Poloha na kopci blízko rieky Seicy sú silným predpokladom, že miesto bolo osídlené už od praveku. Postupne sa tu potom usadil Rimania, Vizigóti a po nájazde moslimov sa začalo stavať kamenné opevnenie s pôdorysom nepravidelného trojuholníka. Traduje sa, že názov hradu pochádza podľa maurskej ženy Fátimy, ktorá sa zamilovala do templárskeho rytiera a konvertovala na kresťanstvo, pričom prijala meno Ouerana. Ale ruku do ohňa by za to ale nedal nikto z miestnych. Hrad má kompaktnú štruktúru s modernými aktívnymi obrannými systémami, vrátane dvoch veľkých päťuholníkových veží, ktoré slúžia ako bašty a ponúkajú väčšiu odolnosť proti ostreľovaniu. Za vežami je obytná zóna, napr. v 15. storočí pribudol gotický palác grófov o ktorého výstavbu sa zaslúžil štvrtý gróf z Ourému.

Zemetrasenie z roku 1755 takmer úplne zničilo kostol. V jeho podzemnej krypte s klenutým stropom podopretým šiestimi stĺpmi s hlavicami vytesanými rastlinnými a geometrickými motívmi sa nachádza hrobka grófa D. Afonsa (telo sem bolo premiestnené v roku 1487). Rekonštrukcia pochádza z rokov 1758 -70 a predstavuje jednoduchú štruktúru a barokovú výzdobu.


Info pre turistov:
Zaparkovať sa dá napríklad pri blízkom kostole. Turisti si celý objekt prejdú za približne 45 – 60 minút. Hlavné časti sú dobre zreštaurované, ale na menšie deti treba dávať pozor. (Momentálne sa má dva roky obnovovať a nemusí byť celý prístupný). Výhľady na mesto, zachované múry alebo len malá prechádzka v priľahlých uličkách stoja za návštevu. Neďaleko hradu sa pre zaujímavosť nachádzajú kamenné platne s menami írskych rytierov. V okolí hradu určite nevynechajte pamiatky Bazilika Panny Márie Ružencovej, mestské múzeum alebo múzeum pravekej histórie. Históriu tu predávajú aj v tekutej forme, konkrétne neodmietnite lokálne víno Vinho Medieval de Ourém, ktoré tu pred cca 800 rokmi začali dorábať mnísi.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Freÿr, tajné sídlo šľachty
Hrady a zámky Európy: Liechtenstein
Hrady a zámky Európy: Križiacky Gaillard

Facebook Comments