Na konci 11. storočia ho nechal postaviť gróf z Arundelu – Roger de Montgomery, samotné založenie sa datuje na Štedrý deň roku 1067. Roger bol bratrancom slávneho Williama Dobyvateľa, ktorý v Normandii udržiaval mier, pokiaľ bol William mimo Anglicka. Za svoju lojalitu bol neskôr odmenený rozsiahlymi pozemkami.

Po povstaní Rogerova syna sa stáva Arundel majetkom anglickej koruny. Kráľ Henrich II. Plantagenet pristavil obytné budovy na južnom nádvorí (časť z nich tvorí základy dnešného sídla). Časom hrad získali aj rody d’Albini a Fitzalanov. Tie pokračovali v budovaní obytných a obranných budov. Rod Fitzalan vymrel po meči (bez mužského následníka) a svadbou Thomasa Howarda s Mary Fitzalanouvou prešlo vlastníctvo na vojvodu Howarda z Norfolku. Hrad bol poškodený v anglickej občianskej vojne, ale v 18. a 19. storočí ho obnovil Charles Howard, 11. vojvoda z Norfolku. V jeho úsilí pokračoval jeho potomok. Ten počas rekonštrukcie a vylepšení zaviedol nový prívod vody a elektrinu. Súčasný 18. vojvodca z Norfolku hrad využíva ako rodinné sídlo. Zreštauroval interiér do viktoriánskej podoby, obnovil park a vyhlásil plán na zachovanie prírody panstva. Väčšina hradu a jeho rozsiahly areál je prístupný verejnosti.

PS: Aktuálne 21.5.2021 hrad v noci navštívili zlodeji, ktorí ukradli vzácne predmety zo zlata striebra. Medzi nimi aj zlatý ruženec škótskej kráľovnej Márie Stuartovej († 44), ktorú popravili v roku 1587. Cena ukradnutých predmetov je asi 1,1 milióna €, no tá historická je doslova nevyčísliteľná.

Foto: pixabay.com / hhach

Info pre turistov: Hrad nedávno prešiel rekonštrukciou. Najbližšie záchytné parkovisko je asi päť minút peši od areálu. Okrem pondelka je vstup do hradu a záhrad pre dospelého 20 £, dieťa 10 £ a rodinu 50 £. Ak už zavítate na mesta, neobíďte blízku katedrálu Panny Márie a svätého Filipa Howarda alebo miestne kriketové ihrisko.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Morská pevnosť Suomenlinna
Hrady a zámky Európy: Bítov
Hrady a zámky Európy: Ourém

Facebook Comments