Psychologický krimiromán
Vyštudovaný psychológ Mattias Edvardsson, majster vo vykreslení vzťahov a psychológie postáv, prichádza s novinkou Dobrí susedia. Strhujúci psychologický krimiromán vykresľuje úskalia susedských vzťahov na príbehu Mickeho a Biancy, ktorí sa s deťmi presťahujú do pokojnej vilovej štvrte. Dobrý pocit a istota sa mení na obavy, keď spoznávajú svojich nových susedov: bývalú fotomodelku Jacqueline, ktorá nemá svoj život úplne pod kontrolou, Ola posadnutého ochranou a bezpečnosťou vilovej štvrte, psychicky poznačeného lúpežným prepadnutím či párik dôchodcov Gun-Britt a Ake, ktorí sledujú každý, aj najmenší pohyb v susedstve. Keď Biancu pred vlastným domom zrazí auto, všetko nasvedčuje tomu, že išlo o nehodu. Kým v nemocnici bojuje o život, polícia aj obyvatelia mestečka o tom začínajú pochybovať.
MATTIAS EDVARDSSON: DOBRÍ SUSEDIA
Ikar, 2021

Dávne stopy nezahladíš…
Napínavý a spletitý kriminálny príbeh z pera Kristiny Ohlssonovej je tretím románom s advokátom Martinom Bennerom. Martin obľubuje starožitnosti. Po smrti dobrého priateľa Henryho dostane ponuku prevziať jeho podiel v starožitníctve v New Yorku. Nadšenie však netrvá dlho. Martina vyhľadá muž, ktorý tvrdí, že Henry bol zavraždený. Zakrátko si všimne, že ho ktosi sleduje a v okolí domu nachádza podozrivé stopy. Pod tlakom okolností sa púšťa do hľadania pravdy o Henrym. Pátranie ho privádza k cirkvi s priveľkým vplyvom a k starožitníctvu s nekalými obchodnými praktikami. Martinovi robí čoraz väčšie problémy rozlíšiť pravdu od lži, priateľa od nepriateľa.
KRISTINA OHLSSONOVÁ: TEN, KTORÝ KLOPE
Ikar, 2021

Odvážna teta Truus
Meg White Clayton je bestsellerovou americkou autorkou a jej siedma kniha Posledný vlak do Londýna je inšpirovaná skutočným úsilím Holanďanky Geertruidy Wijsmullerovej- Meijerovej, ktorá v roku 1933 rozbehla misiu Kindertransport. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať. Keď pomoc ponúkne aj Veľká Británia, odváži sa priblížiť k Adolfovi Eichmannovi, mužovi, ktorý sa podieľal na konečnom riešení židovskej otázky. Truus bojuje s časom. Každým dňom je čoraz nemožnejšie zachrániť deti, ako je Stephan, jeho malý brat Walter či Žofie- Helene, ktorých životný príbeh sledujeme na pozadí príbehu odvážnej Truus.
MEG WAITE CLAYTON: POSLEDNÝ VLAK DO LONDÝNA
Ikar, 2021

Stratená počas Holokaustu
Eoin Dempsey, autor úspešného románu Biela ruža, Čierny les nás vo svojom ďalšom románe opäť prenesie do obdobia druhej svetovej vojny. Christopher a Rebecca žili na ostrove Jersey pri francúzskom pobreží. Hitlerov program konečného riešenia židovskej otázky spôsobí, že nacisti deportujú Rebeccu z ostrova. Christopher sa presťahuje do rodného Nemecka a dobrovoľne vstúpi do SS, aby mohol Rebeccu vyhľadať a ochrániť. Dá sa odveliť do Auschwitzu, no Rebeccu tam nenájde. Neúnavne po nej pátra a vystavuje sa smrteľnému nebezpečenstvu. Nájde v sebe silu prijať úlohu, ktorej splnenie by mohlo navždy zmeniť jeho život, ale aj život mnohých ďalších? Kam vlastne zmizla Rebecca?
EOIN DEMPSEY: KAM ZMIZLA REBECCA
Ikar, 2021

Čo je v živote skutočne dôležité
„Buď tu iba zabíjame čas, kým nezomrieme, alebo robíme všetko pre to, aby bol svet lepší, ako sme ho  ašli.“ Joe je nespokojný, práca, ktorú robí, mu berie radosť zo života. Keď sa zoznámi s úspešným podnikateľom Thomasom, vznikne medzi nimi hlboké priateľstvo. Thomas, hoci smrteľne chorý, šíri okolo seba číru radosť. Joe nájde v Thomasovi nielen spriaznenú dušu, ale aj výnimočného mentora, ktorý ho naučí vidieť život aj každodennú prácu úplne ináč. Pochopí, aké je nesmierne dôležité, aby ho práca napĺňala a prinášala mu uspokojenie. John Strelecky nám týmto príbehom chce povedať, čo znamená byť skutočným lídrom – doma, v práci, v spoločenstve a predovšetkým sám sebe.
JOHN STRELECKY: VEĽKÁ ŽIVOTNÁ PÄŤKA
Tatran, 2021

Túžba po záchrane vlastnej minulosti
Chceli by ste sa vrátiť do svojej minulosti, hoci len na malú chvíľu, kým vám vychladne káva? Práve o takejto možnosti píše vo svojom debutovom románe rešpektovaný japonský divadelník Tošikazu Kawaguči. V malej tokijskej kaviarni Funiculi Funicula vraj možnosť cesty do vlastnej minulosti ponúkajú. Má to však háčik. Môžete stretnúť len ľudí, ktorí už kaviareň niekedy navštívili. Nemôžete sa pohnúť z určeného miesta. Nech urobíte čokoľvek, prítomnosť tým nezmeníte. Váš čas v minulosti sa začína zaliatím kávy a končí v okamihu, keď káva vychladne. Zvláštny a zároveň očarujúci príbeh o medziľudských vzťahoch, premárnených príležitostiach a nekončiacej sile lásky…
TOŠIKAZU KAWAGUČI: KÝM VYCHLADNE KÁVA
Lindeni, 2021

Príhody neobyčajného fyzika
Richard P. Feynman, ktorého obdivoval aj Bill Gates, búra mýty o nudných vedcoch. Tento nositeľ Nobelovej ceny za kvantovú elektrodynamiku ponúka vo svojej kultovej knihe množstvo zábavných historiek, ktorými bavil svojich kolegov. Spomína sa v nich napríklad, ako sa o atómovej fyzike radil s Einsteinom, ako sa dobýjal do nedobytných sejfov s prísne stráženými tajomstvami, či ako dal americkej vláde za dolár patent na atómovú bombu. Historky sú popretkávané zaujímavosťami z oblasti fyziky či doslova neuveriteľnými ukážkami Faynmanových schopností. Dokázal napríklad vyrátať šialené číselné rady. Ak chcete vedieť ako, mali by ste si ju prečítať.
RICHARD P. FEYNMAN: VY ASI ŽARTUJETE!
Ikar, 2021


Zaujímavé popísané strany:

Zimná voda: Strach a napätie na každej stránke
Zoberte si ju večer do ruky … dobrá kniha nesklame
Do vašej domácej knižnice sa vyslovene pýtajú …

Facebook Comments