Ten sa týka počtu bubliniek vznikajúcich v priemernom pollitráku. Za výskumom stoja prekvapujúco francúzski vedci z univerzity v Remeši, ktorého závery boli uverejnené aj na webe sciencedaily.com. (od nich by sme skôr očakávali výskum o oblasti vína)

Tiež máme pocit, že po pár pivkách ste ako meteorologický balón? Môžu za to bublinky oxidu uhličitého, ktorých je v jednom pohári ležiaku od 200 tisíc po 2 milióny. Keď potom prasknú, uvoľnený plyn prepožičiava nápoju požadovanú chuť. Pritom každá drobná nedokonalosť vnútra pohára napomáha k tvorbe bubliniek a ich stúpaniu nahor. Vďaka ostatným rozpusteným zlúčeninám v pive sa tak na hladine tvorí bohatá biela pena. Oxid uhličitý vzniká pri pive kvasení. Kvasinky spotrebovávajú cukry a vylučujú alkohol a oxid uhličitý.

Pivný ležiak pritom nie je tak nasýtený oxidom uhličitým ako napríklad šampanské. To stále ostáva najperlivejším alkoholickým nápojom, ktorého bublinky vznikajú prirodzene počas procesu kvasenia.

Pro tip: Pri nudnej debate v krčme ich môžete z dlhej chvíle počítať. Čím menej vypitých pív v sebe máte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že jednu bublinku omylom nezapočítate dvakrát.

Mohlo by vám zachutiť:

„Na zdravie“ má pri pití piva už aj vedecký dôkaz
Remeselné pivo je trend
Nenapodobiteľný: Budweiser Budvar sa dá uvariť len na jedinom mieste na svete

Facebook Comments