Edícia CZ 75 TOBRUK pripomína 739 príslušníkov Československého pešieho práporu 11 – Východného, ktorý sa na jeseň 1941 (21. 10. – 10. 12.) pod velením podplukovníka Karla Klapálka po boku spojeneckých jednotiek zapojil do obrany líbyjského prístavného mesta Tobruk obklopeného nemecko – talianskymi vojskami. Čechoslováci tu v náročných podmienkach, a za cenu 9 padlých a desiatok ranených, ukázali odhodlanie bojovať za oslobodenie svojej krajiny.

Foto: czub.cz

Základom je celooceľový model CZ 75 B ráže 9 mm Luger. Rám, uzáver aj hlaveň sú vyhotovené vo vysokom lesku. Obrysy rámu a záveru sú zvýraznené ozdobnou linkou vytvorenou čistým striebrom, rukoväť je obložená vysoko akostným orechovým drevom.

Foto: czub.cz

Na ľavej strane sú letopočty 1941 – 2021, názov zbrane CZ 75 TOBRUK cal. 9 mm Luger a nápis „Vyrobeno v České republice v edici 80 kusů“.

Foto: czub.cz

Pravá strana pripomína miesta bojov nápisom Tobruk, Libye. Edícii sú vyhradené unikátne výrobné čísla v rozsahu 1941-01 až 1941-80. Citát z dobového snímku „Na bezpráví vybudovaná moc je pomíjivá.“ nad názvom jednotky Československý pěší prapor 11 – Východní. Spodok zásobníku nesie symbol púštnej krysy, dobovej prezývky spojeneckých vojakov v severnej Afrike.

Mohlo by vás zaujať:  

Zbrane 2. svetovej vojny: Nezabudnuteľný Tokarev TT-33
Zbrane 2. svetovej vojny: Luger P08
Spoľahlivý partner kriminálnej polície: Walther PPK

Facebook Comments