O ten sa postarala experimentálna Ingenuity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Správu o lete priniesol aj web theverge.com. Je to veľký krok k prieskumom na planétach, kde doteraz okolitý terén preskúmavali iba pojazdné rovery.

Ingenuity dorazila na Mars vo februári 2021 spolu s roverom Perseverance. Malá cca 1,8 kilogramov ťažká rotorová helikoptéra sa na necelých 40 sekúnd zdvihla z povrchu do výšky 10 stôp (cca 305 cm). Na let v ultrariedkej atmosfére Marsu sa lopatky stroja otáčali rýchlejšie ako 2 500 otáčok za minútu – oveľa rýchlejšie ako vrtuľníky, ktoré musia letieť na Zemi s cca 500 otáčkami za minútu.

Údaje výškomeru potvrdzujú, že Ingenuity vykonala svoj prvý let, vôbec prvý let poháňaný motorom na inej planéte,“ informoval Havard Grip, hlavný pilot vrtuľníka na Zemi po radostnom potlesku v stredisku JPL Control (Laboratória prúdového pohonu). Riaditeľ JPL Michael Watkins uviedol, že let Ingenuity odomkol „tretiu dimenziu“ cestovania po iných svetoch. „Navždy nás to oslobodilo od povrchu pri planetárnom výskume,“ povedal novinárom na tlačovej konferencii. Hneď po potvrdení úspechu spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen uviedol, že NASA pomenovala letovú zónu helikoptéry na Wright Brothers Field, ako historický odkaz na revolučný let bratov Wrightovcov v roku 1903 a „ako uznanie vynaliezavosti a inovácie, ktoré naďalej poháňajú prieskum“. Vrtuľník má na svojom plášti pripevnený kus tkaniny z lietadla bratov Wrightovcov vo veľkosti poštovej známky.

Inžinieri budú analyzovať množstvo dát z prvého letu spoločnosti Ingenuity, aby nastavili parametre pre ďalšie štyri lety v nadchádzajúcich týždňoch, pričom druhý je naplánovaný na 22. apríla 2021, uviedla NASA.

Mohlo by vás zaujať:

Hor sa na Mars! Červená planéta stále láka
Vedci majú ohľadom dávnych riek na Marse už jasno
Slováci vo vesmíre: Lietajú v ňom Štúr aj Hviezdoslav

Facebook Comments