Ako charakteristický znak výbornej a kvalitnej kuchyne sa preslávil po celom svete a navždy sa zaradil ako súčasť luxusného stolovania a šperk jednohubiek.

Objavenie a zdroj
Kaviár objavili Peržania už v 4. storočí, ale až v 14. storoči sa stal v Rusku obľúbenou pochúťkou. Na konci 19. storočia sa začal servírovať aj na tých najexkluzívnejších stoloch po celej Európe, kedy sa začalo obrovské obchodovanie s rybami a príležitosť na dobrý zárobok. Postupne roky nelegálneho pytliactva a nadmerného lovu posunuli jeseterov a ďalšie druhy rýb na pokraj vyhynutia. Preto organizácia medzinárodného obchodu v roku 2008 zaviedla prísny celosvetový zákaz komerčného aj rekreačného lovu všetkých jeseterov.

Foto: Depositphotos

Nie je kaviár ako kaviár
V súčasnosti sa čierny kaviár získava najmä z registrovaných fariem jeseterov sevrugy alebo belugy. Tieto ryby sú chránené a ich lov je regulovaný. Vzhľadom na exkluzivitu, populácia týchto vzácnych rýb klesá a cena kaviáru stúpa. Cena za 100 gramov kaviáru z jeseterovitých rýb je približne 500 až 800 eur. Pravý kaviár sa exportuje najmä z Ruska, Kazachstanu, Azerbajdžanu alebo Iránu. Ak nemáte v úmysle zaplatiť za niekoľko lyžičiek nemalú sumu, ale radi by ste ho vyskúšali, je tu pre vás možnosť. Ide o nepravý kaviár pochádzajúci z rýb, ktoré sú celkom bežné. Ikry z lososa, zubáča alebo tuniaka stoja približne 12 eur za 100 gramov. Tento kaviár je menej kvalitný a farebne a chuťovo sa odlišuje.

Príprava a lahodná chuť
K starodávnej pochúťke patrí aj niekoľko dôležitých zásad, ktoré pri príprave a podávaní treba dodržiavať, aby bol zážitok z ich konzumácie maximálny. Bez ohľadu na to, aké máte kulinárske schopnosti a chuťové preferencie, poradíme vám niekoľko tipov, ako kaviár správne pripraviť a servírovať. Kaviár by sa mal skladovať v chladničke pri teplote 10 až 12 stupňov Celzia. Ešte neotvorený je ideálne ho skonzumovať do dvoch týždňov. Čím dlhšie sa kaviár uskladňuje, tým je slanší, preto je najlepšie vychutnať si ho čerstvý. Najjednoduchší spôsob, ako oceniť jeho lahodnú chuť, je skombinovať ho zapíjaním šampanského, ktoré chuť kaviáru ideálne vyzdvihne a doplní.

Foto: Depositphotos

Vynikajúco chutí na palacinkách s údeným lososom a vajciami, na praženici a toaste, so špagetami a paradajkovou omáčkou alebo jednoducho na chlebovom krekri vo forme jednohubiek. Pri servírovaní by sa nemal používať kovový príbor, ktorý kaviár oxiduje a tým sa stráca jeho charakteristcká chuť. Preto radšej siahnite po alternatíve z plastu alebo dreva. Luxusné a zároveň zdravé jedlo je zdrojom omega 3 mastných kyselín, bielkovín, vitamínov A, B6, B12, železa, horčíka a selénu. Je plný ďalších mikroelementov, ktoré vám pomôžu posilniť imunitný systém.

Mohlo by vám zachutiť:

4 druhy potravín, ktoré nesmie zdravý muž vynechať
Superjedlá do spálne: Vyskúšajte sexuálnu diétu
Ryba inak: Naučte sa urobiť viac ako len kapra cez sviatky

 

Facebook Comments