Koncern General Motors sa po utlmení európskych aktivít značky Chevrolet a odpredaji značky Opel postupne vytratil z hlavného záujmu automobilových nadšencov na starom kontinente. Američania ostali v našom priestore ako-tak aktívni aspoň prostredníctvom značky Cadillac. Keď sa povie Cadillac, tak väčšina z nás si automaticky vybaví prémiu a maximálny automobilový luxus. Zaužívané predsudky aktuálne rúca štvorkolesová beštia v podobe nového supersedanu CT5-V Blackwing.

Foto: cadillac.com

Prepisuje históriu
Samozrejme, Cadillac sa nezbláznil. V portfóliu automobilky, ktorej služby už dlhodobo využívajú napríklad volení zástupcovia s adresou v Bielom dome, aj naďalej dominujú predovšetkým veľkolepé luxusné koráby. Druhú stránku mince predstavujú ich pohonné jednotky. V Amerike sa ešte aj dnes držia známeho klišé „objem ničím nenahradíš“. A ak sa skĺbi do jedného celku prémiový koncept s vysokým výkonom, tak z toho môže ľahko vzniknúť zaujímavý finálny produkt. Keďže je Cadillac v rámci hierarchie na samotnom vrchole koncernu GM, tak luxusný a zároveň aj vysokovýkonný automobil je v jeho portfóliu priam nutnosť. Ako základ pre nový špičkový model s prívlastkom Blackwing poslúžila nová generácia limuzíny vyššej strednej triedy s označením CT5, predstavená v roku 2019. V jej útrobách môže okrem motora V6 pracovať dokonca aj benzínový 4-valec. Vyššiu výkonovú inštanciu predstavuje tradične „véčkový“ variant CT5-V. V tomto balení je už minimálnym štandardom prepĺňaný benzínový 3-liter s výkonom 360 koní. Cadillac aktuálne rozšíril ponuku tohto modelového radu aj o šialený supersedan CT5-V s prívlastkom Blackwing s motorom V8. Ten sa zároveň stáva aj vôbec najvýkonnejším modelom v celej histórii tejto automobilky!

Foto: cadillac.com

Motor V8, manuál a pohon zadných kolies
Nová a extrémna verzia limuzíny Cadillac CT5-V Blackwing reálne posúva doteraz zaužívané psychologické mantinely tohto výrobcu. Pre porovnanie a o niečo lepšiu orientáciu treba uviesť, že tento Američan dokáže svojimi výkonovými parametrami zahanbiť a zadupať do zeme aj také esá ako Mercedes-Benz E 63 S AMG alebo úplne nové BMW M5 CS. O brutálny výkon sa v prípade reprezentanta USA stará motor V8 s objemom 6,2 litra prepĺňaný kompresorom a výkonom až 677 koní! Samotný motor bol v prípade verzie Blackwing podrobený špeciálnym úpravám. Za zmienku stoja titánové ojnice či vylepšené hliníkové hlavy valcov. Za špecialitu extrémnej verzie možno označiť aj väčší kompresor značky Eaton alebo tzv. suchú olejovú vaňu, ktorá zabezpečuje dostatočné mazanie aj pri náročných preťaženiach na pretekárskom okruhu. Puristov a vyznávačov adrenalínu určite poteší pohon „len“ zadných kolies a v základe dostupná 6-stupňová manuálna prevodovka! Takúto extrémnu konfiguráciu dnes už, žiaľ, žiadny európsky konkurent ponúknuť nedokáže. O niečo horšiu akceleráciu, pod ktorú sa podpísala absencia štvorkolky, dokáže vo finále vykompenzovať obrovská porcia emócií a zážitkov spoza volantu. Pre ostražitejších je ale za príplatok v ponuke aj 10-stupňový automat.

Foto: cadillac.com

Maximálne konkurencieschopný
Všetky potenciálne predsudky o amerických automobiloch a ich schopnosti jazdiť len v priamke musia ísť v prípade CT5-V Blackwing objektívne bokom. Cadillac si dal mimoriadne záležať aj na vyladení podvozku. Jeho pýchou sú adaptívne tlmiče GM Magnetic Ride Control najnovšej generácie. Toto riešenie dokáže z extrémneho automobilu urobiť nielen prekvapivo komfortnú limuzínu, ale aj ostré pretekárske náčinie, vhodné na šantenie na okruhu. Čo najlepší kontakt s vozovkou zabezpečujú renomované pneumatiky Michelin Pilot Sport. Šprint z pokoja na 100 km/h zvládne Blackwing aj vďaka nim za pôsobivých 3,7 sekundy. Maximálna rýchlosť pritom atakuje šialených 322 km/h! Cadillac CT5-V Blackwing po vizuálnej stránke nedáva svoj výkonový potenciál najavo príliš okázalo. Fabrický tuning sa označuje upravenými nárazníkmi so zväčšenými sacími otvormi, čiernou maskou chladiča, kovanými diskami ukrývajúcimi výkonnejšie brzdy či masívnym zadným difúzorom s dvoma pármi výfukových koncoviek. Interiér aj napriek športovému nádychu ostáva verný tradícii značky a ponúka maximálny luxus. Okrem zážitkového balenia má extrémny Američan nad európskou konkurenciou navrch aj z hľadiska cenovky. Tá po prepočte z USD v základe štartuje na úrovni „len“ 70-tisíc eur.

Foto: cadillac.com

Posledný svojho druhu?
V úvode sa spomína, že v USA je automobilový svet zatiaľ v poriadku. Aj napriek tomu sa zdá, že Cadillac CT5-V Blackwing s nefalšovaným motorom V8 je predsa len posledný svojho druhu. Koncern GM taktiež ohlásil masívnu elektrifikáciu, ktorej lídrom má byť v blízkej budúcnosti práve značka Cadillac. Úvodná 250-kusová séria modelu CT5-V Blackwing sa pravdepodobne aj preto rozpredala doslova za pár minút.

Foto: cadillac.com

CADILLAC CT5-V BLACKWING
Motor: zážihový V8, objem 6,2 l
Maximálny výkon: 498 kW (677 koní)
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 3,7 s
Maximálna rýchlosť: viac ako 322 km/h
Cena: od 84 990 USD

Mohlo by vás zaujať:

Geniálny nápad! Kamaráti vyrobili pojazdnú vírivku z Cadillacu
Cadillac CTS 2014: Dlhší, ľahší a drahší

Facebook Comments