Rekordný čas jeho krajana Armela Le Cléac’ha z predchádzajúcich pretekov v roku 2017 (74 dní, 3 hodiny a 35 minút) tentoraz odolal, no aj tak to bola jedinečná dráma. Do cieľa po takmer troch  mesiacoch od vyplávania v západofrancúzskom prístave Les Sables-d’Olonne pri brehoch Atlantiku síce ako prvý dorazil Francúz Charlie Dalin, prvenstvo však napokon pripadlo jeho krajanovi Yannickovi Bestavenovi. Jury mu totiž z času odpočítala 10 hodín, počas ktorých pomáhal spolu s ďalšími tromi jachtami zachraňovať život ďalšieho z pretekárov Kevina Escoffiera.

Len dve obete, Escoffier prežil
Escoffierovi prudká vlna pri Myse dobrej nádeje zlomila sťažeň. Loď šla ku dnu v priebehu dvoch minút a Escoffier skončil v päťmetrových vlnách v záchrannom člne. Štyrom jachtám trvalo takmer celú noc, kým nešťastného námorníka vo vlnách objavili, no Escoffier zázrakom prežil. Na rozdiel od Brita Nigela Burgessa a Kanaďana Gerryho Roufsa, ktorí tieto bizarné, bláznivé, no lákavé preteky neprežili. Sú to zatiaľ jediné dve  obete počas deviatich ročníkov súťaže, ktorá sa koná každé štyri roky. Burgess sa počas druhého ročníka na prelome rokov 1992/1993 pri Biskajskom zálive utopil, keď ho z paluby zmietla prudká vlna. Telo Kanaďana Gerryho Roufsa sa nikdy nenašlo. Vrak jeho lode vyplavilo more pri čilskom pobreží šesť mesiacov po tom, ako sa jachtár stratil. Riziko smrti je napriek čoraz modernejšej technológii počas pretekov stále vysoké, no jachtárov neodradí. Zvládnuť sám bez akejkoľvek cudzej pomoci plavbu okolo sveta je výzva, akej chce stále čeliť veľa nadšencov. Počas ôsmich ročníkov ju dokončilo 68 ľudí, na štart deviateho sa začiatkom novembra vydal rekordný počet 33 dobrodruhov vrátane šiestich žien.

Zub nie, rozrezaný jazyk áno
Trať vedie od západofrancúzskeho prístavu Les Sables-d’Olonne okolo Mysu dobrej nádeje do Indického oceánu. Odtiaľ cez Tichý oceán popri južnom pobreží Austrálie späť do Atlantiku. Na rovnaké miesto, odkiaľ sa jachtári na nekonečnú plavbu vydali. Spolu takmer 22-tisíc námorných míľ. Bez jedinej prestávky, bez možnosti kontaktu s iným človekom. Keď vás chytí bolesť zubov ako Guya Bernardina počas premiérového ročníka, máte smolu. Francúza bolesť paralyzovala natoľko, že to radšej vzdal. Rozrezaný jazyk už takou prekážkou nebol. Ďalší z účastníkov si ho zašil sám, pomocou chirurga na druhej strane telefónnej linky.  Jeantot však vie, prečo takéto šialenstvo vymyslel. „Ak majú jachtári nájsť harmóniu s morom, musia na zastavenia zabudnúť. Inak to nejde,“ vysvetľoval bývalý francúzsky potápač, keď s nápadom prišiel. Preteky si sám vyskúšal, pri premiérovom ročníku skončil štvrtý. Trať zvládol za viac ako 114 dní. Všetkým, ktorí nástrahy plavby okolo sveta zvládnu, prináša úspešné dovŕšenie pretekov obrovskú satisfakciu. Čerstvý šampión Bestaven, ktorý napokon deviaty ročník absolvoval za viac ako 80 dní, nie je výnimkou. „Je to výzva, ktorá vás donúti pozrieť sa hlboko dovnútra. Spoznať ešte viac sám seba. Tej samoty si na lodi užijete dosť, aj keď sú dnešné lode hlučné a musíte sa počas plavby starať na palube o veľa vecí,“ priznáva 48-ročný víťaz, ktorý štartoval na Vendée Globe po druhý raz v živote. Pri premiére v roku 2008 sa vzdal Bestaven už v Biskajskom zálive, kde sa mu loď rozlomila. Teraz bol najlepší. Tisícky nadšených fanúšikov pre pandémiu koronavírusu tentoraz v cieli i pri štarte chýbali, aj tak to však Bestavenovi pripadalo akoby ho na konci plavby vítal celý svet. „Prísť po toľkých dňoch samoty na mori medzi ostatných ľudí na párty, do všetkých tých svetiel, je obrovská zmena. V tej chvíli vám ešte nedochádza, čo sa vám podarilo, ale neskôr si to uvedomíte. Splnili ste si detský sen,“ priznáva otec dvoch dcér z mesta La Rochelle.

Stroskotal, no našiel dcéru
Doterajších deväť ročníkov napísalo pár nevídaných príbehov. Na Vendée Globe určite do smrti nezabudne britský biznismen Tony Bullimore. Počas tretieho ročníka v roku 1996 síce so svojou jachtou stroskotal, v ľadovej vode musel prežiť na troskách lode päť dní s jedinou čokoládovou tyčinkou. No v médiách bola následne jeho záchranná akcia, pri ktorej mu pomohli námorníci z austrálskej vojnovej lode, dlho hitom. Na obrazovke sa objavoval tak často, až ho spoznala jeho dcéra, o ktorej dovtedy netušil, že ju má. Ani ročný synček Ruben britskej jachtárky Samanthy Daviesovej určite nesmútil, keď sa jeho mame v búrke v Atlantiku zlomil sťažeň jej 18-metrovej jachty. Samantha napriek kačičke pre šťastie, ktorú si ako talizman pribalila do batohu, musela odstúpiť. Aj si poplakala, no jej snúbenec i malý synček tak stihli stráviť Štedrý deň spolu. Pre Samanthu to boli vtedy už druhé preteky okolo sveta. Tie predtým – v roku 2009 – dokončila na štvrtom mieste. Vábeniu mora však napriek malému synovi nedokázala odolať, a tak sa na Vendée Globe prihlásila opäť. „Aj keď som sa stala matkou, jachtárčenie predsa neprestanem mať rada. Je ťažké zmieriť sa s tým, že syna pár mesiacov neuvidíte rásť, jeho malé denné pokroky, ale môj snúbenec je úžasný človek,“ vysvetľovala rodáčka z Portsmouthu dôvody, prečo sa na dnes už slávne preteky prihlásila opäť. Mimochodom, nechýbala ani na nedávno skončenom ročníku. Raz darmo, pre tých najzarytejších morských vlkov je pár mesiacov na mori najväčším magnetom. „Na štyri roky som tomu prepadol. Neexistovalo pre mňa nič iné,“ priznal víťaz prvých pretekov, maliar ženských portrétov Titouan Lamazou. „Tých zhruba deväťdesiat dní na mori vás naučí veľa vecí. Dospejete i zostarnete počas plavby, ale prežijete okamihy, aké nikde inde zažiť nemôžete,“ tvrdil Francúz Michel Desjoyeaux, jeden z deviatich Francúzov, ktorí sa môže pochváliť, že Vendée Globe vyhrali. Desjoyeaux to dokázal v roku 2013. Žiadny iný jachtár ešte túto námornú veľmoc o prvenstvo v pretekoch nepripravil. Ďalšiu možnosť budú mať vyzývatelia na jeseň 2024, kedy sa chystá jubilejný desiaty ročník.

Foto: profimedia.sk

Vendée Globe – 9. ročník
Víťaz: Yannick Bestaven – čas: 80 dní, 3 hodiny, 44 minút
Počet prihlásených jachtárov: 33, z toho 6 žien (rekord)
Dĺžka trate: 21 638 námorných míľ (zhruba 40 000 km)
Rozdiel medzi prvým a druhým v cieli: 2 hodiny, 31 minút

Mohlo by vás zaujať:

Oceánsky jachtár so srdcom dobrodruha
Ako sa stať jachtárom?
Za vodnými zážitkami

Facebook Comments