Jednou zo špeciálnych operácii britských výsadkárov bolo obsadenie nového nemeckého radaru Würzburg na okupovanom francúzskom území pri obci Saint-Jouin-Bruneval. Predchádzalo jej zistenie, že asi od polovice roku 1941 sa zvýšil počet leteckých strát pri západnom pobreží Európy. Britská tajná služba správne odhadla, že jednou z príčin sú radary, ktoré vedia nacistom objaviť ich lietadlá smerujúce nad Nemecko. Dôkladný letecký prieskum odhalil nenápadnú ale podozrivú stavbu. Tá bola umiestnená na útese len 180 metrov od pobrežia Lamanšského prielivu. Nápad stanicu prepadnúť a radarové zariadenie ukradnúť, prešiel bez problémov. Samotný útes ale nedovolil čisto námornú operáciu, preto boli povolaní aj výsadkári.

Radarová stanica Würzburg Foto: Imperial War Museums – voľné dielo

Dopravu na miesto pre 102 mužov malo zabezpečiť dvanásť bombardérov Whitley, na cestu späť boli pripravené člny vojenského námorníctva. Výsadok začal krátko po polnoci 28.2.1942. Hlavnej skupine o sile 43 výsadkárov a 7 ženistov demontážnej skupiny sa podarilo pristáť bez povšimnutia asi pol kilometra od cieľa. Druhá skupina zaujala obranné pozície pred útokom z vnútrozemia, tretia skupina so štyridsiatimi mužmi mala zaistiť pláž a únikové cesty. Prvá fáza prebehla za pár minút. Posádka stanice bola rýchlo eliminovaná (5 mŕtvych a jeden zajatec) a radar bol v britských rukách.

V blízkosti sa však nachádzalo asi sto nemeckých vojakov, ktorých musela odraziť obranná skupina. Súčasťou plánu bolo zariadenie pred demontážou odfotografovať a zdokumentovať. Blesk fotoaparátu však pritiahol nemeckú pozornosť. Po zhruba 10 minútach demontáže sa začali k stanici približovať tri nákladiaky s posilami. Veliaci major Frost zavelil na odchod na únikovú pláž. Tá v tom čase bola ešte pod kontrolou Nemcov. Kým Frost pripravoval svoju skupinu na útok, stihla sa k nim pripojiť chýbajúca skupina, a spoločne sa im podarilo zabezpečiť pláž. Nakoľko sa spojári nedokázali spojiť s člnmi, Frost vystrelil núdzovú červenú svetlicu. Zanedlho na pláži pristálo šesť britských člnov. Námorníci spustili kryciu paľbu a výsadok s časťami radaru opustil francúzske brehy.

Würzburské radarové pole. Foto: Imperial War Museums – voľné dielo

Operácia Biting dopadla pre Britov úspešne. Hoci stratili dvoch mužov, mali siedmich ranených a šiestich nezvestných, podarilo sa im získať najdôležitejšie časti radaru. Podľa precízneho nemeckého katalogizovania každej súčiastky mohli Briti odhadnúť, že do augusta 1941 bolo vyrobených asi päťsto radarov, a rýchlosť ich produkcie je približne sto kusov za mesiac. Na základe ukradnutého Würzburgu bol neskôr vyvinutý úspešný rušiaci systém Window. Nemci rýchlo začali svoje radary na pobreží chrániť hustým plotom z ostatného drôtu. To paradoxne len lepšie zviditeľnilo ich umiestnenie.

Mohlo by vás zaujať:

Operácia Gunnerside: Keď Hitler prišiel o atómovú bombu
Operácia Meetinghouse: Deň, na ktorý Tokio nezabudne
Proti desaťnásobnej presile: Útok na pevnosť Eben – Emael

Facebook Comments