Vyberme sa za kávovými zrnkami na exkluzívne miesta a ochutnajme známe kávy, ale aj také, o ktorých ste nikdy nepočuli.

Príbeh kávy
Káva je už niekoľko storočí fenoménom, a hoci sa kedysi pila len v niektorých regiónoch sveta, dnes ju nájdete aj na tých najmenej očakávaných miestach. Sú krajiny, ktoré dominujú vo výrobe či vývoze kávy a medzi ne patrí Brazília, Vietnam, Kolumbia, Indonézia alebo africká Etiópia. Potom tu nájdete aj malé či odľahlé regióny, ktoré by svojou chuťou či exkluzivitou vedeli celkom slušne zamiešať karty. To, kedy sa vo svete objavila káva, ako ju poznáme dnes, je veľkou otázkou. Mnohí sa prikláňajú k tomu, že to mohlo byť v 9. storočí. Za prvou kávou by sme sa museli vybrať do Etiópie, kde sa dodnes o káve rozprávajú legendy. Podľa príbehu ochutnali kozy zaujímavé plody a odrazu mali priveľa energie. Nie, tu sa nezačína história kávy ako nápoja, pretože na tekuté „čierne zlato“ sme si museli počkať ešte niekoľko storočí. Až v 15. storočí sa objavuje káva v Jemene vďaka somálskym obchodníkom a spustí sa revolúcia, ktorá o 500 rokov neskôr zachváti takmer každý kút sveta. Rýchlo sa dostane na Blízky východ, do Perzie a cez Maltu aj do Európy. Kávové zrnká sa loďami rozniesli do juhovýchodnej Ázie, do Latinskej Ameriky a keď svet vstúpil do 19. storočia, už sa hovorilo o zlatom veku kávy. Vôňa, chuť, atmosféra, to všetko prispieva k popularite tohto vznešeného nápoja a dnes sa celosvetovo vypijú každodenne až dve miliardy pohárikov.

Foto: pixabay.com / Alexas_Fotos

Najpopulárnejšia káva sveta
Koľko druhov kávy poznáte? Sami ich spamäti vymenujete hneď niekoľko. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, aká káva je na svete najpopulárnejšia? Rebríčky obľúbenosti sa objavujú všade na svete a na mnohých miestach je víťazom espresso. Hádali ste správne? Pod týmto názvom sa skrýva nielen názov kávy, ale aj jej príprava, ktorá prišla z gurmánskeho Talianska. Na svet jej pomohol v roku 1884 Angelo Moriondo v meste Turín, kedy nechal cez kávu pretiecť vodu pod vysokým tlakom. Zázrak bol na svete a pripraviť naozaj kvalitné espresso je dodnes hotová alchýmia. Potrebujete „len“ čerstvo pomleté kávové zrná (7 až 9 gramov), ktoré si udržia svoju vôňu. Nemôžete ich pomlieť najemno, pretože voda pretečie prirýchlo a káva nebude mať svoju chuť. Espresso by sa malo extrahovať 20 – 30 sekúnd. Barista nemôže podceniť ani vodu, pretože práve tá rozhoduje o tom, či dostanete božský nápoj, mala by byť zovretá na 90 stupňov Celzia. Potom vám už nič nezabráni v tom, aby ste si vychutnali dokonalé espresso.

Slony a najdrahšia káva?
Ak ste tipovali cibetkovú kávu, tak vás zoberieme iným, no podobným smerom. Za najdrahšiu kávu sveta sa považuje káva s označením Black Ivory Coffee, ktorá pochádza zo severného Thajska. Thajsko je mimoriadne zaujímavý kávový región a s kávou sa tu stretnete na dennom poriadku. Už samotný kráľ Ráma IX. podporoval pestovanie kávy. Káva Black Ivory má však svoje špecifikum. Jej príbeh sa spája so slonmi a ak už tušíte, čo bude nasledovať, nemýlite sa. Podobne ako známa cibetková káva, aj Black Ivory prechádza cez tráviaci trakt zvieraťa, v tomto prípade slona. V žalúdku slona sa oddelia od kávového zrnka proteíny a to získa mimoriadne zaujímavú chuť. Vysokú cenu tejto kávy má na svedomí fakt, že na 1 kilogram kávy potrebuje slon skonzumovať 33 kilogramov kávových zŕn. Vďaka tomu sa kilogram predáva za 2000 dolárov a v luxusných hoteloch predávajú šálku tohto nápoja za 50 dolárov.

Foto: pixabay.com / kaboompics

Káva uprostred Atlantiku
Najviac kávy sa pestuje v tropických alebo teplých regiónoch sveta od Brazílie cez Kolumbiu, Indiu až po Vietnam, no predsa len nájdeme výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Počuli ste už o ostrove Svätá Helena? Ak vám napadol Napoleon Bonaparte, presne viete, o čom hovoríme. Na tomto malom ostrove uprostred Atlantického oceána totiž Napoleon zomrel vo vyhnanstve. Nepreslávil ho však len najslávnejší Francúz, ale aj unikátne kávové plantáže s exkluzívnou kávou. Zrejme by ju tu nikto nehľadal. Káva sa sem na odľahlý ostrov dostala v roku 1733 z jemenského prístavu Mokka a hneď zapustila korene. Z nápadu sa tak stala káva, ktorá sa dnes medzi labužníkmi teší veľkej obľube. Zaujímavou ju robí to, že v nej nejde len o klasickú a čistú Arabicu, ale Svätá Helena má kávové zrná známe ako Green Tipped Bourbon Arabica, a to je unikát, za ktorý mnohí neváhajú platiť viac než za iné známe  kávy. Chuť kávy ovplyvňuje aj prostredie v Atlantiku, kde ročne spadne viac ako 3000 milimetrov zrážok, nadmorská výška a napokon sušenie, ktoré trvá takmer 4, zatiaľ čo inde 4 až 5 dní. Podľa niektorých je káva z ostrova najlepšou na svete.

Modré hory z Jamajky
Spája sa vám Jamajka s kávou? Ak nie, robíte chybu! Práve z tohto zvodného karibského ostrova totiž pochádza raritná, no známa káva Jamaica Blue Mountain, ktorá je známa svojou jemnou chuťou, kde by ste márne hľadali horkosť. Káva tu rastie v Modrých horách medzi Kingstonom a Port Antonio a vďaka nim má región svoje chladnejšie počasie s množstvom zrážok a často tu vládne hmla. Ideálne na pestovanie jamajskej kávy. Za posledné desaťročia si karibská káva dokonca vytvorila reputáciu jednej z najdrahších káv sveta a zamilovali si ju najmä Japonci, ktorí zhltnú až 80 % celého exportu! Za kilo najkvalitnejšej kávy by ste zaplatili 800 dolárov, no ak ju nájdete niekde za veľmi nízku cenu, pravdepodobne to bude len káva, ktorá sa na slávnu jamajskú kávu hrá alebo má slabú kvalitu.

Foto: pixabay.com / Young_n

Egg coffee alebo káva s vajcom?
Ak vás zaujal názov tejto kávy, určite ste boli vo Vietname a viete, s čím máte dočinenia. Medzi zaujímavé kávy, s akými sa vo svete stretnete, je aj táto mimoriadne obľúbená „vajcová káva“ z ázijského Vietnamu. Fantázia pracuje naplno, ale nepredstavujte si, že by vám do pripravenej kávy niekto rozbil vajce a rozmiešal. Jej názov je zavádzajúci. O čo teda ide? Špecialitou je našľahaný žĺtok, ktorý vytvorí navrchu kávy jemnú, chutnú penu. Nguyen Van Giang ju mal vymyslieť v roku 1946, keď pracoval v Hanoji v hoteli Sofitel Legend Metropole a krajina trpela nedostatkom mlieka. Vzišla z toho geniálna pochúťka, ktorú si môžete vychutnať dodnes. Vyberte sa za ňou priamo do kaviarničky Café Giang a pýtajte si kávu „Ca Phe Trung“. Uvidíte, že nezostanete len pri jednej.

Káva plná ocenení
Ak si potrpíte na to, že ochutnávate kávu, ktorá pozbierala množstvo ocenení, zrejme vás zaujme Hacienda La Esmeralda. Pochádza zo stredoamerickej Panamy z regiónu Boquete na úpätí pohoria Mount Baru a rastie výlučne v nadmorskej výške 1500 m. n. m. Má veľmi krátku sezónu, unikátnu chuť a jej lukratívnu povesť znásobí aj fakt, že rastie len na jednom mieste, vďaka čomu jej nie je nikdy prebytok. Profesionáli v tejto káve vyzdvihujú jej chuť, ktorá má dokonca jemný nádych citrusov. Nič podobné ste zrejme ešte nepili! Nepatrí k najlacnejším kávam sveta, ale raz za život si predsa dopriať môžete.

Mohlo by vás v pohári povzbudiť:

Ako nám môže pomôcť káva pri chudnutí?
Ľadová káva: Čierne zlato na studeno
Tip na drink: Kavatini

Facebook Comments