Môžete si ju vychutnať kdekoľvek, ale predsa len, ak sa za ňou vyberiete priamo do Škótska a ochutnáte ju na mieste, má to svoje čaro. Nebeský nápoj, unikátna chuť a desiatky páleníc. Ktoré škótske whisky sú tie najdrahšie? Vyberme sa na ochutnávku!

Škótska whisky je spleť pravidiel
Unikátna škótska whisky je nápoj s veľmi dlhou tradíciou, hoci sa hovorí, že ju sem mali niekedy v 6. storočí priniesť ľudia z neďalekého Írska. Škóti ju prevzali za svoju, zdokonalili a stali sa svetovými lídrami v tomto skvelom nápoji. Škótska whisky nie je len nápoj, ale aj spleť striktných a dôležitých pravidiel, ktoré treba dodržať, aby sme stále mohli hovoriť o škótskej whisky. Tá musí byť podľa zákona vypálená len v Škótsku, musí tu dozrievať a takisto sa do nej musí dávať len a len škótska voda. Určite ste si všimli, že raz sa tento nápoj volá whisky, inokedy zase whiskey. V prvom rade ide o miesto pôvodu, a preto ak máte pred sebou whiskey, je veľmi pravdepodobné, že ide o nápoj vytvorený v Írsku alebo v USA, zatiaľ čo whisky sa používa v Škótsku, ale aj v Kanade. Len na jedno si treba dať pozor. Viete, ako sa dá za niekoľko sekúnd pokaziť 12-ročná práca? Stačí vhodiť do pohára takejto whisky kocku ľadu. Škót to nikdy nespraví, pretože by sa hanbil do konca života. Kocka ľadu zničí 80 % chuti a arómy whisky, doslova a do písmena ju zabije. Nabudúce si to radšej dvakrát rozmyslite a dajte si svoj pohárik tak, ako sa pije v Škótsku.

Ako vzniká živá voda?
Medzi najcennejšie patrí whisky single malt, resp. whisky vyrobená z jačmeňa bez ďalších prídavkov. Single malt whisky je unikátna pre každú pálenicu, pretože každá má vlastnú vodu, pôdu, sudy, vzduch a každý detail naokolo napokon ovplyvní výslednú chuť. Single malt vo svojej chuti obsiahne esenciu regiónu, v ktorom vznikala a práve preto je jedinečná. Na západnom pobreží Škótska, kde ležia známe whisky regióny Islay či Jura, má whisky drsnejšiu chuť vetra dofarbeného soľou, roztrieštenou z morského príboja obmývajúceho krajinu. Na východe má whisky zase ovocnejšiu či dokonca korenistú príchuť. Ak sa vyberiete do pravej škótskej pálenice, dozviete sa všetko o tom, ako whisky vzniká. Uvidíte zázrak, ako sa obyčajný jačmeň s vodou premení na elixír života. Galovia tento nápoj volali „živá voda“. Jačmeň treba nechať naklíčiť, aby pustil enzýmy, ktoré potrebuje, následne sa vysuší šokom, rozmelie na prášok a zatvorí sa do nádoby s tisíckami litrov vody. Voda je pri whisky extrémne dôležitá a hovorí sa, že tá najlepšia by mala pretekať cez vresoviská, brezové korene a rašelinu. Až vtedy dostane whisky chuť, akú si zaslúži.

Voda s jačmeňom sa následne pretransportuje do kontajnerov na fermentovanie, odtiaľ do prvej destilácie, ktorá zvýši alkohol z 9 na 20 % a následne do druhej destilácie, v ktorej skončí so 70 percentným podielom alkoholu. Ani to však ešte nemôžeme hovoriť o whisky, pretože tá sa zrodí až v momente, ako sa stočí do dubového sudu a nechá sa dozrievať. Musí dozrievať minimálne tri roky, iba tak sa môže whisky pýšiť prívlastkom škótska. Medzi najobľúbenejšie patria 12-ročné whisky, ktoré už nabrali farbu, chuť, vôňu sudov či dokonca esenciu sherry, ktorá predtým v dubovom sude dozrievala. Vyrobiť whisky je hotová alchýmia, no človek má niekedy pocit, že zlato by sa vyrobilo ľahšie.

Macallan a najdrahšia whisky?
Medzi najznámejšie škótske whisky patrí pálenica Macallan ležiaca v Craigellachie v severnom regióne Moray. Už roky sa teší mimoriadnej popularite a dnes je jednou z najlepšie predávajúcich sa whisky v Škótsku. Práve z dielne Macallanu pochádzajú aj najdrahšie whisky sveta vďaka kolekcii „Fine and Rare“, na ktorú sa špecializujú. Jedna z najdrahších whisky je škótska s označením „Macallan 1926“, kde ide o unikátnu 60-ročnú whisky, ktorú zatvorili do fliaš v roku 1986. Na svet sa dostalo len 40 fliaš, a tak každý rok stúpa na cene. Dizajn navrhol Sir Peter Blake, ten istý človek, ktorý vytvoril aj obálku slávneho albumu The Beatles Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band. Fľaška tejto whisky sa vydražila za 600-tisíc amerických dolárov a šťastný majiteľ si ich vydražil rovno dve. Predsa len, keď máte milión dolárov navyše, prečo by ste ich takto neinvestovali? Whisky má chuť rašeliny, duba, cítiť v nej závan živice, ale napokon aj stopy fíg a sušeného ovocia.

Foto: Depostiphotos

Unikátna Dalmore whisky
Lukratívnou kvalitou a unikátnou whisky sa môže pochváliť aj pálenica Dalmore v mestečku Alness neďaleko známeho Inverness. Whisky tu vzniká priamo v srdci škótskej Vysočiny a vyrábajú ju už od roku 1839. Hoci ju začiatkom 20. storočia zničila explózia v bani, postavila sa na nohy a aj dnes vás poteší svojou jedinečnou chuťou. Okrem kvalitnej dostupnej whisky má v zálohe pre „fajnšmekrov“ aj luxusné vydania a presne takým je whisky „Dalmore 64 Trinitas“. Svojho času držala rekord ako najdrahšia whisky sveta. Exkluzivitu dvihol aj fakt, že pálenica vytvorila len tri fľašky a jej súčasťou bol aj zvyšok whisky z roku 1868! Keď ich v roku 2010 dražili, cena za jednu whisky stúpla na astronomických 160-tisíc dolárov a išlo vôbec o prvú škótsku whisky, ktorá sa vyšplhala na šesť cifier. Mieša v sebe chuť vlašských orechov, hrozienok, kávy, santalového dreva či dokonca karamelizovaných jabĺk a fíg. Ako hovoríme, unikátna whisky!

Glenfiddich a raritná kolekcia
Hoci patrí škótska whisky Glenfiddich medzi najznámejšie a najpredávanejšie na celom svete, aj ona má v sebe raritnú kolekciu, pri ktorej si priplatíte viac, než ste si mysleli. Podobne ako Macallan, aj Glenfiddich pochádza z regiónu Moray. Svoju whisky robia už od roku 1886 a každý rok sa zlepšujú. Medzi najdrahšie whisky z tejto pálenice patrí „Glenfiddich 1937“, teda whisky, ktorá dozrievala 64 rokov v sude a za ten čas sa jej obsah scvrkol len na 6 1 fliaš. Whisky vonia po dubovom dreve, rašeline a jej hodvábna chuť má v sebe prvky kávy či pražených mandlí. Za jednu fľašku zaplatíte 120-tisíc dolárov! Glenfiddich má v zálohe aj verziu „Janet Sheed Roberts Reserve“. Len 11 fliaš whisky sa dostalo na trh a jedna má hodnotu okolo 94-tisíc dolárov. Áno, všetky sa hneď vypredali!

Bowmore z ostrova Islay
Legendárna whisky Bowmore pochádza z nenápadného ostrova Islay na západe Škótska. Aj napriek tomu, že je ostrov pomerne malý, vyslúžil si prezývku „Whisky Island“, teda „ostrov whisky“, pretože je tu 9 páleníc. Bowmore založili v roku 1779, a tak o whisky skutočne niečo vedia. Najunikátnejšou a najdrahšou whisky je špeciálna edícia „Black Bowmore 1964“ s označením „The Last Cask“, teda posledný sud. Tridsaťročná whisky sa ešte koncom 20. storočia predávala za 100 dolárov, ale každý rok jej hodnota rástla, až sa dnes jej 159 fliaš môže predať za cca 75-tisíc dolárov za kus. Pekný rozdiel, však? Možno sa oplatí investovať do whisky podobne ako do zlata. Táto whisky má špeciálnu chuť, netypickú pre Islay, pretože v nej cítiť arómu tropického ovocia.

Whisky s chuťou polstoročia
Pre niekoho možno Balvenie nie je najznámejšou škótskou whisky, ale ak ide o kvalitu a unikátnosť, má rozhodne čo povedať. Vyrábajú ju v pálenici v malom mestečku Dufftown v regióne Moray už od konca 19. storočia a môže sa pochváliť exkluzívnou whisky z edície „The Balvenie – 50 Years Old“, za ktorú zaplatíte 50-tisíc dolárov. Je dokonalým príkladom „blendovania“, teda procesu, kedy spájate dokopy niekoľko druhov single malt whisky za účelom vytvorenia unikátneho produktu. Vďaka tomuto procesu tak whisky dostane zaujímavú chuť, v ktorej cítiť tmavé ovocie aj jemnosť medu. Balvenie má v zálohe aj druhú archívnu whisky „DSC Compendium 1961“ a za ňu dáte „iba“ 35-tisíc dolárov. Whisky v sebe skrýva aj príbeh, v ktorom hlavný majster pálenice odchádza po 54 rokoch do dôchodku a svoje znalosti spracoval do príručky pre svojich nasledovníkov. Pri tejto príležitosti vybral najunikátnejšie edície whisky a jednou z nich je práve Compendium. Má arómu kvetov a chuť medu aj karamelu.

Whisky posiata diamantmi
Aj napriek tomu, že sme si ukázali najdrahšie whisky sveta, predsa len sa v tomto svete objavuje jedna unikátna anomália. Kúpili by ste si whisky za 6,2 milióna dolárov? Pri nej nejde len o exkluzívny nápoj, ale aj o umelecké dielo a zberateľskú hodnotu. Whisky Isabella´s Islay je totiž najdrahším nápojom sveta, no k astronomickej sume si dopomohla tým, že k nej dostanete 8500 diamantov, 300 rubínov a kúsky bieleho zlata. Nekupujete teda len whisky, ale aj drahokamy. Ako takáto whisky chutí? Prekvapí vás, ak napíšeme, že je to tajomstvom.

Mohlo by vám pretiecť dolu hrdlom:

Whisky potrebuje kvalitné drevo s charakterom
Škót Andy Bell: Whisky je jednoduchá!
Dobrá whisky nikdy nič nepokazí

Facebook Comments