálne hrátky počas vychádzok, pointa je trochu zložitejšia. Ako to funguje?

Hlavne nezáväzne
Pri vychádzkovej svadbe žijú obaja partneri pod strechou svojich rodín. To zaujímavé sa začína odohrávať s príchodom súmraku. Po zotmení sa muž na pozvánku ženy poberie do domu rodiny svojej partnerky, pričom sa vráti späť domov až nasledujúce ráno. Nemusíme si robiť ilúzie dôvodu návštevy, ktorú mimochodom schválila celá rodina. Či už ide o krátkodobý, alebo dlhodobý vzťah, spojenie medzi partnermi je založené na určitej láske alebo náklonnosti. Jediný háčik je v tom, že celý vzťah je bez akýchkoľvek záväzkov, a to doslova. Žiadne spoločné financie ani bývanie. Všetko je v rukách ženy, vrátane výchovy dieťaťa. Niežeby pár nechcel záväzky, skôr ich obaja partneri chápu trochu inak. Všetky vzťahy, ktoré prerastú do sexuálnej roviny, sú v kultúre Mosuov označované za vychádzkové manželstvá. Nejde teda o nami chápaný typ manželstva „až kým nás smrť nerozdelí“, ale o nezáväzné súžitie partnerov podľa zvykovej usadlosti. Názov teda symbolizuje skôr voľný a nestály partnerský zväzok než manželstvo. Návštevy muža v rodine ženy sú väčšinou udržiavané v tajnosti pred ostatnými rodinami. Žena však má v tomto vzťahu miernu výhodu – je ňou matriarchálna spoločnosť.

Mladý pár na brehu jazera Lugu. Foto: iStock

Posledný matriarchát
Kultúra kmeňa Mosuo je v Číne označovaná ako posledný matriarchát. Tak ako kedysi naši predkovia uctievali bohyňu Venušu a s tým aj plodnosť ženy, podobne je to aj v tejto čínskej provincii nachádzajúcej sa na brehoch jazera Lugu. Narodené deti si nechávajú priezvisko matky. Ak by ste boli príslušníkom tohto kmeňa a chceli vystopovať svoj rodokomeň, rovnako by ste museli pátrať po ženskej strane línie, t. j. po praslici. Ústrednou hlavou rodiny je tu matriarcha – žena, ktorú po čínsky prezývajú Ah mi. V otázke financií je Ah mi v rodine zvrchovaným vládcom. Nielenže rozhoduje o peniazoch, ale aj o zamestnaniach každého člena rodiny. Chceš byť maliarom? Máš smolu, potrebujeme farmára. K svojej úlohe je žena vedená už  odmalička. Len čo dosiahne určitý vek, učí sa plniť úlohy, ktoré jej budú prislúchať v živote. Sú medzi nimi napríklad aj kladenie ohňa, kŕmenie dobytka či iné, ktoré obvykle u nás robia skôr muži. Podobne je to aj pri výchove. Potomkovia sú vychovávaní výlučne v širšom kruhu matkinej rodiny. Na výchove sa podieľajú hlavne rodičia ženy, starí rodičia, tety a strýkovia. Všetci pritom žijú väčšinou pod jednou strechou vo viacgeneračnom dome, čo nám Európanom musí pripadať takmer nemysliteľné. Napriek prevahe žien sú náznaky feminizmu potláčané opačným pohlavím, ktoré do výchovy rozhodne má čo povedať.

Úloha mužov
Keďže deti sú vychovávané aj ďalšími členmi rodiny, vrátane mužov, dostáva sa im aj patričnej chlapskej výchovy. Mužská časť osadenstva takejto rodiny hrá úlohu akoby otcovských náhradníkov. Neznamená to však, že prístup skutočného otca je dieťaťu zvykovo odňatý. Biologický otec sa rovnako môže podieľať na rodičovstve, no nie v hlavnej úlohe. V prípade, ak sa rozhodne dieťa vychovávať, bude mu v rámci rodiny ženy udelená špeciálna výsada. Otcovo zvykové miesto je však po boku jeho vlastnej rodiny a po boku jeho ženských príbuzných. Jeho hlavnou úlohou je podieľať sa na mužskej výchove detí svojej sestry, tety alebo vlastnej matky. Muži vychádzkových svadieb majú oveľa menej úloh než ženy. Udávajú však napríklad náboženské a politické smerovanie rodiny.

Myslia na adopcie
V prípade, ak nie sú potomkovia rovnakého pohlavia, je bežné, že do rodiny príde dieťa z inej rodiny, aby vstúpilo do adoptívnej domácnosti. Takéto dieťa môže prísť z veľkej rodiny alebo z príliš malej na to aby prežila. Takto vychované deti sú následne rodovo prepojené s novou domácnosťou a zaobchádza sa s nimi ako s plnohodnotnými členmi rodiny. Sú tiež prípady, keď sa adoptované ženy stali matriarchmi vo svojich nových rodinách.

V područí Himalájí. Foto: iStock

Vernosť verzus polygamia
V súvislosti s kmeňom Mosuo si nejeden z nás vytvorí predsudok, že ide o akúsi zvykovú formu polygamie. Nie je to však celkom tak. Hoci je možné, aby žena z Mosuo kultúry menila promiskuitne partnerov ako často chce, len málo z nich má viac než jedného partnera. Väčšina týchto žien má dlhodobé vzťahy a partnerov nemení. V minulosti to však bolo inak. Niektoré správy uvádzajú, že ženy mali vzťahy aj s inými partnermi, a to dokonca aj po tom, ako sa im narodilo dieťa. Záznamy hovoria, že Mosuo ženy mali v generáciách svojich predkov od 30 do 50 partnerov za život. Pravdepodobne to súvisí s faktom, že jazyk Mosuov nepozná výraz pre slovo žiarlivosť.

V populácii Mosuo koexistujú dve vierovyznania. Daba a budhizmus. Foto: iStock

Neexistujú rozvody
Aj keď nám tento zväzok muža a ženy, ak sa to zväzkom vôbec dá nazvať, môže prísť trochu divný, má svoje značné výhody. Keďže vychádzkové manželstvo nie je zákonný, ale zvykový zväzok, neexistujú na tomto mieste rozvody a s tým spojené delenie majetku v porozvodovom konaní. Vďaka tomuto typu vzťahu neexistujú ani problémy v otázke starostlivosti o potomkov. Podľa zvyku vychováva dieťa výlučne rodina matky a všetci to rešpektujú. V neposlednom rade partneri nemusia zotrvať v nešťastnom vzťahu len preto, že majú dieťa, čiže tu tiež nenájdeme žiadne smutné manželstvá bez lásky. Verte či nie, aj vďaka týmto výhodám sa vychádzkové manželstvo ukázalo ako stabilný systém, ktorý do dnešných dní praktizuje malý 40-tisícový kmeň Mosuov. Milí muži, láska vie byť niekedy veľmi zvláštna a všade ju chápu trochu inak. Niekde láska hory prenáša, inde ju hory prenášajú a na určitých miestach je akoby na vychádzke. Ak túžite po manželstve bez záväzkov, stačí si zbaliť veci a odletieť niekoľko tisíc kilometrov do Číny. Radšej však v máji zoberte pekne svoju milú pod čerešňu a úprimne jej vyznajte lásku, na vychádzkové manželstvo radšej ani nemyslite.

Ilustračné foto: iStock

Sukňová ceremónia: Pri dosiahnutí13 rokov dievčatá z kmeňa Musuo dostanú sukňu a chlapci nohavice ako symbol plnoletosti. Dievčatá dostanú v rodine svoju vlastnú spálňu, tzv. kvetinovú miestnosť. Po tom, ako im skončí puberta, môžu začať pozývať partnerov k sebe v rámci vychádzkových manželstiev.

Na ázijskú tému ešte ponúkame:

Macao: Portugalsko zmiešané s Čínou
Japonský raj pre fanúšikov urbexu: Ostrov duchov
Vietnam od severu na juh

Facebook Comments