Jeho smrť v nedeľu 6.6.2021 potvrdila židovská komunita v nemeckom Mníchove a Hornom Bavorsku. Správu priniesol aj web wsbt.com.

Ako mladý vojak Červenej armády 27.1. 1945 David Dushman († 98) svojím tankom T-34 zhodil elektrický plot okolo notoricky známeho nacistického tábora smrti. Pripustil, že on a jeho druhovia si okamžite neuvedomili úplnú veľkosť toho, čo sa stalo v Osvienčime. „Ľudské kostry boli všade,“ spomínal v rozhovore pre mníchovské noviny Sueddeutsche Zeitung z roku 2015. „Potkýnali sa okolo budov, sedeli, ležali medzi mŕtvymi. Strašné. Hneď sme im podali všetky konzervy, čo sme mali, a okamžite sme šli ďalej – loviť fašistov.“

Foto: pixabay,com / peter89ba

Dushman sa predtým zúčastnil niektorých z najkrvavejších vojenských stretnutí druhej svetovej vojny vrátane bitiek pri Stalingrade a Kursku. Trikrát bol vážne zranený, ale vojnu prežil ako jeden zo 69 vojakov v jeho 12 000-člennej divízii. Po vojne pomáhal štyri desaťročia trénovať ženský národný šermiarsky tím Sovietskeho zväzu a na olympijských hrách v Mníchove 1972 bol svedkom útoku palestínskych teroristov na izraelský tím. Neskôr navštevoval školy, aby študentom hovoril o vojne a hrôzach holokaustu. Pravidelne tiež oprašoval svoje vojenské medaily, aby sa mohol zúčastňovať na stretnutiach veteránov.

Naposledy vydýchol v sobotu (5.6.2021) v mníchovskej nemocnici „Každý svedok histórie predstavuje stratu, ale rozlúčka s Davidom Dushmanom je obzvlášť bolestivá,“ uviedla Charlotte Knoblochová, bývalá šéfka nemeckej Ústrednej rady Židov.

Mohlo by vás zaujať:

Slovo Osvienčim naháňa hrôzu aj po 75 rokoch
Prezývku Anjel smrti nedostal bezdôvodne
Operácia Overlord: Vylodenie, ktoré urýchlilo porážku Hitlera

Facebook Comments