Už v roku 1999 publikovali sociológ John A. Bargh a sociálna psychologička Tanya L. Chartrandová štúdiu, ktorá sa zamerala na bezvedomé napodobňovanie správania iných. Výsledky tematicky novšej štúdie z roku 2020 uverejnil aj theguardian.com

Tak ako sa v ríši zvierat napodobňuje správanie (napr. pri zívaní cicavcov), alebo ako sa vie chameleón zmenou farby prispôsobiť svojmu okoliu, tak aj človek v skupine nevedomky kopíruje jej správanie. Najnovšie si talianski vedci z Pisy na pomoc pribrali populárne smartfóny. Vo svojej štúdii sledovali (máj – september) 184 mladých ľudí, ktorí boli v ich prirodzenom sociálnom prostredí a neboli si vedomí, že sú sledovaní.

Čo zistili? Ak sa niekto pozrie na svoj mobilný telefón, tak asi polovica ľudí v jeho okolí začne do 30 sekúnd pozerať do svojho mobilu tiež. Podľa sociálnych psychológov je „efekt chameleóna“ dôležitou zložkou medziľudských vzťahov, ktorý nám má uľahčuje vzájomnú komunikáciu. Empatickejší ľudia sú k „efektu chameleóna“ viac náchylnejší. Odvrátenou stranou takéhoto správania sa je, že narúša vzťahy a vedie k sociálnej izolácii. Venovanie sa mobilu a nie reálnym ľuďom narúša súdržnosť a dochádza k odcudzovaniu. Výsledný efekt kopírovania je tak zhubný. „Inteligentné telefóny môžu zvyšovať sociálnu izoláciu prostredníctvom rušenia pri skutočných aktivitách v skupine,“ uviedla pre magazín New Scientist Elisabetta Palagiová z univerzity v Pise.

Mohlo by vás zaujať:

Aké vlastnosti má neodolateľná osoba?
Všetkého veľa škodí. Aj šťastie môže zlomiť srdce
Alergia pod kontrolou? Zmeňte stravovacie návyky

Facebook Comments