Biológovia našli v lesoch brazílskeho štátu São Paulo miniatúrnu endemickú žabu výrazne oranžovej farby. Tá obýva južné pohorie pásma Mantiqueira a lesy pri obciach Mogi das Cruzes, Campinas a Jundai. O objave informoval aj web sci-news.com.

Zaujímavý obojživelník dostal od vedcov latinské meno Brachycephalus rotenbergae, v zrozumiteľnej reči ropuška Rotenbergova. Drobný (do 2 cm dlhý) živočích má povrch tela pokrytý prudkým jedom a pod UV lampou navyše fosforeskuje, a to v neónovo zelenej farbe. Predpokladá sa, že to má byť aj optická ochrana pred predátormi.

Nový druh je prevažne aktívny vo dne v lesnom poraste a príležitostne na nízkych rastlinách do 50 cm. Samce zvyčajne držia územie pre výstrahu akustickými a vizuálnymi signálmi. Dospelé samce majú dĺžku medzi 1,35 a 1,6 cm a samice medzi 1,6 a 1,8 cm. Oranžová ropuška má celkovo jasne oranžové sfarbenie, robustné telo, širokú hlavu a krátky nos. Dospelé jedince majú rovnakú farbu, ale medzi dospelými a mladými je rozdiel – mladšie sú o niečo tmavšie. Na lepšie spoznanie ropušky biológovia potrebujú viac času.

Mohlo by vás zaujať:

Nový druh obojživelníka zaskočil vedcov svojimi zubami
Galapágy: Ekvádorská perla Pacifiku
Sibírske jazero potešilo vedcov unikátnym nálezom

 

Facebook Comments