Švédske médiá oceňujú strach a napätie, ktoré cítiť na každej stránke tohto psychologického detektívneho románu, ktorý vyšiel až po smrti talentovanej švédskej autorky.

V psychologickom detektívnom románe Zimná voda autorka rozohráva príbeh Martina, jeho manželky Alexandry a ich dvoch detí – trojročného Adama a šesťmesačnej Nellie, ktorí sa práve nasťahovali do starého letného domu na odľahlom ostrove Orust na západnom pobreží Švédska. Raz, keď je Martin s Adamom sám doma, sa rozhodnú, že si urobia piknik pri mori. Sú už na odchode, no zazvoní telefón a Martin sa vráti do domu. Adam ostane chvíľu sám. Keď sa Martin vráti, po Adamovi akoby sa zľahla zem. Nikde ho nevie nájsť, rozbehne sa k moru, no ani tam nie je, na vode sa vznáša iba jeho malé červené vedierko… Polícia dospeje k záveru, že sa Adam utopil a vyšetrovanie uzavrie. Martin, pohltený pocitom viny, upadá do hlbokej depresie a čoraz viac sa izoluje od svojej rodiny. V podkroví domu nájde záhadný denník a po jeho prečítaní zistí, že na tom istom mieste zmizlo viac detí. Naozaj sa chlapček utopil alebo ho niekto uniesol?

Kniha očami kritikov
„Ide o extrémne atmosférický príbeh. Zimná voda je skutočne vzrušujúca zábava,“ odporučila knihu švédska spisovateľka Pia Lindestrandová a vo svojej recenzii jej dala päť hviezdičiek. V denníku Blekinge Läns Tidning ocenili štýl autorky: „Zručne balansuje na hranici medzi napätím a strachom.“ V inom švédskom denníku Bohusläningen ocenili príbeh o tom, čo môže ľuďom spôsobiť dlhé utrpenie, smútok a osamelosť a čo robíme, aby sme našli útechu. „Pre obyčajných ľudí sugestívne a desivé,“ nazvali článok o Zimnej vode.

Talentovaná spisovateľka Susanne Janssonová sa narodila v roku 1972
vo švédskom meste Åmål. Počas svojho krátkeho života stihla napísať
len dve knihy. Jej debutový román Rašelinisko, ktorý vyšiel v slovenčine
v roku 2018, si vyslúžil nadšené prijatie a vyšiel v dvadsiatich štyroch
krajinách sveta. V denníku Dagens Nyheter ju zaradili medzi najlepšie
detektívky roka. „V debutovom románe Susanne Janssonovej hrá
dôležitú úlohu tajomný a mocný svet prírody,“ napísali v novinách Göteborgs- Posten. „Silnou stránkou knihy je sugestívna atmosféra a vyobrazenie prírodných síl.“ Janssonová, okrem výborných recenzií, získala aj ocenenie pre nové spisovateľské talenty Studieförbundet Vuxenskolan’s Author Award. Nečudo, že vydanie jej druhej knihy sprevádzali vysoké očakávania. Zimná voda z roku 2020 ich naplnila, no Susanne Janssonová sa vydania svojej druhej knihy nedožila. Autorka, ktorá bola vo Švédsku známou fotografkou a reportérkou, zomrela ako 47-ročná po dlhom a ťažkom boji s rakovinou v lete 2019.

Na večerné čítanie:

Zoberte si ju večer do ruky … dobrá kniha nesklame
Do vašej domácej knižnice sa vyslovene pýtajú …
Pomsta je sladká, a.s.

Facebook Comments