Jej prejavom je zlá viditeľnosť postihnutého na vzdialené predmety. Téme sa venoval aj výskum uverejnený na webe medicalxpress.com.

Nový výskum na Flinderskej univerzite v Austrálii naznačuje, že u ľudí s krátkozrakosťou je pravdepodobnejšie, že budú mať horšiu kvalitu spánku ako u ľudí s normálnym videním. U krátkozrakých ľudí totiž dochádza k oneskorenej produkcii hormónu melatonínu (a tvorí sa ho aj menej), takže majú problém včas zaspať a horšie spia. Myopiou trpí 10% detí a 30% dospelých.

Dr. Ranjay Chakraborty hovorí, že hladiny hormónu melatonínu sa merali u účastníkov prostredníctvom vzoriek slín a moču a že mladí dospelí s krátkozrakosťou významne oneskorili cirkadiánne rytmy a nižšie výstupy melatonínu v porovnaní s účastníkmi s normálnym zrakom. Dr. Chakraborty tvrdí, že je potrebné prehodnotiť spánkové návyky detí a dĺžku času strávenému pred obrazovkou, aby sa znížila ich pravdepodobnosť rozvoja krátkozrakosti. „Dostatok spánku je rozhodujúci pre učenie, pamäť, trvalú pozornosť, školské výsledky v škole a všeobecné blaho detí počas raného vývoja, “ dodáva. Mnoho digitálnych zariadení vyžaruje modré svetlo, ktoré môže potlačiť produkciu melatonínu a v noci spôsobiť oneskorenie denných rytmov, čo má za následok oneskorený a zlý spánok.

Foto: pixabay.com / andreas160578

Mohlo by vás zaujať:

Ako vplýva fajčenie marihuany na náš zrak?
Spánok zaberie tretinu nášho života. Čo o ňom vieme?
Spíte denne menej ako päť hodín? Tak sa pripravte na …

Facebook Comments