Nielenže dokáže použiť koniec chobota ako šikovné prsty, ale tiež môže pomocou neho rekordne rýchlo nasávať potravu. Podrobnejšie o tom píše aj článok na webe nature.com.

Profesor David L. Hu z Georgijského technického inštitútu v Atlante a jeho kolegovia pozorovali slony v zoo, keď pomocou sacej sily manipulovali s rôznymi predmetmi. Slonom naservírovali zeleninové kocky kapusty repkovej kvaky, čo podľa vedcov sprevádzal „hlasný zvuk vysávania“. Mocnými vdychmi si potom pritiahli tortilové čipsy, pomocou ktorých vedecký tím vypočítal, že prekročili rýchlosť 150 metrov za sekundu, čo je až 30-násobok rýchlosti ľudského kýchnutia.

Foto: pixabay.com / Comfreak

Títo mohutní hrubokožci sú schopní nasávať chobotom obrovské množstvo drobnej potravy každý deň. Sú tak považovaní za najvýkonnejšie známe „vysávače“ v živočíšnej ríše. Ak je predmet rozmerovo vhodný na to, aby slonovi prešiel nosnými dierami, ten ho v zlomku sekundy vtiahne do papule. Takto si dopriava hlavne korienky, trávu, plody a vodu. Matematické modelovanie naznačuje, že si slony môžu pritiahnuť tortilové lupienky až zo vzdialenosti 4,6 centimetra iba pomocou sania chobotom.

Mohlo by vás ešte zaujať:

Prečo mení farby aj spiaca chobotnica?
Odolnosť a krvilačnosť v hlbinách oceánov
Sex ako poriadna zverina: Čo majú zvieratá s nami spoločné?

Facebook Comments