IIHF si nemôže dovoliť, aby sa šampionát neuskutočnil dva roky po sebe.

Minulý rok boli majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku pre pandémiu zrušené. Tohtoročný šampionát mali pôvodne organizovať spoločne Lotyšsko a Bielorusko, avšak krajine, ktorá je označovaná za poslednú diktatúru v Európe, bolo toto právo napokon odobrané. Hlavným dôvodom bola tamojšia politická situácia, keď Bielorusi v masových protestoch vyjadrili nesúhlas s autoritárskym prezidentom Alexandrom Lukašenkom, inak veľkým fanúšikom hokeja.

Hoci sa majstrovstvá sveta napokon mohli konať iba v Lotyšsku bez tradičnej diváckej kulisy na úrovni viac ako pol milióna fanúšikov, z pohľadu IIHF dával turnaj ekonomický zmysel. Aj keď pre chýbajúci príjem z predaja vstupeniek nebude zisk vysoký, respektíve budú pokryté len náklady na organizovanie MS, pre organizátorov je najvýznamnejšou položkou príjem za predaj vysielacích práv. Celkové výdavky na usporiadanie hokejového šampionátu by mali podľa lotyšských zdrojov presiahnuť 14 miliónov eur, pričom dva milióny z tejto sumy smerovali na protiepidemické opatrenia.

Najmladší káder v histórii
Posledné majstrovstvá sveta sa konali v roku 2019 na Slovensku, pričom turnaj priniesol Slovenskému zväzu ľadového hokeja zisk vo výške 7,5 milióna eur pred zdanením. Bolo to približne o päť miliónov eur viac ako počas prvého šampionátu v roku 2011.

Do Lotyšska vycestoval vôbec najmladší reprezentačný výber v histórii samostatného Slovenska. Pri vekovom priemere 24,75 roka zažilo z 28-členného kádra premiéru na MS hneď 13 hokejistov. Medzi nimi aj tínedžeri: sedemnásťroční Šimon Nemec a Juraj Slafkovský a osemnásťročný Samuel Kňažko. Takýto mladý výber zvolil tréner Craig Ramsay, generálny manažér Miroslav Šatan a hlavný skaut Oto Haščák aj preto, že tento rok z A-kategórie nemôže nikto vypadnúť. Mužstvo, v ktorom je len jeden hráč z NHL, Marián Studenič z New Jersey Devils, sa tak nemusí obávať prípadného zostupu do nižšej divízie a všetku energiu môže smerovať k jedinému cieľu – vytúženému postupu do štvrťfinále.

Foto: pixabay,com / Cassjo8

Zakliate štvrťfinále
Méta, ktorá bola na začiatku milénia pre Slovensko povinnou jazdou, je dnes úspechom a predpokladom pre pozitívne hodnotenie celého šampionátu. Ak by reprezentácia postúpila zo základnej skupiny do vyraďovacej časti, pretrhla by tým negatívnu sériu trvajúcu už neuveriteľných osem rokov! Naposledy totiž náš národný tím hral štvrťfinále v roku 2013. Odvtedy na ďalších šiestich šampionátoch medzi najlepšími chýbal a neskončil ani raz lepšie ako na konečnej deviatej priečke. Ak k sérii neúspechov pripočítame aj olympijské hry v rokoch 2014 a 2018, kde hokejisti zhodne obsadili jedenáste miesto, tak sa do štvrťfinále nedostali na ôsmich veľkých turnajoch po sebe. To sa odrazilo aj na umiestnení vo svetovom rebríčku IIHF, kde našim patrí deviata priečka, čo okrem iného znamená, že o účasť na olympijských hrách 2022 budú ešte musieť zabojovať na kvalifikačnom turnaji v závere augusta.

Trénerova budúcnosť je otázna
Od leta 2017 vedie našu reprezentáciu kanadský tréner Craig Ramsay. Aj keď sa Slovensko pod jeho vedením zatiaľ nedokázalo prebojovať medzi osmičku najlepších (ZOH 2018: 11. miesto, MS 2018: 9. miesto, MS 2019: 9. miesto), odborníci aj médiá kvitujú viditeľnú zmenu v štýle hry. Ramsay si zakladá na rýchlom pohybe hráčov, aktívnom korčuľovaní a forčeking, práci s pukom vo vysokej rýchlosti, zapájaní obrancov do útočenia, dôraze pred bránkou súpera a primeranej tvrdosti. Pôvodne mal Kanaďan skončiť na pozícii hlavného trénera už po majstrovstvách sveta 2020. Keďže sa však tento šampionát nekonal a Miroslav Šatan ho poprosil, aby svoju misiu na Slovensku natiahol, podpísal Ramsay predĺženie zmluvy. Jeho aktuálny kontrakt platí do augustovej kvalifikácie na olympiádu s tým, že pokiaľ reprezentácia postúpi na ZOH do Pekingu, uplatní sa opcia a jeho zmluva bude automaticky predĺžená do konca sezóny 2021/2022.

 

KÁDER SLOVENSKEJ REPREZENTÁCIE NA MS 2021

Brankári: Július Hudáček, Adam Húska, Branislav Konrád

Obrancovia: Martin Bučko, Marek Ďaloga, Daniel Gachulinec, Martin Gernát, Mário Grman, Michal Ivan, Adam Jánošík, Samuel Kňažko, Šimon Nemec, Mislav Rosandič

Útočníci: Dávid Buc, Peter Cehlárik, Martin Faško-Rudáš, Adrián Holešinský, Marek Hrivík, Miloš Kelemen, Michal Krištof, Róbert Lantoši, Adam Liška, Kristián Pospíšil, Miloš Roman, Pavol Skalický, Juraj Slafkovský, Marián Studenič, Matúš Sukeľ

 

UMIESTNENIA SLOVENSKA NA PREDCHÁDZAJÚCICH ŠAMPIONÁTOCH

2012: 2. miesto
2013: 8. miesto
2014: 9. miesto
2015: 9. miesto
2016: 9. miesto
2017: 14. miesto
2018: 9. miesto
2019: 9. miesto
2020: –
2021: ?

Facebook Comments