Na pomoc prichádza umelá inteligencia, ktorá dokáže na základe zmien hlasu zistiť, či máte depresiu. Vedci z Marylandskej univerzity merajú zmeny koordinácie reči, a pomocou svojich zistení vytvárajú aplikáciu, ktorá ju pomáha rýchlejšie diagnostikovať. Správu o tom priniesol aj web metro.co.uk

Podľa autorov štúdie je indikátorom depresie hlavne zmena v koordinácii hovoreného prejavu. Ľudia s depresiou (alebo sa k nej len blížiaci) začnú rozprávať pomalšie, robia častejšie prestávky a tie sú dlhšie. Algoritmus, ktorý dokáže tieto zmeny rozpoznať, by tak mohol včas upozorniť na vyhľadanie odbornej pomoci alebo dať signál, že je najvyšší čas venovať pozornosť svojej psychike. Mohlo by to tiež pomôcť odborníkom v oblasti duševného zdravia zostať informovaní o potenciálne život ohrozujúcich zmenách v duševnom zdraví pacienta.

Aplikácia je ešte v počiatočných fázach. Od svojich testovacích užívateľov vyžaduje, aby sa prihlásili a odpovedali na základné otázky, ako sa cítia fyzicky aj emocionálne. Používatelia svoje odpovede zaznamenávajú verbálne a potenciálne pomocou videa, aby techniky strojového učenia mohli posúdiť psychickú pohodu pacienta.

Foto: pixabay.com / Sammy-Williams

„Ideálne by terapeut túto aplikáciu dal tým pacientom, ktorí trpia miernou depresiou, alebo sú vo fáze jej ústupu, aby sa predišlo návratu a prehĺbeniu problému… Cieľom je, aby aplikácia vopred upozornila odborníka, že jeho pacient potrebuje starostlivosť, čím sa dá predísť vážnej depresii alebo samovražde,“ uviedla vedúca výskumu profesorka Carol Espyová – Wilsonová.

Ľudia s veľkou depresívnou poruchou zaznamenali počas pandémie prudký nárast. Vedci z univerzity v Glasgowe odhadli, že každý desiaty človek mal na konci prvých šiestich týždňov prvej vlny pandémie v Británii samovražedné myšlienky.

Mohlo by vás zaujať:

V čom je Modrý pondelok iný od ostatných pondelkov?
Ktorí ľudia majú častejšie zimnú depresiu?
Budeme môcť depresiu vypnúť? Vedci vravia áno

 

Facebook Comments