Dnes máme možnosť cestovať aj prostredníctvom chutí a vychutnávať si gastronomické poklady z celého sveta, o ktorých by sme pred rokmi možno ani nepočuli. Milujete polievky? Tento článok sa vám bude páčiť, pretože sa ideme pozrieť na tie najchutnejšie! Vybrali by ste si?

Pho (Vietnam)
Vietnamská polievka Pho je fenomén, ktorý pomaličky, ale isto dobýja svet. Už ju nepoznajú len vo Vietname, ale aj u nás na Slovensku. Pre mnohých je Pho akýsi symbol vietnamskej kuchyne a často je to prvé jedlo, ktoré chcú ľudia priamo vo Vietname vyskúšať. Sadnúť si na malú plastovú stoličku, vziať si svoju misku, paličky, sledovať ulice nasiaknuté chaosom a vychutnávať si legendárnu chuť. Pho je geniálny vývar, ktorý sa pripravuje 14 alebo aj 16 hodín, vďaka čomu je silný a poctivý. Napokon vám ho ochutia tenučkými pásikmi hovädzieho mäsa (vtedy máte Pho Bo), šalotkou, koriandrom, čili a nechýbajú ani ryžové rezance. Pre chuť si ešte pridajte ďalšie čili alebo limetku a zážitok je na svete.

Foto: Adobe Stock

Minestrone (Taliansko)
Taliansko je bez akýchkoľvek pochýb jednou z najlepších kuchýň sveta, a hoci si ho mnohí spájajú len s pizzou či cestovinami, lokálna kuchyňa je rozmanitejšia než jarné počasie. Minestrone patrí medzi talianske zázraky a perfektne sa tu uplatňuje známe „v jednoduchosti je krása“. Ide totiž o zeleninovú polievku, ktorá svojou čerstvosťou a chuťou zmetie zo stola všetko ostatné. Jej názov poznáme už z 18. storočia, ale ľudia si ju v obmenách vychutnávajú viac než 2000 rokov, poznali ju dokonca aj starovekí Rimania. Kedysi do nej ľudia dávali to, čo našli doma. Aj preto by ste dnes našli tisíce receptov líšiacich sa od rodiny k rodine a od regiónu k regiónu. Hlavnou ingredienciou je však zelenina, najmä cibuľa, zeler, mrkva, a fazuľky (najlepšie sú borlotti), a po objavení Ameriky sa pridali aj rajčiny a zemiaky. Minestrone bola pôvodne skromná polievka, ale dnes ju nájdete aj v najlepších reštauráciách.

Foto: Adobe Stock

Tom Yum (Thajsko)
Ázia je svetadiel, kde majú polievky svoje miesto. Ak sa ocitnete v Thajsku, spoznáte to na vlastnej koži. Jednou z najlepších polievok, aké tu môžete ochutnať, je Tom Yum. Prestížny rebríček CNN ju zaraďuje medzi „50 jedál, ktoré musíte za život ochutnať“ a aj tam jej patria popredné priečky. Dokonalosť Tom Yumu tkvie v jeho exotických surovinách. Len si vezmite, že sa do polievky dáva galangal, limetkové lístky, citrónová tráva, čili papričky a napokon do nej vhodíte kúsky kuracieho mäsa, rýb alebo kreviet. Tom Yum je poriadne pikantná pochúťka a ak budete chcieť zahasiť plamene šľahajúce z úst, dajte si aj misku ryže. Túto polievku si napokon tak obľúbite, že ju budete hľadať kdekoľvek v Thajsku.

Foto: Adobe Stock

Harira (Maroko)
Ak sa povie Afrika, napadne vám nejaká polievka? Tou najobľúbenejšou na čiernom kontinente je tá, ktorá pochádza zo severu a najčastejšie ju nájdete v Maroku, hoci aj susedné Alžírsko si ju celkom obľúbilo. Jej meno je Harira a ak sa s ňou v Maroku stretnete, zamilujete si ju natoľko, že si ju budete chcieť pripravovať aj doma. Je to jemná, krémová polievka postavená na rajčinovom základe, ktorej chuť podčiarknu použité bylinky. Dušu jej dodá cícer a rezance, čím sa jedlo stane pomerne sýte, hoci z neho zjete len maličkú misku. Pre Maročanov má Harira aj ďalší význam, predstavuje symbol ramadánu, kedy sa ľudia po západe slnka stretávajú a jedia polievku spoločne. Aj keď je Harira slaná, domáci si k nej radi dajú sladké datle, figy či dokonca sladké koláčiky posypané sezamom zvané Chebakia. Vynikajúcu ju nájdete v Marrákeši na námestí Jamma el-Fna.

Foto: Adobe Stock

Clam Chowder (USA)
Poznáte Clam Chowder? Ak nie, zrejme ste ešte nikdy nenavštívili USA. Spojené štáty majú v sebe obrovskú fúziu chutí snáď z celého sveta. Ak hľadáme niečo typické, tradičné a mimoriadne obľúbené, dostaneme sa práve k tejto delikatese z východného pobrežia. Podľa tradície vznikla polievka s chuťou morských plodov už v roku 1620, kedy ju pripravili „pútnici“ prichádzajúci zo starého kontinentu do amerického Plymouthu. Clam Chowder má v sebe mušle, ktoré sú základom pochúťky, pridajú sa kúsky bravčového mäsa, cibuľa, zemiaky a mlieko. Vďaka nemu získa polievka krémovú chuť, a hoci sa jej recept zo 17. storočia trošku zmenil, tento vývar chutí vynikajúco. Dnes ho už nájdete aj v mnohých obmenách, a tak si ho môžete vychutnať aj s rybou či inými darmi mora.

Foto: Adobe Stock

Ramen (Japonsko)
Podobne ako vietnamské Pho či thajský Tom Yum, aj Ramen dobyl svet a už dávno naň nenarazíte len v Japonsku, kde sa zrodil. Legendy hovoria, že na jeho počiatku boli čínske rezance, ktoré Japonci prebrali a vytvorili z nich Ramen ešte v 17. storočí. Pravdepodobnejšie však je, že Ramen, výdatnú rezancovú polievku, so sebou priniesli na japonské ostrovy samotní Číňania o dve storočia neskôr. Ramen teda zapustil korene v Japonsku a dnes je najznámejšou polievkou krajiny vychádzajúceho slnka. Základom je silný vývar z rýb (alebo aj mäsa), ktorý sa dochutí sójovou omáčkou, misom alebo sušenými hríbmi, morskými riasami, wakame či inými drobnosťami, ktoré určia jej chuť. Už si len vybrať, či si dáte Ramen Udon so pšeničnými rezancami alebo Ramen Soba s pohánkovými rezancami. Tých druhov by ste v Japonsku našli napokon pár desiatok. Paličky do rúk a dobrú chuť!

Foto: Adobe Stock

Boršč (Ukrajina)
Najbežnejšou spomedzi najlepších polievok sveta, s ktorou sa môžeme stretnúť v našich zemepisných šírkach, je obľúbený boršč. Hoci sa spája pre mnohých s Ruskom aj bývalým Sovietskym zväzom, za jeho koreňmi by sme museli ísť k našim východným susedom, teda na Ukrajinu. Ikonická polievka vďačí svojej chuti červenej repe, bez ktorej by stratila svoj význam. Červená repa sa pomieša s kúskami hovädzieho mäsa, pridá sa trochu zeleniny a unikátna špecialita je na svete. Navrch ešte kôpka čerstvej smotany, čerstvý kôpor a je to. Niet divu, že boršč pre svoju jednoduchosť a chuť patrí medzi najobľúbenejšie európske polievky.

Foto: Adobe Stock

Gazpacho (Španielsko)
Svoje zastúpenie medzi najlepšími polievkami sveta má aj slávne španielske Gazpacho. Oproti ostatným polievkam v našom rebríčku sa podáva za studena a má v sebe príjemnú, osviežujúcu chuť, ktorá vás skvele nakopne v španielskej horúčave. Gazpacho v sebe ukrýva viacero druhov zeleniny od rajčín, uhoriek, cibule, papriky či cesnaku až po olivový olej, vínny ocot, koreniny či bylinky. Aby vynikla jej chuť, všetka zelenina sa rozmixuje (niekedy sa roztláčala v mažiari), ich esencia sa premieša a jednoznačne to okamžite oceníte. Dnes už existuje aj Gazpacho z ovocia, ale držte sa radšej tradície a vychutnajte si ju s dokonalou chuťou.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vám zachutiť:

Vietnamská polievka pho bo: Silný vývar, ktorý vás postaví na nohy
Chlapské varenie aj pre nekuchára: Polievka z bielej špargle
Páni, tu je 15 druhov korenia, ktoré treba poznať a používať

Facebook Comments