Ale v istých prípadoch je to veľmi nebezpečné. To preukázala experimentálna štúdia automobilky Ford, ktorej závery uverejnila na svojom webe ford.com. Štúdia skúmala na vzorke dvetisíc ľudí z Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska a Veľkej Británie reakcie vodičov a cyklistov pri rôznych podmienkach. Autori štúdie využili špeciálny „8D“ priestorový zvuk v ktorom sa účastníci pohybovali dopravnými prostriedkami a boli vystavení niekoľkým kritickým situáciam. Po absolvovaní zážitku väčšina z nich uviedla, že už nebudú mať na cestách slúchadlá.

Nosenie slúchadiel s pusteným zvukom na cestách – ako vodič, cyklista, jazdec na elektrokolobežke alebo chodec – môže byť tiež nebezpečné. V niektorých krajinách je to dokonca nelegálne. Slúchadlá totiž pri riadení znižujú reakčný čas priemerne až o 4,2 sekundy! To je dostatok času, ktorý môže pri včasnom nespozorovaní nebezpečnej situácie rozhodnúť medzi životom a smrťou účastníkov cestnej premávky.

„Zvuk hrá zásadnú úlohu v našej schopnosti porozumieť nášmu prostrediu – veľmi často začujeme dôležité udalosti okolo nás skôr, ako ich uvidíme. Aj keď nám slúchadlá môžu byť za mnohých okolností prospešné, na cestách vedia odblokovať dôležité zvukové signály, čo ale znamená, že nebudeme schopní vnímať blízke vozidlá alebo účastníkov cestnej premávky, čo by nás mohlo ohroziť. “ dodala Dr. Maria Chaitová, profesorka sluchovej kognitívnej neurovedy z University College London

Mohlo by vás zaujať:

Rady pre vodičov áut: Ako sa vyhnúť kolízii s motorkármi
Najkrajšie cesty sveta: Sen každého vášnivého vodiča
Najnebezpečnejšie cesty sveta

Facebook Comments