Či už patríte do jednej, alebo druhej skupiny, k efektívnemu chudnutiu vám popri pohybe môžu pomôcť aj rôzne výživové doplnky, ktoré vám dnes predstavíme.

Pre chudnutie sa ľudia rozhodnú z rôznych príčin. Niektorí chcú len schudnúť na leto do plaviek, iní chcú kompletne zmeniť svoj životný štýl. Jedno je však isté! Ak chcete skutočne naštartovať redukciu svojej hmotnosti, budete musieť zmeniť svoj jedálny lístok a zaradiť do svojho života pohyb. Pomer príjmu a výdaju energie je pri chudnutí absolútne kľúčový a vaším hlavným cieľom by malo byť vytvorenie kalorického deficitu. Ak však chcete vášmu telu dopomôcť k efektívnejšiemu chudnutiu, môžete začať užívať rôzne výživové doplnky.

Spaľovače tukov
Prvým z výživových doplnkov, ktorý vám môže pomôcť pri redukcii vašej hmotnosti, je spaľovač tukov. Ako už ich názov vypovedá, ide o suplementy, ktoré sa zameriavajú a pomáhajú vám pri znížení telesnej hmotnosti. So znížením hmotnosti však ide ruka v ruke kalorický deficit, ktorý sme spomínali vyššie. Spaľovače tento proces chudnutia len zrýchlia, podľa niektorých prieskumov o približne 10 percent.

Ako spaľovač tukov funguje?
Spaľovače sú najčastejšie zložené z viacerých látok, ktoré podporujú procesy termogenézy a lipolýzy, a teda metabolických procesov, počas ktorých organizmus spaľuje kalórie a rozkladá tuky. Látkami, ktoré tieto procesy podporujú, sú napríklad kofeín, výťažok zo zeleného čaju, L – karnitín či konjugovaná kyselina linolová známa ako CLA. Druhým dôležitým účinkom spaľovača tukov, ktorý vám pri chudnutí pomôže, je znižovanie chuti do jedla či zrýchlenie metabolizmu.

Proteín
S chudnutím, okrem kalorického deficitu, ide ruka v ruke aj cvičenie, počas ktorého sa buduje naša svalová hmota a zvyšuje spotreba energie. Taktiež platí, že pokiaľ chcete stratiť tuk, nemali by ste zabudnúť na dostatočný príjem bielkovín. S tým vám môžu pomôcť kvalitné srvátkové proteíny, vďaka ktorému si môžete byť istí, že do svojho tela dostanete dostatočný príjem 100 percentne čistých bielkovín. Príjem srvátkovej bielkoviny pri cvičení je mimoriadne dôležitý, čo ukázali aj výskumy, z ktorých výsledkov vyplýva, že práve bielkoviny pomáhajú rastu svalov.

Aminokyseliny (BCAA)
Posledným výživovým doplnkom, ktorý by sme vám radi v rámci tohto článku predstavili, a ktorý vám pomôže naštartovať vaše chudnutie, sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Poznať ich môžete aj pod skratkou BCAA. Tieto aminokyseliny vám pomáhajú znižovať telesný tuk a udržiavať svalovú hmotu.  Taktiež simulujú syntézu svalového proteínu a častokrát zabraňujú rozkladaniu svalov, ktoré sú aj pri chudnutí mimoriadne dôležité.

Foto: shutterstock.com

Cvičte s láskou
Ani tie najlepšie výživové doplnky na svete vám nepomôžu natrvalo schudnúť, ak nezmeníte svoj jedálniček a nezaradíte aktívny pohyb do svojho života. Pre niektorých môže byť cvičenie doslova nočnou morou, a preto vám odporúčame spraviť z tejto aktivity vec, na ktorú sa budete tešiť. K tomu vám môže pomôcť výber obľúbenej hudby na cvičenie, výber správneho sparing partnera, ale aj oblečenia, v ktorom budete vyzerať skutočne skvelo. Pre pánov to môžu byť rôzne pánske teplákové súpravy, no a ženy si zas môžu obliecť športové legíny, ktoré dokážu dokonale vyformovať ich postavu.

Slová na záver
Aby sme vám teda v stručnosti mali poradiť, ako efektívne a dlhotrvajúco schudnúť, tak základom je vytvorenie kalorického deficitu v kombinácii s cvičením, ktoré vás bude baviť. K tomu si pridajte výživové doplnky, o ktorých sme písali vyššie, a výsledky sa razom dostavia.

 

Facebook Comments