Myšlienka vybudovať námornú obrannú pevnosť vznikla roku 1721 po podpise Nystadskej zmluvy. Budovať ju začali v roku 1748 (Fínsko bolo v tom čase súčasťou švédskeho kráľovstva), keď Peter Veľký založil Petrohrad a pevnosť Kronštadt a začal si tým nárokovať vplyv v Baltickom mori. Vďaka svojmu významu sa často nazývala Gibraltárom severu. Pri obsadení Fínska ruskou armádou 1808 pripadla pevnosť Rusku až po dohodnutej kapitulácii. Súčasťou Fínska sa územie s rozlohou 80 hektárov stalo až roku 1918, rok po vyhlásení nezávislosti – bolo totiž využívané bielogvardejcami ako väzenie.

Zaujímavosťou je, že poviedku o kapitulácii pevnosti z roku 1808 pod názvom Pevnosť (The Fortress) napísal ešte ako študent George R. R. Martin. Je to práve ten istý americký spisovateľ, ktorý sa neskôr preslávil svojou fantasy trilógiou Pán prsteňov.

Foto: pixabay.com / jorisamonen

Info pre turistov:  Na Suomenlinnu sa dostanete z fínskeho hlavného mesta po cca 15 minútach plavby pravidelnou linkou, ale verejnou dopravou. Okrem samotnej pevnosti sa tu nachádza niekoľko zaujímavých múzeí (múzeum bábik, múzeum bojovej techniky, múzeum samotnej pevnosti), suchý dok v ktorom stavali a opravovali lode, Vysoká škola fínskeho vojenského námorníctva, jediná fínska ponorka Vesikko a hrobka staviteľa pevnosti. Viete tu stráviť aj tri – štyri hodiny. Odporúča sa oblečenie proti vetru. Stále tu žijú aj miestni obyvatelia (cca 850), takže je tu aj pár základných obchodíkov či kaviareň s chutnou horúcou čokoládou a mäsovým koláčom. Od roku 1991 je miesto vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Bítov
Hrady a zámky Európy: Ourém
Hrady a zámky Európy: Freÿr, tajné sídlo šľachty

Facebook Comments