Štúdia uskutočnená na univerzite v Granade naznačuje, že fajčenie marihuany významne mení kľúčové vizuálne funkcie, ako je zraková ostrosť, kontrastná citlivosť, trojrozmerné videnie, schopnosť sústrediť sa a citlivosť na oslnenie. Poznatky boli uverejnené aj na webe eurekalert.org

Dr. Carolina Ortiz Herrerová a Dr. Rosario González Anerová spolu s tímom z Katedry optiky Univerzity v Granade (UGR) študovali účinky fajčenia tejto nelegálnej drogy na rôzne vizuálne parametre. Pri experimentálnom výskume na 31 osobách užívajúcich marihuanu merali ich videnie po (s THC v tele ) a bez požitia ( bez THC v tele), a oba údaje porovnali.

Výsledky ukázali, že po konzumácii sa výrazne zhoršili vizuálne aspekty ako ostrosť zraku, kontrastná citlivosť, trojrozmerné videnie, schopnosť sústrediť sa a citlivosť na oslnenie. Napriek tomu nie všetky subjekty hlásili zhoršenie videnia po fajčení marihuany. V skutočnosti 30% uviedlo, že ich videnie vôbec neutrpelo, zatiaľ čo 65% odpovedalo, že sa zhoršilo len mierne. Podľa autorov by mohla byť najsilnejšie zasiahnutá práve kontrastná citlivosť.


Mohlo by vás zaujať:

Spermiám škodí marihuana, slipy nie
Fajčenie neničí iba pľúca, je nebezpečné aj pre …
Najdôležitejšia práca budúcnosti – marihuanový pekár

 

Facebook Comments