Môžete si ho popliesť so speed ridingom, ale zatiaľ čo pri speed flyingu sa štartuje s roztiahnutám krídlom nad hlavou a s rozbehom, speed riding je zimný šport na lyžiach. Let s klzákom možno dosiahnuť na hrebeňoch hôr pri silnom vetre. V oboch prípadoch ale očakávajte vietor v tvári, miestami stiahnutý zadok a občas naježené chlpy po celom tele.

Foto: reprofoto YouTube / Alexandre Mulle

Začiatky tohto adrenalínového športu možno nájsť ku koncu 70. rokoch minulého storočia, kedy francúzski alpinisti začali štartovať na klasických padákoch, a to ako rozbehom, tak aj na lyžiach. Rôznymi modifikáciami sa padáky vyvinuli na väčšie a ľahšie štartovateľné krídla. Dnes používaný klzák (speed glider, speed wing, speed flyer) je vyrobený z podobného materiálu ako ten padákový. Je z ripstop nylonu, ošetrený polyuretanovým alebo silikónovým nástrekom, lanká sú z Kevlaru alebo Dyneemy. Podstatou je rýchly a nízky let nad terénom. Technika pristátia klzáku je obdobná ako pri parašutizme.

Treba si dať hlavne pozor na bezpečnosť. Pri vysokej rýchlosti letu (30 – 145 km/h) a blízkosti svahu s prekážkami sú zranenia a smrť značným rizikom. Samotný klzák okamžite reaguje na každý pilotov pohyb, je teda potrebné absolvovať školenie pod dohľadom profesionála. Vybavenie ako helma, sedačka a náhradný padák sú nutnou samozrejmosťou.

PS: Ak ste na dostatočne namotivovali, tak na začiatok môžete napríklad začať s tandemovým paraglidingom. Na Slovensku si môžete zalietať napríklad na Donovaloch alebo Chopku.

VIDEO: Speed flying v podaní profesionála Alexandre Mullea.

Mohlo by vám zvýšiť adrenalín:

Adrenalínový let s tisícom konských síl na chrbte
Moto adrenalín hodný bláznivého Bekima
Týmto borcom v krvi koluje čistý adrenalín

Facebook Comments