Dňa 26. februára 1839 sa zároveň na závodisku Aintree pri Liverpoole stretlo 17 jazdcov so svojimi koňmi a začali tým písať históriu dostihov, ktorú u nás poznáme ako Veľká národná steeplechase či Veľká liverpoolska.

Je paradoxné, že za prvý ročník dnes zrejme najslávnejších prekážkových dostihov sveta sú považované až preteky z roku 1839. Vtedy sa totiž jazdci, medzi ktorými boli aj viaceré významné osobnosti miestneho spoločenského života, stretli vo vzájomnom súboji už po štvrtýkrát. Prvé tri ročníky však po organizačnej stránke ešte neboli dobre zvládnuté, išlo len o malé a nie príliš dôležité podujatie. Lokálny ráz pretekov sa zmenil práve v roku 1839, keď ich organizáciu prevzali noví ľudia a bolo dokončené železničné prepojenie medzi Liverpoolom a Londýnom. Tohtoročná Veľká národná steeplechase (10. apríl 2021) nesie poradové číslo 173., keďže dostihy sa nekonali počas prvej a druhej svetovej vojny a ani minulý rok pre pandémiu koronavírusu. Dodatočne bol z poradia vyškrtnutý aj ročník 1993.

Dvakrát cez rovnaké prekážky
Samotné preteky trvajú približne deväť minút a kone za ten čas zvládnu trať dlhú 4 míle a 2,5 furlonga, čo je v prepočte takmer 7 kilometrov. Odlišnosťou od mnohých iných prekážkových dostihov je to, že v rámci svojej trasy prejdú po okruhu závodiska takmer dve kompletné kolá. Väčšinu prekážok tak prekonajú dvakrát, pričom spomedzi nich je najznámejšia „Becher´s Brook“. Pomenovaná je po víťazovi prvých neoficiálnych pretekov z roku 1836 Martinovi Becherovi. Jej náročnosť sa skrýva v tom, že kone preskakujú hustý tŕnitý krík a dopadajú zhruba o pol metra nižšie v porovnaní s tým, z akej výšky sa odrážali. Niektorí džokeji ju preto prirovnávajú ku „skoku z okraja Zeme“. Ťažký je predovšetkým skok počas druhého kola, keď sú už kone značne vyčerpané. Doposiaľ si „Becher´s Brook“ vyžiadal životy deviatich z nich. Na štart pretekov sa zvykne postaviť približne 40 koní, pričom do cieľa ich zväčša príde menej ako polovica. V predošlých dvoch ročníkoch zvíťazil kôň „Tiger Roll“ vedený írskym džokejom Davym Russellom.

Foto: wikipédia

Pol miliardy pri obrazovkách
Veľká liverpoolska je spojená s vysokými finančnými odmenami. Celková dotácia je stanovená na milión libier, pričom víťazný kôň z toho získa viac ako polovicu (561-tisíc libier). Pre porovnanie, Veľká pardubická má dotáciu päť miliónov českých korún (približne 185-tisíc eur). Tretie významné podujatie dostihového sveta, o ktorom už zrejme počula aj väčšina ľudí inak nesledujúca tento šport, je Kentucké derby. Patrí medzi rovinové dostihy, teda preteky bez prekážok. Kapacita závodiska v Aintree, vzdialeného od centra Liverpoolu 8 kilometrov, je 75-tisíc divákov. Počas najvýznamnejšieho podujatia dostihovej sezóny býva vypredané. Ďalších viac ako 500 miliónov ľudí po celom svete zvykne preteky sledovať prostredníctvom televízneho prenosu. Tento rok sa dostihy, vôbec po prvýkrát vo svojej histórii, konali za zatvorenými dverami a bez osobnej prítomnosti divákov.

V priebehu rokov si však Veľká liverpoolska vydobyla punc výnimočnej udalosti a na závodisko láka aj ľudí, ktorí dostihy vôbec nesledujú. Najmä z vyšších vrstiev. Ide totiž o spoločenskú udalosť, ktorá je okrem iného známa tým, že dámy počas nej predvádzajú svoje extravagantné klobúky. Dostať sa na dostihovú dráhu v Aintree pritom nie je také jednoduché, keďže vstupenky sú vypredané už niekoľko týždňov vopred. Ich ceny sa pohybujú od 40 libier do zóny na státie ďalej od cieľovej rovinky až po viac ako 1000 libier na miesta vyhradené pre VIP hostí.

Mohlo by vás zaujať:

Kentucké derby: Dve minúty napätia

Facebook Comments