Práve v tomto čase prichádza dancehallový kráľ a držiteľ ceny Grammy Sean Paul so svojím novým albumom Live N Livin, ktorý je pozitívnym vyzvaním do tanca pre všetkých nadšencov dancehallu.

Celých sedem rokov čakali fanúšikovia Seana Paula na jeho nový album a konečne sa dočkali. Novinka s názvom Liv N Livin je zmesou afrobeatu a klasických dancehallových beatov, ideálnou pre tanečný parket. Jamajský raper si na pomoc prizval viac ako dvadsať spolupracovníkov – producentov a umelcov zvučných mien. Na všetkých šestnástich stopách albumu odviedol kus práce, aby udržal tento hudobný žáner v popredí. A hneď na začiatku musíme konštatovať, že sa mu to podarilo. Siedmy štúdiový album Seana Paula otvára silný remix skladby Buss a Bubble, ktorú vydal v roku 2019. Hosťujúcimi umelcami remixu sú napríklad Sotto Bless, Looga Man, či Ras Ajai.

Nasleduje chytľavá vecička Boom s tlmeným zvukom kláves a syntetizátorov. Na plný plyn sa album rozbieha v skladbách Space Ship a Real Steel, na ktorých sa prejavila spevákova dlhoročná spolupráca s hip-hopovými umelcami. Skladbám Dem Nuh Ready Yet a Crazy opäť dominuje syntetizátorový zvuk a perkusie. O zábavnú atmosféru sa v pesničke Schedule postarala spolupráca s Damianom „Jr Gong“ Marleym a jamajským hudobníkom Chi Ching Chingom. Ďalšou vynikajúcou skladbou albumu je Money Bag, na ktorej spolupracoval hudobník z Jamajky, raper Govana. Po nej sa charakter albumu trochu mení. Napriek hravej a chytľavej reggae hudbe prichádza priestor pre pochmúrnejší materiál, ktorý poslucháča núti premýšľať. Trojica piesní Protect Me, Lion Heart a Danger Zone majú sociálny charakter, v ktorých prichádzajú na pretras medziľudské vzťahy, závisť, materializmus a chudoba.

Remix skladby Guns of Navarone, pri ktorej asistovali napríklad Mutabaruka a Stonebwoy, je zasa pálčivým a poetickým prejavom devalvácie ľudského života v systéme podporujúcom násilie. Album uzatvárajú nezabudnuteľné skladby Life We Living a remix piesne I’m Sanctify. Tá vyšla v roku 2018 a hovorí o viere v samého seba, osobnej sile a pozitívnom myslení v situáciách, kedy stojíme tvárou v tvár nepriazni osudu. Album Liv N Livin je expanzívny a silný. Sean Paul je stále presvedčivý, kreatívny a výkonný, predstavuje na ňom afrobeat ako hudobný žáner vo všetkých jeho podobách a zároveň drží krok s dobou a vývojom hudobných štýlov. A urobil to mimoriadne dobre.

Sean Paul počas svojej kariéry predal viac ako 26 miliónov albumov, čo z neho robí jedného z najplodnejších a najikonickejších talentov v žánri reggae a dancehall. V rámci celého sveta sa stal držiteľom mnohých zlatých a platinových platní a jeho nadčasové hity Get Busy, Gimme the Light, I’m Still in Love with You a Temperature dodnes patria medzi najobľúbenejšie a najhrávanejšie skladby dídžejov.

DISKOGRAFIA
1 STAGE ONE: Universal Music, 2000
2 DUTY ROCK: Atlantic Records, 2002
3 THE TRINITY: Atlantic Records, 2005
4 IMPERIAL BLAZE: Atlantic Records, 2009
5 TOMAHAWK TECHNIQUE: Atlantic Records, 2012
6 FULL FREQUENCY: Atlantic Records, 2014

Neváhajte stlačiť … play:

Steps: Popová dokonalosť alebo inšpirované najlepším z najlepšieho
Z novému albumu Olympicu vám spadnú „Kaťata“
Požehnanie od Faithless prináša novinka All Blessed

Facebook Comments